سبک زندگی

داستان خودروسازان بزرگ جهان چیست؟

what-cars-brans-will-say-to-us.jpg

طراحی لوگو هیچ‌گاه ساده نبوده، لوگو همواره داستانی ورای یک حرف الفبا درون خود دارد. در دنیای خودرو نیز لوگوها یک ویژگی و داستان منحصربه‌فرد از کمپانی را روایت می‌کنند، مثل اسب سیاه فراری که توان بالا و سرعت درحرکت را به یاد ما می‌آورد. 
با ما از داستان لوگو خودروسازان برتر جهان باخبر شوید:

میتسوبیشی

زمان استفاده: از سال ۱۸۷۵
کشور: ژاپن
لوگوی میتسوبیشی تاریخ زیادی را پشت سر گذاشته است. سه فرم لوزی در این لوگو، بیانگر ترکیبی از ۳ برگ شاه‌بلوط نشان خانوادگی مؤسس این کمپانی یعنی «ایوازاکی یاتورو» و ۳ برگ بلوط نشان خاندان «توسا» هستند. لوگوی کنونی این کمپانی‌ برای مدت بیش از ۱۵۰ سال است که مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مرسدس بنز

زمان استفاده: از سال ۱۹۰۹
کشور: آلمان
ستاره‌ سه پر مرسدس، نمادی از اشتیاق مؤسس آن برای کسب موفقیت است. این لوگو برای نمایش جاه‌طلبی‌های کمپانی در سه حوزه خشکی، دریا و هوا تهیه‌شده است. در سال ۱۹۲۶، نزدیکان «بنز» یک حلقه بیرون به این لوگو اضافه کردند که در ابتدا به‌صورت یک تاج گل استفاده‌شده بود.

آلفا رومئو

زمان استفاده: از سال ۱۹۱۰
کشور: ایتالیا
صلیب قرمزرنگ در سمت چپ این لوگو، ادای دِینی به «میلان»، خانه آلفا رومئو محسوب می‌شود. در سمت راست، یک انسان به تصویر کشیده شده که از دهان یک مار بزرگ بیرون می‌آید؛ چیزی که درواقع، سمبلی از تولد دوباره و خالص‌سازی است.

شورولت

زمان استفاده: از سال ۱۹۱۳
کشور: آمریکا
لوگوی شورولت به‌عنوان یک نماد، با یک «پاپیون» مقایسه شده است. امّا تئوری اصلی در این زمینه، این است که «دورانت»، مؤسس برند، از طراحی کاغذدیواری هتل «پاریسین» که در آن اقامت می‌کرده، الهام گرفته است. این در حالی است که دیگر تئوری‌ها از استفاده از یک طرح میز شام، یک تبلیغات روزنامه‌ای و پرچم سوئیس حکایت می‌کنند.

بی ام‌ دبلیو

زمان استفاده: از سال ۱۹۱۷
کشور: آلمان
یک تصوّر غلط در مورد لوگوی ب‌ام‌و این است که طراحی آن به ساخت ملخ هواپیما برمی‌گردد؛ به این معنا که بخش‌های سفیدرنگ نمادی از ملخ‌ها و بخش‌های آبی‌رنگ نمادی از آسمان هستند. ولی درواقع، این رنگ‌ها به زادگاه ب‌ام‌و، یعنی ایالات باواریای آلمان برمی‌گردند.

فراری

زمان استفاده: از سال ۱۹۲۳
کشور: ایتالیا
اسب ایستاده که در تمام لوگوهای فراری دیده می‌شود، نخستین باربر روی هواپیمای جنگنده در جنگ جهانی اول با خلبانی «فرانچسکو باراکا»، یکی از بهترین خلبانان ایتالیای نقش بسته بود. انزو فراری، مؤسس این کمپانی خودروهای لوکس، پس از دیدار با پدر و مادر داغ‌دیده «فرانچسکو»، قبول کرد که این اسب به‌عنوان نماد خوش‌شانسی برای خودروهایش به کار ببرد.

فورد

زمان استفاده: از سال ۱۹۲۷
کشور: آمریکا
فورد این نوشتار کلاسیک لوگوی خود را از سال ۱۹۰۷ ارائه کرد، ولی ۲۰ سال طول کشید تا نماد بیضی آبی‌رنگ به‌صورت کامل شکل بگیرد. «بیل فورد» بزرگ‌ترین نوه مؤسس کمپانی، هنری فورد، به‌عنوان یک امضای شخصی، برای حرف F طراحی خود را به کاربرد.

آئودی

زمان استفاده: از سال ۱۹۳۲
کشور: آلمان
کمیته جهانی المپیک، بحث‌وجدل قانونی بر سر نشان تجاری چهار حلقه آئودی را به این کمپانی واگذار کرده است. این حلقه‌ها، نشانی از چهار کمپانی مؤسس «اتحادیه آئودی»، یعنی آئودی، هورش، DKW و واندرر هستند.

پورش

زمان استفاده: از سال ۱۹۵۴
کشور: آلمان
لوگوی پورشه، آمیخته‌ای از سمبل‌های آلمانی است. اسب وسط، نشانی از «اشتوتگارت»، خانه قدیمی سریع‌ترین اسب‌های آلمان و خانه جدید خودروهای سریع این کشور است. سه ساقه گیاه، نمادی از منطقه «ورتنبرگ» هستند. طرح رنگ کلی لوگوی پورشه نیز رنگ‌های پرچم آلمان را تداعی می‌کنند.

لامبورگینی

زمان استفاده: از سال ۱۹۶۳
کشور: ایتالیا
این لوگو می‌تواند اشاره‌ای به ریشه‌های این کمپانی در ساخت تراکتور باشد. این در حالی است که برخی از چهارپای جسور در این لوگو به‌عنوان سمبل هماوردی با فراری یاد می‌کنند.

تویوتا

زمان استفاده: از سال ۱۹۸۹
کشور: ژاپن
این لوگو ازآن‌جهت به‌صورت متقارن طراحی‌شده تا بتوان آن از هر دو طرف خودرو و در آینه‌ها تشخیص داد. حلقه داخلی، نمادی از قلب مشتری و حلقه خارجی، نمادی از قلب تویوتا محسوب می‌شود. حلقه بالایی موجب ایجاد یک‌شکل T برای لوگوی تویوتا می‌شود.

هیوندای

زمان استفاده: از سال ۱۹۹۳
کشور: کره
چیزی که در نگاه اول به‌صورت یک حرف H انگلیسی به نظر می‌رسد، درواقع نمادی از دست دادن دو نفر با یکدیگر است. هیوندای و مشتری با اعتماد و رضایتی که در محصولات این کمپانی وجود دارد، با یکدیگر توافق می‌کنند. حلقه بیرونی در این لوگو، جاه‌طلبی‌های این کمپانی آسیایی را در سطح جهان نشان می‌دهد.

0 دیدگاه

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط