سلامت و بهداشت

علت و درمان سفید شدن مو

cause-and-remedies-hair-graying.jpg

برخلاف باورهای رایج، همیشه سفیدی مو نشانه‌ی پیری نیست. سفیدشدن مو نیز همانند ریزش مو می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد. معمولا شروع روند سفید شدن مو بعد از سن 35 سالگی و در افراد با پوست تیره بعد از 40 سالگی رخ می‌دهد. همچنین مردان اغلب زودتر از زنان با این مشکل روبرو می‌شوند. کاهش رنگدانه‌های سلولهای ملانوسیت که در زیر پوست سر قرار دارد باعث سفیدی مو می‌گردد. پدیده‌ی سفیدشدن مو نیز همانند ریزش مو از شقیقه‌ها شروع می‌شود.
علت کاهش یا توقف تولید رنگدانه‌ها هنور مشخص نیست ولی بی‌شک ژنتیک مهمترین نقش را در این میان دارد. به گونه‌ای که ممکن است فردی در اوج جوانی به دلیل ارث از والدین در 25 سالی نیمی از موهای سرش سفید شده باشد و فردی دیگر در 50 سالگی هنوز یک تار موی سفید هم نداشته باشد!
اینکه ژنتیک مهمترین عامل تعیین کننده در زمان و سرعت سفیدشدن موها است ممکن است دلسرد کننده باشد. ولی به هر حال همیشه راهی هست تا بتوانیم اوضاع را تا جایی که امکان دارد بر وفق مراد خود کنیم، هرچند که ممکن است زمان بر بوده و نیاز به صبر و حوصله داشته باشد.
در اینجا باز هم نقش تغذیه و استفاده از مواد‌غذایی حاوی املاح خاص بسیار مهم است. مصرف مواد‌غذایی حاوی آهن، مس، روی، پتاس، منگنز، تیتانیم، تنگستن و ویتامین B12، توصیه می‌شود.
 برای تامین منگز مورد‌نیاز بدن می‌توان از پیاز، سیر، موسیر، تره، استفاده کرد. همچنین برای مس از نخودفرنگي، قارچ، آجيل، لوبيا، عدس، گوجه فرنگي، موز، آلو، سويا و سيب‌زميني، برای آهن آجیل، میوه، گوشت، برای روی(زینک) از جوانه‌ی‌گندم و غیره می‌توانید استفاده کنید.
لازم است بگوییم برخی باورها همچون افزایش موهای سفید با کندن موهای سفید موجود، سفید شدن یک شبه‌ی موها(در اثر فشار عصبی و استرس یا ناراحتی)، و سفید شدن مو به دلیل استفاده مکرر از رنگ‌مو باورهایی غلط بوده و صحت ندارد. همچنین سفید شدن مو به رنگ و جنس موی افراد ارتباطی ندارد. چه شما رنگ موی تیره و سیاه داشته باشید و چه موی بلوند طبیعی هیچ کدام دلیلی بر سفیدی زودهنگام موهای شما نیست. خصوصا تا زمانیکه عامل ژنتیک قویترین عامل زمینه‌ای باشد.
در پایان خالی از لطف نیست که مصرف دو ماده‌ی خوراکی که بسیاری با مصرف آن و به تجربه، اثرات مثبت آن را مشاهده نموده اند را یادآور شویم. جوانه‌ی گندم و هلیله‌ی سیاه! 
جوانه گندم یک غذای کامل است و اکثر ویتامین‌های مورد نیاز بدن را دارد. همچنین جوانه‌ی جو و آجیل خام برای درمان سفیدی مو موثر است.
بر پایه‌ی دانسته‌های طب سنتی نیز هلیله سیاه در این مورد بسیار کمک کننده خواهد بود. برای این منظور باید به مدت یک سال تا یک سال و نیم، هر شب بعد از هر غذا یک قاشق هلیله‌ی کوبیده شده را میل نموده و سپس یک لیوان آب بنوشید.
برای مراقبت بهتر از موها می‌توانید به مقاله دستورساخت 11 ماسک موی خانگی رجوع کنید.

برچسب ها :

0 دیدگاه

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط