سبک زندگی

افزایش تمرکز و مطالعه مفید چطور ممکن است؟

Concentrating-while-studying.jpg

از بزرگ‌ترین مزیت‌هایی که شما را 10 گام جلوتر از بقیه به موفقیت نزدیک می‌کند؛ امتیاز مهمی که خیلی از ما از نداشتنش در رنجیم و بارها شده به خاطر نبودش از هدف‌های مهم زندگی‌مان دورمانده‌ایم؛ تمرکز. تمرکز هم یکی از فرایندهای پیچیده ذهنی است که بحث تخصصی درباره آن، علم و آگاهی فراوانی می‌طلبد؛ اما آنچه مسلم است راه‌هایی توسط روانشناسان پیشنهاد شده که می‌توانید با به‌کارگیری آن‌ها تمرکز و توجه خود را هنگام مطالعه افزایش دهید. این موضوع وقتی بیشتر برایتان اهمیت پیدا می‌کند که در گیرودار یک امتحان مهم و سخت هستید که نتیجه‌اش برایتان اهمیت زیادی دارد. با نیکوپی همراه شوید، برایتان از راه‌های افزایش تمرکز خواهیم گفت.

برنامه مطالعه‌تان را از قبل مشخص کنید

Concentrating-while-studying-1

اینکه آغاز روز یا از شب قبل یک برنامه مطالعه داشته باشید را قبلاً برایتان در مطلب «چطور به برنامه ریزی‌های خود در تعطیلات تابستان پایبند باشیم» نوشته‌ایم. اگر قرار است یک مطالعه مفید داشته باشید بهتر است از قبل ساعت‌های مشخصی را در برنامه خود برای زمان مطالعه بنویسید. این نوشتن و زمان‌بندی در صورتی مفیدتر خواهد بود که بنویسید در آن برهه زمانی چه بخش‌هایی از کتاب را بناست مطالعه کنید؛ یعنی دقیقاً بنویسید در یک ساعت و نیم مطالعه ظهر قرار است 10 صفحه مطالعه کنم. این کار باعث می‌شود اگر در بین مطالعه دچار حواس‌پرتی شدید، فوری به یاد بیاورید که قرار است در این مدت حتماً 10 صفحه بخوانم پس بهتر است تمرکزم را از دست ندهم. نکته دیگر در نوشتن برنامه و زمان مطالعه اینکه بهتر است در هر تایم یک و نیم ساعته مطالعه یک زمان استراحت وجود داشته باشد. بهترین حالت اینکه پس از 45 دقیقه در حدود پنج دقیقه استراحت کنید. حتی از جایتان بلند شده و در اتاق کمی راه بروید تا خستگی ذهنی‌تان برطرف شود.

مکان مطالعه مهم است

Concentrating-while-studying-2

ممکن است خیلی از ما فکر کنیم حتی در رختخواب هم می‌شود مطالعه مفیدی داشت. ولی آنچه واضح است اینکه اگر موضوع درسی مهمی را قرار است بخوانیم و درعین‌حال روزهای زیادی را هم باید صرف خواندن کنیم بهتر است پشت میز مطالعه کنیم. یک میز و یک صندلی راحت در آن بخش از اتاق که کمترین مزاحمت و سروصدا به آن می‌رسد، بهترین مکان مطالعه است. سعی کنید روی میزتان را خلوت و مرتب نگه دارید تا اعصابتان آرام باشد. نور کافی را فراموش نکنید؛ داشتن یک چراغ مطالعه و روشن‌تر بودن سطح کتاب به افزایش تمرکزتان کمک خواهد کرد.

از تکنیک یادداشت‌برداری غافل نشوید

Concentrating-while-studying-3

نوشتن خلاصه‌های کوچک و یادداشت‌برداری از متن قطعاً به تمرکز بیشترتان منجر خواهد شد. علاوه بر این یادگیری‌تان را هم افزایش می‌دهد و بعداً مطالب را راحت‌تر به یاد خواهید آورد. چسباندن کاغذهای کوچک یادداشت به حاشیه صفحات کتاب هم جذابیت خواندن را برایتان افزایش می‌دهد و مطالعه را از یکنواختی درخواهد آورد.

با لذت مطالعه کنید

Concentrating-while-studying-4

من فکر می‌کنم کمتر کسی در جهان هست که از انجام دادن کاری با زور و اکراه، قله‌های موفقیت را صعود کرده باشد. خواندن هر چیزی با حس اکراه و زور فقط باعث می‌شود تا جایی که ذهنتان می‌تواند به دنبال خلاصی از این موقعیت باشد و نتیجه این وضع داشتن کمترین حد تمرکز است. برای مطالعه با عشق و لذت یکی از راه‌ها این است که به خودتان تلقین کنید هیچ اجباری برای خواندن ندارید و آنچه قرار است حاصل مطالعه و زحمتتان باشد رسیدن به عمق لذت دانایی است؛ بنابراین تنها و تنها برای لذت بردن از حس خوب آگاهی مطالعه کنید و این حس اجبار ناراحت‌کننده که همیشه سیستم آموزشی ایران به ذهن‌هایمان تحمیل کرده را کنار بزنید. خواندن با لذت قطعاً تجربه بهتری است که باید امتحانش کنید.

قاطعانه نه بگویید

Concentrating-while-studying-5

اگر بناست به برنامه‌تان عمل کنید و تصمیمتان جدی است حتماً با افرادی که ممکن است در آن خلل ایجاد کنند صحبت کنید. یک خانواده شلوغ و پرسروصدا مطمئناً شرایط خوبی را برای درس خواندتان فراهم نمی‌کنند مگر اینکه با آن‌ها جدی صحبت کنید و بخواهید در مدت زمان مطالعه شما ملاحظه‌تان را بکنند. از اینکه از حضور در مهمانی‌های خانوادگی غیرضروری اجتناب کنید اصلاً خجالت نکشید یک نه قاطع بگویید و درعین‌حال برای عزیزانتان توضیح بدهید که معذوریت دارید و نمی‌توانید در کنارشان باشید.

دنیای مجازی، آفت تمرکز هنگام مطالعه

Concentrating-while-studying-6

شاید اولش خیلی سخت باشد که وقت مطالعه موبایلتان را کنار بگذارید و برای زمان مشخصی بی‌خیال تلگرام و اینستاگرام شوید. سخت که هست اما قطعاً ممکن است. ذهن ما به همه‌چیز عادت می‌کند کافی است کمی تمرینش بدهیم. باور کنید در یک و نیم ساعت زمان مطالعه شما جهان زیرورو نخواهد شد و اگر هم بشود قطعاً با نگاه کردن به موبایلتان و وقت‌گذرانی در فضای مجازی کار مهمی از دست شما برای آن برنمی‌آید؛ بنابراین مصمم و بااراده اینترنت موبایلتان را خاموش‌کنید و در دنیای بیکران علم خودتان را رها کنید و لذتش را ببرید.

2 دیدگاه

  1. Avatar مهلا

    سلام. مفید و آموزنده بود. تشکر

  2. Avatar مهدی -

    خیلی خوب و مفید بود ، یک مقداری هم کم داشت ک از تو بقیه ی وبلاگا میشه کاملش کرد

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط