سبک زندگی

چگونه عینک آفتابی استاندارد بخریم؟

Sunglasses.jpg

حتی اگر چندان اهل مد و خرید وسایل جانبی برای شیک‌پوش شدن نیستید اما بد نیست بدانید که هر زمان که خارج از منزل هستید برای سلامت چشمانتان باید از عینک آفتابی استفاده کنید. انتخاب یک عینک آفتابی استاندارد که هم مناسب فرم صورتتان باشد و هم چشمانتان را از اشعه‌های مضر خورشید محافظت کند منوط به دانستن شش فاکتور مهم است:

1. ۱۰۰ درصد اشعه‌های ماورا بنفش را جذب کند

UV-absorbance

مهم‌ترین فاکتور در انتخاب یک عینک آفتابی مناسب این است که ۹۹ تا ۱۰۰ درصد اشعه‌های ماورای بنفش نوع A و B را جذب کند و به میزان ۷۵ تا ۹۰ درصد از شدت نور مرئی بکاهد. در عدسی عینک‌های آفتابی ارزان‌قیمت، ماده‌ای به نام Triace tate است که فقط ۴۰ درصد از UV را جذب می‌کند، لذا این عینک‌ها برای چشم‌ها بسیار مضرند. بد نیست بدانید که کمتر از ۵۰ درصد مردم به این نکته اساسی توجه می‌کنند. میزان محافظت عدسی عینک از چشم‌ها در مقابل اشعه فرابنفش خورشید با دستگاهی به نام UV متر سنجیده می‌شود.اگر در خصوص میزان محافظت عدسی عینک شک دارید، راه ساده‌ای برای امتحان کردن این موضوع وجود دارد:
یک عینک فتوکرومیک را بردارید و عدسی عینک آفتابی را جلوی آن در مقابل نور خورشید بگیرید. اگر عدسی عینک آفتابی استاندارد باشد، اشعه فرابنفش خورشید را جذب می‌کند و درنتیجه، عینک فتوکرومیک تغییر رنگ نمی‌دهد.

2. هر چه بزرگ‌تر بهتر

Big-sunglasses

هر چه عینک آفتابی سطح بیشتری از صورتتان را پوشش دهد بهتر و مفیدتر است و اشعه خورشید آسیب کمتری به چشم‌ها و محیط اطراف آن می‌زند چراکه اشعه ماورای بنفش از اطراف قاب عینک‌های آفتابی کوچک عبور کرده و به چشم می‌رسند. پس در هنگام خرید عینک‌های آفتابی سایز بزرگ را در اولویت قرار دهید.

3. تیرگی ملاک خوبی نیست

dark-sunglasses

اگرچه شیشه‌های (عدسی‌های) تیره به نظر از محافظت بالاتری برخوردارند اما این لزوماً به معنای محافظت از چشمان شما در برابر اشعه‌های ماوراءبنفش خورشید نیست. شیشه عینک آفتابی نباید آن‌قدر تیره باشد که چشمان شما از پشت آن دیده نشود. چنین عینک‌هایی دید شما را کم می‌کنند. این در حالی است که برخی شیشه‌های رنگی مثل زرد، قرمز یا خاکستری شاید نتوانند آن‌چنان که باید جلوی اشعه مضر را بگیرند اما می‌توانند کنتراست رنگ‌ها را افزایش دهند و برای ورزشکاران ورزش‌هایی مثل گلف و بیس‌بال حسابی مفیدند. شیشه‌های دودی، سبز و قهوه‌ای باعث می‌شوند در تشخیص رنگ‌ها کمتر دچار اشتباه شوید و برای رانندگی بهتر هستند.

4. شیشه‌های پلاریزه مانع نور خورشیدند نه اشعه‌های مضر

Polarized-sunglasses

شیشه‌های پلاریزه، درخشش انعکاس نور خورشید از روی سطوح مانند آب و کف خیابان را کاهش می‌دهند. این عینک‌ها برای قایقرانی، اسکی روی آب یا کارکنان کشتی گزینه مناسبی هستند.عینک‌های پلاریزه، درخشش بیش‌ازحد نور خورشید از روی سطوح صافی مثل کف جاده یا کاپوت ماشین را کاهش می‌دهند. لذا برای رانندگی در جاده نیز مناسب هستند. ولی باید بدانید خواندن اعداد و نوشته‌های موبایل، دستگاه جی‌پی‌اس، صفحه‌نمایش جلوی ماشین (اطلاعات مقدار بنزین و...) با عینک‌های پلاریزه سخت است. در ضمن ویژگی پلاریزه عینک آفتابی ربطی به جلوگیری از اشعه ماورای بنفش آن ندارد. لذا موقع خرید عینک آفتابی پلاریزه، به برچسب ضد اشعه ماورای بنفش بودن آن نیز دقت کنید.

5. قیمت بالا ملاک کیفیت نیست

Price-of-Sunglasses

 قیمت عینک آفتابی نشان‌دهنده میزان حفاظت آن در برابر اشعه ماورای بنفش نیست، اما قطعاً عینک آفتابی‌های خیلی ارزان هم به دلیل استاندارد نبودن، اثرات بدی روی بینایی شخص دارند. از خرید عینک‌های ارزان‌قیمت از دست‌فروش‌ها و یا مغازه‌های غیر مرتبط خودداری کنید، زیرا با این کار شاید در پول خود صرفه‌جویی کرده باشید، ولی در عوض سلامتی چشم‌های خود را به خطر انداخته‌اید.

6. قبل از خرید تست کنید

test-Sunglasses

برای آزمایش کیفیت عینک آفتابی، باید بعد از زدن آن به چشم روی یک خط یا لبه عمودی تمرکز کنید. سپس سرخود را به عقب و جلو ببرید تا چشمان شما در همه طرف شیشه عینک حرکت کنند. اگر بعدازاین کار هرگونه حرکتی در خط عمودی دیده شد، نشان می‌دهد که این عینک کیفیت مناسب را ندارد و باید عینک دیگری را انتخاب کنید.

برچسب ها :

0 دیدگاه

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط