سبک زندگی

نکات طلایی برای خرید یک کیف کوله‌پشتی استاندارد

backpack.jpg

از زمانی که کیف‌های کوله‌پشتی وارد سبد خرید کالاهای مدرسه دانش‌آموزان شده همواره بحث بر سر خوب یا بد بودن این نوع کیف مدرسه و مقایسه آن با کیف‌های کلاسیک دستی داغ بوده است. کیف‌های دستی بر اساس راست‌دست یا چپ‌دست بودن کودکان، تمام مدت با یک دست حمل می‌شود و درنتیجه به ستون فقرات و عضلات یک‌طرف بدن فشار وارد می‌کند. به همین دلیل متخصصان امر متفق‌القول بر این عقیده‌اند که کیف‌های کوله‌ای فشار کمتری روی بدن دانش‌آموز وارد می‌کنند.
چند نکته اساسی در باب خرید کوله‌پشتی مدرسه وجود دارد که از میان آن‌ها در نظر گرفتن سن دانش‌آموز در اولویت قرار دارد.

کودکان پیش‌دبستانی

backpack-1

اگر کودک پیش‌دبستانی دارید از آنجایی که نیاز به حمل کتاب و وسیله چندانی ندارد یک کیف کوله‌پشتی کوچک و سبک ۱۰ در ۱۴ سانتی‌متر برای حداکثر یک دفترچه یادداشت، یک جعبه دستمال جیبی و یک ظرف کوچک غذا بهترین انتخاب است. اگر هم فرزندتان مجبور است وسایل بیشتری را حمل کند بهتر است یک کیف چرخ‌دار بخرید.
بچه‌ها در این سن کیف‌های رنگی با نقش و نگارهای شخصیت‌های کارتونی موردعلاقه‌شان را می‌پسندند. با این‌همه توجه داشته باشید که خرید یک کیف گران‌قیمت چندان ضرورتی ندارد چراکه قرار نیست بیشتر از یک یا دو سال از آن استفاده کند.

دانش‌آموزان ابتدایی

backpack-2

برای این رده سنی یک کیف ترجیحاً چرخ‌دار متوسط بهترین انتخاب است. کیف‌های چرخ‌دار به این خاطر که روی زمین کشیده می‌شوند و کودک مجبور نیست وزن آن را تحمل کند بهترین نوع کیف مدرسه‌ای به‌خصوص برای بچه‌های دبستانی هستند. با این‌همه برخی کودکان رده ابتدایی به کوله‌پشتی علاقه دارند. در این صورت توجه داشته باشید که وزن کیف و کوله مدرسه همراه با وسایل آن باید مقداری کمتر از ۱۰ درصد وزنشان باشد. کوله سنگین‌تر از حد مذکور باعث بروز مشکلاتی چون آرتروز شانه، فشار بر عضلات گردن و پشت، قوس ستون فقرات و ناراحتی‌های عضلانی و استخوانی در نواحی اطراف کوله می‌شود. بند کیف یا کوله باید از جنس اسفنج بوده و حداقل شش سانتی‌متر عرض داشته باشد تا وزن آن با فشار بر رشته‌های عصبی یا نواحی گذر رگ‌های خونی باعث آسیب، ضعف و گزگز دست یا بازو و شانه نشود. بهتر است جنس کوله‌پشتی از چرم یا برزنت باشد تا با قرار دادن وسایل درون آن فرم نگیرد و وزن وسایل را به یک‌طرف بدن متمایل نکند.

دبیرستانی‌ها

backpack-3

دانش‌آموزان دبیرستانی و نوجوانان معمولاً علاقه چندانی به همفکری برای خرید لوازم مدرسه‌شان ندارند و تمایل دارند در این زمینه مستقل عمل کنند. درنتیجه والدین نهایتاً می‌توانند نکته‌های ریز و اساسی خرید مثل انتخاب یک جنس باکیفیت و محکم را به آن‌ها گوشزد کنند. ازآنجایی‌که بچه‌های دبیرستانی مجبورند وسایل بیشتری با خود حمل کنند انتخاب یک کوله‌پشتی گران‌قیمت‌تر کاری عقلانی است. با توجه به حجم وسایل و فعالیت‌های فوق‌برنامه این رده سنی بهتر است در انتخاب کوله‌پشتی به این نکته توجه داشت که دسته یا بندهای کوله که در قسمت جلویی با سطح شانه تماس دارند پهن، نرم و حالت اسفنجی داشته باشد و این بندها در پایین‌ترین قسمت به کوله وصل می‌شود تا انتهای کوله را به ستون مهره‌ای بدن نزدیک کند. این امر دو حسن دارد اول اینکه بندها از ناحیه زیر بغل که جایگاه نامناسبی است عبور نمی‌کند و دوم اینکه انتهای پایینی کوله را به بدن بچسبانند و حمل بار را بهتر انجام می‌دهند. همچنین وضعیت بدن را در حالت عمودی و ایستاده نگه می‌دارند. کیف‌ها و کوله‌های تک‌بند که بندشان معمولاً از یک سمت بدن بر دوش می‌افتد، در صورت استفاده طولانی‌مدت سبب نامتقارن شدن ستون مهره‌ها و احساس درد در نواحی شانه، گردن و کمر می‌شود. داشتن یک بند کمری که دور کمر بسته می‌شود برای روزهایی که کیف حسابی سنگین است یک نقطه قوت محسوب می‌شود و وزن بار کوله را تقسیم می‌کند. علاوه بر این اگر قسمت پشت کیف حالت پد یا بالشتک داشته باشد سهولت حمل‌ونقل آن را دوچندان می‌کند.
 به عقیده پزشکان و کارشناسان ارتوپد اگر دانش‌آموزان به‌درستی از کوله‌پشتی خود استفاده نکنند یا وزن آن را متعادل نسازند، دچار آسیب‌های جسمی جدی خواهند شد.
پیدا کردن یک کیف کوله‌پشتی مناسب برای فرزندتان کار چندان مشکلی نیست، همه آنچه شما به آن نیز دارید شناخت نیاز و دسته‌بندی اولویت‌های استاندارد یک کوله‌پشتی باکیفیت است. اگر دانش‌آموز رشته‌های فنی و حرفه‌ای دارید اجازه ندهید لوازمی مثل وسایل نقشه‌کشی، خط کش، تخته شاسی و ... را با کوله‌پشتی‌اش یکجا جابه‌جا کند؛ در این موارد یک کیف‌دستی یا چرخ‌دار یدکی بسیاری از مشکلات را حل می‌کند. اگر فرزندتان فقط به جنبه‌های ظاهری و انتخاب کیف مد سال اهمیت می‌دهد حتماً دوام، استاندارد و کاربردهای کیف موردعلاقه‌اش را بررسی و به او گوشزد کنید. برای خرید کوله‌پشتی حتماً راحتی فرزندتان را در حمل و جابه‌جا کردن آن در نظر داشته باشید. علیرغم اینکه معمولاً برای اکثر دانش‌آموزان در وهله اول ظاهر کیف و کوله‌پشتی مهم است اما عدم توجه به استاندارد بودن کیف و کوله‌پشتی می‌تواند لطمات جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد.

0 دیدگاه

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط