مادر و کودک

نکاتی برای انتخاب کفش کودک

Tips-for-Buying-Baby-Shoes.jpg

قبل از راه افتادن نوزاد نیازی به پوشاندن کفش به او نیست. می‌توانید در این دوره با‌ یک جفت جوراب گرم و مناسب‌، یا شلوارهای جوراب‌دار از پاهای کودکتان مراقبت کنید؛ و درصورت مناسب بودن هوا نیازی به پوشاندن پای او نیست. ولی اولین گام‌های کودک به زودی شروع می‌شود و شما باید‌ یک کفش مناسب برای او انتخاب کنید. این انتخاب ممکن است کمی ‌برای شما مشکل باشد. ما پاسخ مشکل شما را می‌دانیم. با خواندن این مقاله می‌توانید مطمئن شوید که برای انتخاب کفش مناسب کودک خود تصمیم درستی گرفته‌اید.

اولین کفش کودک چه زمانی باید خریداری شود؟

Tips for Buying Baby Shoes-1

اولین گام کودک، شما را بسیار هیجان زده می‌کند. باید بدانید که بهتر است چند هفته‌ی اول کودک شما کفش نپوشد تا تجربه‌ی پابرهنه راه رفتن را با تمرین و همراهی و گرفتن دست شما داشته باشد. در این مرحله باید استخوان، ماهیچه و تاندون های پای کودکتان ورزیده و آماده‌ی کفش پوشیدن شود. بعد از چند هفته می‌توانید برای او کفش تهیه کنید.

کفش های طبی و استاندارد، انتخابی مناسب

Tips for Buying Baby Shoes-2

برای سلامتی پاهای کودکتان از کفش های طبی و استاندارد استفاده کنید. پای کودکان نرم و انعطاف‌پذیر است؛ بنابراین هنگام خرید کفش باید به این نکته توجه داشته باشید که کف و روی کفش کودک راحت باشد و باعث فشار به پا و تغییر شکل پای کودک نشود. می‌توانید برای انتخاب کفش مناسب با پزشک کودکتان نیز مشورت کنید.

کفش کودکتان باید انعطاف‌پذیر و جادار باشد!

Tips for Buying Baby Shoes-3

قطعا زیره  و کف اولین کفش کودک باید کاملا نرم باشد. هنگام خرید، انعطاف‌پذیری کفش را با دستان خود امتحان کنید. آن را کمی‌ به جلو و عقب خم کنید و داخل آن را با دست خود کنکاش کنید تا کاملا راحت و آزاد باشد. همچنین اندازه‌ی آن باید طوری نباشد که به پای کودک فشار آورده و ‌یا موجب عرق کردن پای کودک شود.

کفش چرم‌ یا کفش پارچه‌ای؟

Tips for Buying Baby Shoes-4

یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام خرید کفش برای کودک باید در نظر بگیرید اینست که علاوه بر نرمی ‌و راحتی جنس مناسبی هم داشته باشد. کفش‌های چرمی ‌و پارچه‌ای هر دو برای پای کودکتان مناسب است. کفش‌های ساخته شده از مواد پلاستیکی، سلامت کودک را تحت تاثیر قرار داده، همچنین باعث عرق کردن پاهای کوچک کودکتان می‌شود.

مدل های مناسب ساختار پا و سن کودک

Tips for Buying Baby Shoes-5

کفشی مناسب ساختار پا و تعداد ماه های سن کودک خود انتخاب کنید. به دلیل سرعت رشد پای کودک سعی نکنید که کفش را چند شماره بزرگتر و برای مصرف‌ یک سال بگیرید. بلکه کفش باید کمی بزرگتر از پای او بوده و هر چند ماه یک بار با توجه به سن و رشد پای کودکتان عوض شود. بین انگشت شصت و لبه‌ی کفش باید حدود نیم تا یک سانت فاصله وجود داشته باشد. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که‌ یک پا ممکن است از پای دیگر نیم تا یک شماره کوچک‌تر باشد. بنابراین کفشی تهیه نکنید که ‌یک پای او اندازه و پای دیگر آزاد باشد. باید هر دو پای کفش کمی ‌آزاد باشد.

سایر نکات خرید کفش کودک

Tips for Buying Baby Shoes-6

قبل از خرید کفش برای کودکتان به نوع پوشیدن و در‌آوردن کفش هم توجه کنید. ابتدا آن را پای کودکتان کنید اجازه دهید کمی با آن راه برود، بعد از چند دقیقه آن را در بیاورید. اگر سخت پوشیده شد ‌یا هنگام در آوردن، فشار آن باعث قرمزی پای کودک شد، آن کفش مناسب پای کودکتان نیست.

اگر سن کودک اجازه می‌دهد، از او بخواهید خودش کفش خود را به پا کند. همچنین هنگام خرید نظر او را درباره‌ی راحت بودن ‌یا نبودن کفش در پایش جویا شوید. البته تا  راه افتادن و رشد کامل پای کودک، باید مراقب زمین خوردن‌های او باشید!

نکته‌ی دیگری که باید در نظر داشته باشید اینست که معمولا پاها در بعد‌از‌ظهر کمی ‌متورم‌تر  و بزرگ‌تر می‌شود؛ بنابراین بهترین زمان برای خرید کفش در بعد‌از‌ظهر می‌باشد.

برچسب ها :

2 دیدگاه

  1. Avatar ایمان سعیدی

    من تو یه سایتی خونده بودم که کفشای پلاستیکی واسه بچه ها خوبه و انعطاف پذیره. شما که میگین خوب نیست. بالاخره کدوم درسته!!؟؟

    1. Avatar نرگس رفائی

      دوست عزیز احتمالا مطلبی که شما خوندین فقط راحتی کفش رو مد نظر داشته؛ درحالیکه از نظر سلامتی کفشهای پلاستیکی ممکن است باعث حساسیت پوست کودک شود. همچنین به دلیل جریان نداشتن هوا، امکان تعریق پا وجود دارد و کفش مناسبی برای فرزند شما نیست.

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط