آقایان

چند راهکار برای درمان جوش صورت در مردان

Acne-treatments-for-men.jpg

برخلاف تصور عموم «آکنه و جوش» فقط مخصوص نوجوانان نیست. تعداد کسانی که از برگشتن جوش‌های نوجوانی در دوره میانسالی شکایت می‌کنند کم نیست. جوش و آکنه در مردان جوان و میانسال معمولاً بدقلق است و آن‌ها را عصبی می‌کند، اما قابل درمان است.

بزرگسالان هم گرفتار جوش و آکنه می‌شوند

Acne-treatments-for-men-1

معمولاً سال‌ها بعد از دوران بلوغ و اتمام دوران دبیرستان سر و کله جوش‌ها روی صورت و پیشانی گروهی از مردان جوان و میانسال پیدا می‌شود. بسیاری از این مردان در دوران بلوغ جوش و آکنه صورت را تجربه نکرده‌اند و گروهی هم با جوش بلوغ و دردسرهایش آشنا هستند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید علی‌رغم این‌که زنان و مردان هر دو به آکنه دوران بلوغ مبتلا می‌شوند اما اثرات این جوش‌ها و مدت زمان حضور آن‌ها در برخی مردان طولانی‌تر و البته متاسفانه شدیدتر است. اما خبر خوب این است که آکنه و جوش حتی در دوران بزرگسالی هم قابل درمان است.

چرا جوش می‌زنیم

Acne-treatments-for-men-2

اکثر کسانی که با آکنه و جوش دست به گریبانند با ترس و لرز و احتیاط سراغ شیرینی و غذاهای سرخ شده و چرب می‌روند. اما دلایل جوش و آکنه‌ها گسترده است و فقط مربوط به تغذیه نیست. در حقیقت یکی از مهم‌ترین عوامل جوش و آکنه صورت تجمع چربی زیر پوست است به همین سبب افرادی که پوست چرب با منافذ باز دارند بیشتر از سایر افراد مستعد جوش و آکنه هستند به همین دلیل توصیه می‌شود غذاها و تنقلات چرب و شیرین تا حد امکان استفاده نکنند. در دوران نوجوانی و بلوغ این عارضه شدیدتر اتفاق می‌افتد. علاوه بر این اضطراب و استرس هم می‌تواند موجب بروز جوش و آکنه شود. در دوران بزرگسالی، اضطراب ممکن است موجب افزایش سطح هورمون آستروئید شود که یکی از محرک‌های جوش و آکنه است. تغییرات هورمونی، استفاده از کرم‌های آرایشی که چربی زیادی دارند، کار کردن در محیط‌هایی که هوای آن محیط زیاد گرم است، مانند افرادی که بیشتر در آشپزخانه‌ها و محیط‌های گرم داخل کارخانه کار می‌کنند (گرما و افزایش تعریق موجب افزایش جوش‌های پوست صورت می‌شود)، مصرف بعضی از داروها مانند داروهای قلبی، کورتون‌ها و داروهای افزایش دهنده حجم عضلات درصد بوجود آوردن جوش و آکنه را افزایش می‌دهد. از سوی دیگر جوش‌ها می‌توانند زمینه وراثت داشته باشند و اگر یکی از والدین سابقه بروز جوش داشته باشد فرزند آنان نیز بیشتر در معرض ابتلا به جوش قرار دارند.

مراقبت مردانه از پوست برای درمان جوش

Acne-treatments-for-men-3

اگر چه جوش و آکنه ارتباط چندانی با تمیزی یا کثیفی پوست ندارد اما یک پوست تمیز و شسته شده در روند درمان آکنه و جوش کمک بیشتری به شما می‌کند. اگر از آن‌دسته مردانی هستید که در مورد راهکارهای مراقبت از پوست تجربه و اطلاعات چندانی ندارند نگران نباشید. لازم نیست زمان و هزینه زیادی را صرف درمان آکنه و جوش‌های صورت‌تان بکنید. اکثر مردان فقط به یک شستشوی صورت صبحگاهی و شبانه نیاز دارند. علاوه بر این اگر در جریان درمان آکنه پوست صورت‌تان خشک شده یک مرطوب کننده خوب حسابی کمکتان می‌کند.

موقع اصلاح صورتتان مراقب باشید

Acne-treatments-for-men-4

اصلاح و شیو کردن صورت‌های جوش‌دار کاری سخت و گاهی دردناک است. اگر صورت‌تان مبتلا به جوش و آکنه است تا آن‌جا که ممکن است صورت‌تان را با تیغ اصلاح نکنید یا خیلی مراقب باشید که به جوش‌ها صدمه نزنید. اگر تیغه‌های ماشین اصلاح صورت‌تان را خراش می‌دهد حتماً آن را به تعمیرکار نشان بدهید. اگر در اصلاح صورتی که جوش و آکنه دارد چندان مهارت ندارید حتماً این کار را به یک آرایشگر ماهر و مطمئن از نظر بهداشتی بسپارید. آرایشگر حتی می‌تواند بدون اینکه ریش صورت‌تان را با تیغ از ته بتراشد آن‌ها را بدون آسیب زدن به جوش‌ها، کوتاه و مرتب کند. اگر ریش صورت‌تان فر و مجعد است کارتان مشکل‌تر است چون موها به داخل پوست می‌روند و به اصطلاح زیرپوستی می‌شوند. اگر مطمئن نیستید که دلیل قرمزی صورت‌تان التهاب است یا جوش حتماً به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

به جوش‌ها دست نزنید

Acne-treatments-for-men-5

با جوش‌های صورتتان بازی نکنید و به آن‌ها دست نزنید. لمس جوش باعث افزایش چربی، تحریک پوست و همچنین باعث افزایش رشد باکتری می‌شود. جوش‌ها را فشار ندهید و نترکانید زیرا در غیر این صورت باکتری‌های درون جوش‌ها به بافت‌های مجاور رانده می‌شوند و در نتیجه جوش صورت به اطراف پراکنده و تعداد جوش‌ها زیاد می‌شود. جوش‌هایی که روی بینی و اطراف لب بالایی هستند خطرناک‌تر از جوش‌های سایر نقاط هستند چرا که اعصاب این نواحی مستقیماً به مغز می‌رود. پس هرگز جوش‌های این قسمت از صورت را فشار ندهید زیرا امکان دارد به مغز صدمه وارد شود.

منافذ بزرگ هم قابل درمانند

Acne-treatments-for-men-6

منافذی که روی صورت مردان جوان و میانسال به خصوص آن‌هایی که پوست چرب دارند ظاهر می‌شوند معمولاً بزرگ هستند. حقیقت این است که هنوز محصولات مراقبت از پوست برای از بین بردن این منافذ کار زیادی انجام نمی‌توانند انجام بدهند اما می‌توانند آنها را کوچک‌تر کنند. هر چه پوست شما منافذ باز بیشتر و بزرگ‌تری داشته باشد احتمال جوش و آکنه روی پوست شما بیشتر است.

درمان جوش‌های روی بدن

Acne-treatments-for-men-7

جای جوش و آکنه فقط روی پوست صورت و پیشانی نیست. قسمت‌هایی از بدن مثل کمر و شانه‌ها هم مستعد جوش و آکنه هستند. استفاده از شوینده‌های بدن ضدجوش به خصوص شوینده‌های حاوی «بنزویل پروکساید» یکی از روش‌های مؤثر درمان جوش‌های بدن است. با این همه برای درمان قطعی این جوش‌ها بهتر است به پزشک مراجعه کنید. اصولاً درمان دارویی و روش‌های متعددی برای برطرف کردن جوش به کار گرفته می‌شود و در برخی مواقع برای تسریع روند درمانی از روش‌هایی همچون پرتوهای نوری و لیزر نیز استفاده می‌شود.

صبور باشید، جوش‌ها سمج و سرسختند

Acne-treatments-for-men-8

به یاد داشته باشید که درمان آکنه یک روند تدریجی، طولانی و گاهی خسته‌کننده است و رها کردن آن در میانه راه تمام زحمات شما را به باد می‌دهد. بنابراین در صورت طولانی شدن روند درمان به کار پزشک‌تان شک نکنید و ناامید نشوید. به یاد داشته باشید که برای تصمیم‌گیری بهتر در مورد برطرف کردن جوش صورت و درمان ‫مناسب آکنه، یک شرح حال کامل طبی و خانوادگی از خودتان به پزشک معالج بدهید. طول مدت بیماری، پاسخ به درمان در گذشته و حال و نوع پوست ‫عواملی هستند که برنامه و روند درمانی را مشخص می‌کنند. بعد از آن است که شدت جوش صورت و بدن (آکنه) باید با توجه به شدیدترین ضایعات موجود تعیین شود.

محصولات مرتبط

0 دیدگاه

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط