سلامت و بهداشت

موهای آسیب‌دیده و نکاتی که باید برای مراقبت از آن‌ها بدانید

damaged-hair.jpg

چند سال پیش حتی فکرش را هم نمی‌کردم دکلره ساده‌ای روی موهایم سلامت و شادابی را برای مدت‌ها از آن‌ها دور کند. اینکه بعد از هر بار شستن موهایم خشکی تحمل‌ناپذیری به سراغشان می‌آمد اتفاق ناخوشایندی بود. امروز در این مطلب برایتان از راه‌هایی خواهم گفت که با تحقیق و تجربه درباره احیا و سلامت موهای خشک و آسیب‌دیده به‌دست‌آمده و به‌عنوان تجربه شخصی خودم تا حدودی سلامتی را به موهای سرم برگرداندند. با نیکوپی همراه شوید.

شامپوی برای موهای رنگ‌شده، مهمترین اصل

شامپوی برای موهای رنگ‌شده، مهمترین اصل

اول از همه این واقعیت را بپذیرید که موی رنگ، فر یا دکلره شده دیگر آن لطافت و نرمی قبل را نخواهد داشت. اینکه فکر کنید هر شامپویی به دستتان رسید را می‌توانید روی موهایتان امتحان کنید، فکر غلطی است. هر شامپویی از هر برندی که استفاده می‌کنید، ایرانی یا خارجی یادتان باشد باید مخصوص موهای رنگ‌شده و آسیب‌دیده باشد. معمولا این شامپوها حاوی مقادیر کمی نرم‌کننده هستند و ترکیب آنها به‌گونه‌ای است که از وز شدن و خشکی بیشتر موهایتان جلوگیری می‌کنند. همچنین مواد موثری که در برخی شامپوهای مخصوص موهای رنگ‌شده وجود دارد در برابر اشعه UV از موهایتان محافظت می‌کند. این شامپوها جلا و درخشندگی موهایتان را حفظ می‌کند همچنین در مواردی می‌تواند از تغییر رنگ موهای رنگ‌شده جلوگیری کرده و به‌نوعی سبب تثبیت رنگ روی موهایتان شود.

نرم‌کننده‌ها و ماسک‌ها را فراموش نکنید

نرم‌کننده‌ها و ماسک‌ها را فراموش نکنید

هر بار که موهایتان را می‌شویید برای مدت چند دقیقه کمی نرم‌کننده را روی ساقه‌های مو ماساژ دهید. سطح بیرونی ساقه‌های مویتان با مواد موجود در نرم‌کننده لطیف به نظر خواهند رسید و زبری ناخوشایندشان تا حدی برطرف می‌شود. نرم‌کننده‌ها این قابلیت را دارند که لایه آسیب‌دیده روی موهایتان را بپوشانند و درخشندگی و نرمی را به آن‌ها برگردانند. اینکه چه نرم‌کننده‌ای استفاده می‌کنند چندان تفاوتی ندارد فقط یادتان باشد نرم‌کننده را باید روی ساقه مو ماساژ دهید و نیازی نیست آن را کف سرتان بریزید.

ماسک‌های موی قابل استفاده در حمام هم انتخاب دیگری است که معمولا با اضافه کردن ترکیباتی به مواد نرمکننده مو میتوانند موهایتان را احیا کنند و به نرمی و لطافتشان کمک کنند. احیاکننده‌های بعد از حمام هم گزینه دیگری است که معمولا به ساقه موهای خیس شسته شدن ماساژ داده می‌شوند و سشوار کشیدن و شانه کردن را برایتان آسان خواهند کرد. برند فرانسوی میس ادن (miss eden) از احیاکننده‌های روغنی خوبی است که می‌توانم تجربه کردنش را به شما توصیه کنم.

درست و به‌موقع سشوار بکشید

درست و به‌موقع سشوار بکشید

اگر شما هم جزو دسته کسانی هستید که فوری بعد از حمام سشوار را روی موهایتان می‌گیرید، بهتر است بدانید آسیبی جدی در انتظار موهای سرتان است. دمای بالای سشوار برای موهای آب‌چکانتان مضر است و از طرفی باعث می‌شود موهایتان زودتر از زمان طبیعی چرب شوند؛ بنابراین لازم است کمی صبر کنید تا موهایتان فقط کمی مرطوب باشند سپس با درجه کم سشوار و با رعایت فاصله دستگاه از تار مو، شروع به خشک‌کردن موهایتان کنید. این روش را چند باری امتحان کنید حتما از نتیجه‌اش راضی خواهید بود.

اتوی مو را فراموش کنید

اتوی مو را فراموش کنید

حتما دیده‌اید که وقتی موهایتان را اتو می‌کنید از آن‌ها بخار بلند می‌شود. تابه‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که آیا تارهای مویتان تحمل چنین درجه حرارتی را دارند؟ دمای زیاد اتوی مو سبب خشکی و آسیب جدی به موهایتان خواهد شد و در درازمدت باعث می‌شود حالت طبیعی و سلامت خود را از دست بدهند. درست است که گاهی صافی و حالت زیبای مو پس از اتو دلتان را حسابی می‌برد اما قطعا به آسیبی که به موهایتان می‌زنید نمی‌ارزد بنابراین امروز با اتوی مویتان خداحافظی کنید حتما بهتر از فرداست.

با تغذیه سالم، موهای شاداب و سالم داشته باشید

با تغذیه سالم، موهای شاداب و سالم داشته باشید

ساده‌تر از آنچه فکرش را بکنید کم دردسرترین و مطمئن‌ترین راه را می‌توانید انتخاب کنید؛ سالم غذا بخورید. ویتامین‌ها، پروتئین، آهن و بیوتین کمکتان می‌کند موهای درخشان و سالمی داشته باشید. جوانه‌های گندم و ماش را در سالادتان بریزید و از خوردن حبوبات غافل نشوید. مغزهایی مثل بادام، گردو و پسته را به‌جای تنقلات بی‌مصرف و خاصیت در جیبتان بریزید و تاثیرش را روی سلامتی‌تان هر روز بیشتر ببینید.

موهایتان را مرتب نوک گیری کنید

موهایتان را مرتب نوک گیری کنید

تارهای مو با کوتاه شدن‌های مداوم شاداب و تازه به نظر می‌رسند و اگر آسیب‌دیده باشند و موخوره داشته باشند با کوتاه کردن سلامتشان را تا حدی به دست می‌آورند. اگر به داشتن موی بلند اصرار دارید و اصلا دلتان نمیخواهد موهایتان را کوتاه کنید، هر سه یا چهار ماه یک‌بار به آرایشگرتان بگویید فقط به‌اندازه یکی، دو سانت نوک موهایتان را کوتاه کند.

ماسک موهای طبیعی بسازید

ماسک موهای طبیعی بسازید

روغن بادام شیرین، روغن فندق یا روغن سیاه‌دانه و موادی از این دست، همگی برای سلامتی و احیای موها توصیه شدهاند. کافی است از متخصصان طب سنتی کمی اطلاعات درباره این روغن‌ها بگیرید. روغن سیاهدانه و روغن فندق با ترکیب اندازه یکسان قبل از حمام، انتخاب خوبی است که با مالیدن و ماساژ دادن آن روی سرتان به مرور موهایتان را نرم خواهد کرد و از خشکی و زبری همیشگی آن‌ها خلاصتان می‌کند.

برچسب ها :

0 دیدگاه

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط