خانه

راهنمای خرید یخچال فریزر؛ چه یخچال فریزری برای آشپزخانه شما مناسب است؟

How-to-Choose-the-Right-Refrigerator.jpg

اغراق نیست اگر بگوییم که از اوایل قرن بیستم میلادی که اولین یخچال خانگی توسط آمریکایی‌ها اختراع شد تا به امروز «یخچال‌فریزر» اصلی‌ترین و مهم‌ترین عضو در تمام آشپزخانه‌های دنیاست. «نیکوپی» به شما می‌گوید از «یخچال‌فریزرهای بدون برفک» گرفته تا «یخچال‌فریزرهای سایدبای‌ساید»، «در فرانسوی» و «یخچال‌فریزرهای هوشمند» که نسل جدید این وسیله مفید محسوب می‌شوند کدام یک با توجه به فضای آشپزخانه، نیازها و انتظاراتتان برای شما مناسب است.

یخچال‌فریزر، فریزر بالا، یخچال پایین؛ لوکس و مقرون‌به‌صرفه

How-to-Choose-the-Right-Refrigerator-1

به نظر می‌رسد بهترین گزینه برای منازل جمع‌وجور و زندگی آپارتمانی این روزها، خرید «یخچال‌فریزری» است که یخچال و فریزر به وسیله یک خط افقی از هم جدا می‌شوند. این نوع یخچال‌فریزرها هم فضای کمتری را اشغال می‌کنند و هم در صورت کم جمعیت بودن خانواده از نظر مصرف انرژی و قیمت مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند. اما یخچال‌فریزری که فریزرش در قسمت بالا طراحی شده با یخچال فریزری که فریزرش در قسمت پایین طراحی شده چه تفاوتی با هم دارند؟ حقیقت این است که در یخچال‌فریزرهای «فریزر بالا» ظرفیت «فریزر» کمتر است و معمولاً هیچ کشویی هم در فریزر طبقه بالا هم به خاطر رعایت مسائل ایمنی و هم به خاطر سهولت جابه‌جایی مواد غذایی وجود ندارد. به نظر می‌رسد که این مدل یخچال‌فریزر نسبت به یخچال‌فریزرهایی که «فریزر» در قسمت پایین تعبیه شده قدیمی‌تر هستند و خاطره یخچال‌فریزرهای زمان کودکی اکثر کاربران کنونی را برایشان زنده می‌کنند.

How-to-Choose-the-Right-Refrigerator-2

البته این نکته از کارایی و کیفیت بالای این نوع یخچال‌فریزرها کم نمی‌کند و اگر چندان برایتان اهمیت ندارد که مطابق با مد روز پیش بروید و از سوی دیگر شاغل هستید و ترجیح می‌دهید در ساعت‌هایی که در منزل حضور ندارید کودکتان به فریزر دسترسی نداشته باشد و البته خودتان هم از فریزر زیاد استفاده می‌کنید برای راحتی کارتان و خم و راست شدن کمتر، می‌توانید بهترین و باکیفیت‌ترین یخچال‌فریزرها که فریزر در بالای آن‌ها تعبیه شده را در بازار پیدا کنید. لازم است همین‌جا یادآوری کنیم بیشتر یخچال‌فریزرهای جدید سیستم «برفک آب‌کن» اتوماتیک دارند و به این ترتیب خود یخچال بدون دخالت شما و در زمان لازم برفک‌ها را آب می‌کند و این امر به کاهش مصرف انرژی کمک فراوانی می‌کند. بد نیست بدانید که شرکت‌های معتبر تولید لوازم‌خانگی هم گزینه‌های لوکس، مدرن و چشم‌نوازی هم از نوع کلاسیک و هم از نوع سایدبای‌ساید این مدل یخچال‌فریزرها را همچنان طراحی و روانه بازار می‌کنند.

یخچال‌فریزر، فریزر پایین، یخچال بالا؛ مدرن‌تر، شیک‌تر و جادارتر

How-to-Choose-the-Right-Refrigerator-3

اگر دلتان می‌خواهد لوازم منزلتان را مطابق با مد روز تهیه کنید بهتر است به دنبال یک یخچال‌فریزر «فریزر پایین» باشید. در این نوع یخچال‌فریزر معمولاً حجم فریزر نسبت به مدل «فریزر بالا» بیشتر و در برخی موارد هم‌اندازه است. اگر اهل استفاده از مواد غذایی تازه هستید و زیاد با «فریزر» کاری ندارید توصیه ما به شما خرید این نوع یخچال‌فریزر است. در یخچال فریزرهایی که فریزر در قسمت پایین تعبیه شده در فریزر یا به صورت در معمولی باز می‌شود، یا به صورت کشویی که به «در فرانسوی» معروف است و یا اینکه با بیرون کشیدن باز می‌شود بنابراین بهتر است با توجه به فضا و اندازه آشپزخانه‌تان نوع «در» فرزیرتان را انتخاب کنید. این نوع یخچال‌فریزر هم در دو نوع کلاسیک و سایدبای‌ساید در بازار موجود است.

یخچال‌فریزر سایدبای‌ساید؛ مناسب خانواده‌های پرجمعیت و دوستدار انرژی

How-to-Choose-the-Right-Refrigerator-4

از جمله محبوب‌ترین انواع یخچال‌فریزر در سال‌های اخیر یخچال‌فریزرهای «سایدبای‌ساید» هستند. در این نوع یخچال‌فریزر، محفظه غذاهای تازه در «سمت راست» و محفظه فریزر برای مواد غذایی که نیاز به یخ زدن دارند در «سمت چپ» تعبیه شده است و معمولاً در اکثر مدل‌های سایدبای‌ساید این دو محفظه گنجایش یکسانی دارند و البته در مواردی محفظه یخچال بزرگ‌تر است. برای خریدن یک یخچال‌فریزر مناسب، توجه به این نکته ضروری است که در خانواده شما بیشتر مواد غذایی تازه مصرف می‌شود یا این‌که به علت عدم فرصت کافی و مشغله فراوان مجبورید از غذاهای یخ‌زده که در روزهای قبل آماده کرده‌اید استفاده کنید. اگر اهل استفاده از مواد غذایی تازه هستید و هر دو سه روز یک بار به میدان تره‌بار سر می‌زنید و البته اگر تعداد افراد خانواده‌تان بیشتر از پنج نفر است بهتر است محفظه یخچالتان از محفظه فریزر بزرگتر باشد، اما اگر از دسته آدم‌های پرمشغله هستید به یخچال‌فریزری فکر کنید که فریزر بزرگ‌تری دارد. در مدل‌های جدید یخچال‌فریزر «سایدبای‌ساید» گاهی سه یا حتی چهار در هم تعبیه شده و برای خرید این مدل یخچال‌فریزرهای سایدبای‌ساید بهتر است به فضایی که در آشپزخانه برای این وسیله در نظر گرفته شده هم توجه کنید و بی‌گدار به آب نزنید. از آن‌جایی که باز و بسته شدن زیاد یخچال عمر مفید آن را کم و البته مصرف انرژی را بالا می‌برد توصیه ما به شما این است که اگر خانواده‌ای پرجمعیت و یا در خانه کودک دارید سراغ یخچال‌فریزرهای سایدبای‌ساید که مجهز به آبسردکن و یخ‌ساز هستند بروید.

یخچال‌فریزر سایدبای‌ساید بخریم یا معمولی؟

How-to-Choose-the-Right-Refrigerator-5

اکثر افرادی که سراغ یخچال‌فریزرهای سایدبای‌ساید می‌روند در وهله اول جذب ظاهر زیبا و لوکس‌تر آن نسبت به یخچال‌فریزرهای معمولی می‌شوند. با این همه به نظر می‌رسد که علاوه بر ویژگی‌های ظاهری، لازم است به نکات اساسی و تفاوت‌هایی که یخچال‌فریزرهای سایدبای‌ساید با نوع کلاسیک دارند هم توجه کنید. در قدم اول فضای آشپزخانه را در نظر بگیرید. اگر از نظر فضا دچار مضیقه هستید و از سوی دیگر خانواده‌ای کم جمعیت دارید توصیه ما به شما انتخاب یک یخچال‌فریزر معمول و کلاسیک از انواع مدل‌های شیک و لوکس برندهای معتبر موجود در بازار است. اما اگر هم خانواده‌ای پرجمعیت دارید و هم مشکل فضا ندارید حتماً یک «سایدبای‌ساید» بخرید. اگر می‌خواهید یخچال‌فریزر شما عمر بیشتری داشته باشد حتماً سراغ «سایدبای‌سایدی» بروید که چند موتوره است و فشار کمتری به یخچال فریزر وارد می‌شود و به این ترتیب در مصرف انرژی هم صرفه‌جویی می‌شود. از سوی دیگر در مدل‌های سایدبای‌ساید که مجهز به نوآوری «Door-in-Door» یا همان «درب دولایه» هستند امکان دسترسی راحت‌تر به فضای بیشتری از یخچال برای شما فراهم است، در این مدل سایدبای ساید در کوچکی که بر روی در اصلی یخچال تعبیه شده با فشار اندک باز و باعث می‌شود تا دیگر نیازی به باز کردن مکرر درب اصلی یخچال نباشد و مقدار بسیار کمتری از هوای سرد از یخچال خارج شود و به این ترتیب در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود. علاوه بر این مدل‌های جدید سایدبای‌ساید به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دارای «بار خانگی» هستند و تمام اعضای خانواده، بزرگ و کوچک، به راحتی می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. به یاد داشته باشید چه انتخاب شما یک یخچال فریزر معمولی و کلاسیک باشد و چه سایدبای‌ساید در انتخاب رنگ محدودیتی ندارید و هر سه نوع این یخچال فریزرها در سه رنگ سفید، استیل و تیتانیوم و البته اخیراً رنگ مشکی زغالی در بازار موجود هستند.

یخچال‌فریزر «فرنچ دور» یا «در فرانسوی» چیست؟

How-to-Choose-the-Right-Refrigerator-6

یخچال‌فریزرهای «در فرانسوی» از جمله جدیدترین انواع یخچال‌فرزیر هستندکه در دو نوع سایدبای‌ساید و کلاسیک در بازار موجود هستند. در کشویی این نوع یخچال‌فریزر امکان ذخیره و نگهداری حجم زیادی از مواد غذایی را در یک محوطه خارجی کوچک‌تر مهیا می‌کند. در این نوع یخچال‌فریزر سیستم خنک‌کننده دوگانه حساس‌ترین مواد غذایی را تا مدت‌ها تازه نگه می‌دارد.

یخچال فرزیر هوشمند چیست؟

How-to-Choose-the-Right-Refrigerator-7

برندهای معتبر تولید لوازم خانگی در سال‌های اخیر برای تولید «یخچال‌فریزرهای هوشمند» به عنوان نسل بعدی یخچال‌فریزرهای خانگی در حال سبقت گرفتن از یکدیگر هستند. اما یخچال‌فریزرهای هوشمند چه تفاوتی با یخچال‌فرزیرهای معمولی و کلاسیک دارند؟ حقیقت این است که یخچال‌فریزرهای هوشمند از نظر ظاهری فرق چندانی با یخچال فریزرهای معمولی ندارند و قرار نیست با یک سفینه فضایی که مواد غذایی‌تان را سرد و خنک و تازه نگه می‌دارد سروکله بزنید. ویژگی اساسی و اصلی یخچال‌فریزرهای هوشمند یک صفحه نمایش لمسی است که با یکی از انواع سیستم عامل‌ها به اینترنت متصل است. زمانی که شما یک یخچال‌فریزر هوشمند در منزل دارید به سادگی می‌توانید از طریق گوشی تلفن هوشمندتان به اینترنت وصل شوید و برای مثال از یادداشت ثبت شده در «Evernote» یخچال‌فریزر هوشمندتان لیست خریدهایتان را مشاهده و خرید کنید. از دستورالعمل‌های آشپزی و گزارش آب‌وهوا تا بررسی ایمیل روی صفحه هوشمند این یخچال‌فریزر و البته اشتراک تصاویر در شبکه‌های اجتماعی تنها گوشه‌ای از قابلیت‌های یخچال‌فریزرهای هوشمند است.

0 دیدگاه

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط