مسئولیت اجتماعی

به بهانه روز جهانی انسان‌دوستی؛ رویای دنیایی امن و بدون فقر

World-Humanitarian-Day.jpg

از سال 2008 تاکنون، روز 19 آگوست (29 مرداد) از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نام روز جهانی «انسان‌دوستی» نام‌گذاری شده است. هدف از نام‌گذاری این روز کمک به ساخت دنیایی بهتر، انسانی‌تر و شادتر است.

یک حادثه تروریستی، دلیل نام‌گذاری روز جهانی انسان‌دوستی

World-Humanitarian-Day-1

ایده نام‌گذاری روزی به نام «انسان‌دوستی» بعد از حادثه تروریستی که در نوزدهم آگوست سال 2003 میلادی به وقوع پیوست در مجمع عمومی سازمان ملل قوت گرفت. در روز نوزدهم آگوست آن سال، دفتر سازمان ملل در بغداد هدف حمله یک خودروی بمب‌گذاری شده قرار گرفت و به دنبال آن 22 نفر از جمله «سرجیو ویرا د ملو» فرستاده ویژه سازمان ملل کشته و بیش از 150 نفر زخمی شدند. 5 سال بعد مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای سرانجام تصمیم گرفت که نوزدهم آگوست را به نام روز جهانی «انسان‌دوستی» اعلام کند و به این ترتیب به کسانی که دستی در کار خیر و فعالیت‌های انسان‌دوستانه در سرتاسر جهان دارند ادای احترام کند. از سال 2008 تاکنون سازمان ملل متحد برای بزرگداشت این روز اقدام به برگزاری کمپین‌هایی در سرتاسر دنیا می‌کند. هدف این کمپین‌ها کمک به مردم در کشورهای فقیر و درحال توسعه، حمایت و کمک به امنیت کسانی که در راه خدمات انسان دوستانه در سرتاسر جهان فعالیت می‌کنند و زندگی بهتر و پشتیبانی و حفظشان انسان‌ها به‌خصوص در کشورهای جنگ‌زده است.

هشتگ «#NotATarget» (نه یک هدف) شعار روز انسان‌دوستی 2017

World-Humanitarian-Day-2

این روزها اتفاقات بد در سرتاسر جهان کم نیستند، از جنگ‌های محلی و منطقه‌ای گرفته تا حوادث تروریستی، مرگ در اثر فقر و گرسنگی، بی‌سوادی به خاطر فقر و مجبور کردن کودکان به کارهای دور از شان یک کودک، اوضاع جهانی را بیش از حد پیچیده و غم‌انگیز کرده است. میلیون‌ها آواره جنگ در حالی که خانه و کاشانه‌شان را رها کرده‌اند در سرتاسر جهان روزهای سختی را سپری می‌کنند، کودکانشان از مدرسه و کلاس درس بازمانده‌اند و چه بسا از پدر و مادرشان دور افتاده‌اند و این در حالی است که اکثر دولت‌ها کار زیادی برای کم کردن درد و رنج این افراد نمی‌توانند انجام بدهند. در این میان سلامتی و جان بسیاری از کسانی که در راه تأمین امنیت مردم در سرتاسر دنیا فداکاری می‌کنند هم به شدت در خطر است. به همین دلیل سازمان ملل متحد برای روز جهانی انسان‌دوستی در سال 2017 هشتگ «#NotATarget» (نه یک هدف) را راه‌انداخته است. مجمع عمومی سازمان ملل متحد هدف از ساختن این هشتگ جهانی را رساندن صدای کسانی که در جنگ‌های محلی و منطقه‌ای آسیب دیده‌اند به رهبران و البته افراد مشهور سرتاسر دنیا می‌داند تا از قدرت، موقعیت و ثروتشان برای حمایت از این افراد بی‌پناه استفاده کنند. علاوه بر این رعایت حقوق بشر، حفظ حقوق غیرنظامی‌ها در شرایط جنگی از جمله کادر پزشکی و درمانی و افراد خیری که به کمک جنگ‌زده‌ها می‌شتابند از جمله اهداف روز جهانی «انسان‌دوستی» در سال جاری است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید موضوع روز «انسان‌دوستی» در سال ۲۰۱۶ «بشریت واحد» بود و سازمان ملل با ساخت هشتگ «#shareHumanity» و یک پست متقاعدکننده در توییتر، توجه افراد زیادی از سرتاسر دنیا را به خود جلب کرد. هر توییت حاوی لینکی به وبسایت «انسان‌دوستی» جهانی، هشتگ‌های WorldHumanitarianDay# یا #ShareHumanity، تصاویر کمک‌رسانان در شرایط سخت، کودکان در معرض خطر و یا اینفوگرافی‌هایی در مورد بحران جهانی که کمک‌رسانان برای حل آن تلاش می‌کنند بود. متن‌های ساده سازمان ملل باعث فراگیری این کارزار شد و تصاویر و اینفوگرافی‌ها برای برانگیختن واکنش‌های احساسی مخاطبان و الهام بخشیدن به فعالیت و کنشگری خارج از دنیای مجازی به کار برده شده بود.

افراد مشهور و روز جهانی انسان‌دوستی

World-Humanitarian-Day-3

در طی این سال‌ها سازمان ملل بارها از افراد حاضر در شبکه‌های اجتماعی به خصوص جوان‌ترها خواسته تا از طریق این شبکه‌ها در کمپین‌های روز «انسان‌دوستی» حضور فعال داشته باشند. در این میان نقش ستاره‌ها و افراد مشهور البته انکار نشدنی است. افراد مشهوری مثل «کاکا»، فوتبالیست مشهور برزیلی، «دیوید بکهام»، «کریس رونالدو»، «لیونل مسی»، «جت لی»، بازیگر مشهور چینی و «ریچارد برانسون» کارآفرین مولتی میلیاردر بریتانیایی و صاحب شرکت‌های زنجیره‌ای «ویرجین»، «آنجلینا جولی»، «مریل استریپ»، «جورج کلونی»، «اسکارلت یوهانسن»، «اما واتسون»، «بیانسه»، «شکیرا»، «تیلور سوییفت»، «سلنا گومز» و تعداد دیگری از ستاره‌های دنیای ورزش، هنر و موسیقی از جمله کسانی هستند که در کمپین‌های روز جهانی «انسان‌دوستی» حضور فعال دارند.

 آنجلینا جولی؛ برنده جایزه انسان‌دوستی سازمان ملل

World-Humanitarian-Day-4

آنجلینا جولی تاکنون میلیون‌ها دلار برای کمپین‌هایی مثل «پزشکان بدون مرز» هزینه کرده و بنیاد خیریه «جولی-پیت» کمک‌های مالی زیادی را صرف ریشه‌کن کردن فقر در مناطق روستایی نقاط مختلف جهان، حفظ حیات وحش و منابع طبیعی و محیط زیست کرده است. آنجلینا جولی از سال ۲۰۰۱ از سوی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان به عنوان سفیر «حسن نیت» تعیین شده و با مسافرت به نقاط دورافتاده جهان به فعالیت در زمینه حفظ حقوق آوارگان و پناهندگان مشغول است. فعالیت‌های خیرخواهانه جولی، جایزه بشر دوستانه «ژان هرشولت» را که برای تجلیل از تلاش‌های فردی بشردوستانه یکی از چهره‌های صنعت سینما اهدا می‌شود را نصیب او کرد.

فعالیت‌های انسان‌دوستانه ستارگان دنیای هنر؛ از جورج کلونی تا شکیرا

World-Humanitarian-Day-5

زمان زیادی از روزی که «بنیاد عدالت کلونی» اعلام کرد که با همکاری شرکت‌های گوگل و اچ‌پی و با کمک یونیسف و وزارت آموزش لبنان هفت مدرسه را در این کشور تأسیس می‌کند تا کودکان آواره سوری بتوانند به تحصیل ادامه دهند، نگذشته است. «بنیاد عدالت کلونی» و شرکت‌های گوگل و اچ‌پی 3.25 میلیون دلار برای تحصیل کودکان آواره سوری اختصاص داده‌اند. حراج عکس‌های عروسی به خاطر امور خیریه، جلب توجه جامعه جهانی به موضوع جنگ داخلی سودان، ماجرای یازده سپتامبر و زلزله هائیتی، کمک در تأسیس سازمان “Non on Our Watch” به همراه «برد پیت»، «دان پیدل» و «مت دیمون» برای مبارزه علیه قتل‌عام در دارفور سودان تنها بخشی از فعالیت‌های «جورج کلونی» است که در سال 2010 جایره فعالیت‌های بشردوستانه «باب هوپ» را از آن خود کرد. در این میان حضور بازیگرانی مثل «اما واتسون» با جنبش «HeforShe» که در جهت بهبود روابط و نگاه انسانی مردان به زنان و جلوگیری از تبعیض جنسیتی به خصوص در کشورهای فقیر فعالیت می‌کند. «بیانسه» با بنیاد «BEY GOOD#‌«برای سیر کردن بی‌خانمان‌ها، «تیلور سویفت» با اجرای کنسرت‌های خیریه و حراج لوازم شخصی‌اش، «سلنا گومز» با برگزاری تورها و کنسرت‌های خیریه در کشورهایی مثل نپال و اختصاص عواید آن به کارهای عام‌المنفعه و «شکیرا» که با تأسیس یک بنیاد خیریه کلمبیایی به نام «پاهای برهنه»، برای آموزش کودکان فقیر از طریق مدارس ویژه به جمع آوری کمک‌های مردمی می‌پردازد و همه در جهت رسیدن سازمان ملل به اهداف انسان دوستانه‌اش نقشی پر رنگ و فعال دارند.

حضور برخی از ستاره‌های ایرانی در فعالیت‌های خیریه؛ سفیر صلح و مدرسه‌ساز

World-Humanitarian-Day-6

موسسه خیریه «کمک» که مخفف «کیش مهر کتایون» است را بازیگر معروف سینما و تلویزیون کشور «کتایون ریاحی» در سال 91 و در جزیره کیش تأسیس کرد. هدف اصلی از تأسیس این بنیاد، کمک به کودکان ناشنوای مادرزادی است که با جراحی کاشت حلزونی گوش از شنوایی برخوردار می‌شوند و می‌توانند مانند هم سن و سال‌هایشان در مدارس عادی تحصیل کنند. در کنار کتایون ریاحی، بازیگرانی چون «مهناز افشار» با حضور فعال در کمپین «بدسرپرست تنهاتر است»، «بهرام رادان» به‌عنوان اولین سفیر ایرانی برنامه جهانی غذا در مبارزه علیه گرسنگی، «مهتاب کرامتی» که در کنار عنوان «سفیر صلح یونیسف» حضوری فعال در سایر امور خیریه در ایران و کشورهای آفریقایی دارد و به گواه شواهد خیرترین سلبریتی ایرانی است، دستی گرم بر آتش امور خیریه و فعالیت‌های انسان‌دوستانه دارند.

World-Humanitarian-Day-7

به جز ستارگان صحنه هنر، ورزشکاران ایرانی هم از قافله انسان دوستی و کمک به امور خیریه عقب نمانده‌اند. «علی دایی»، سرشناس‌ترین فوتبالیست ایرانی به همراه همسرش بارها با حضور در موسسه خیریه «بهنام دهش پور»، به این موسسه و نیز موسسه «محک» کمک مالی و معنوی رسانده‌اند. علاوه بر این گفته می‌شود آقای گل جهان، بیش از ۱۰۰ کودک را به فرزندی پذیرفته است. «شهریار» همچنین مدرسه‌ساز معروفی هم هست، ضمن اینکه در ستاد دیه هم برای آزادی زندانیان غیرعمد دستی بر آتش دارد. در این میان «علی کریمی»، «جواد نکونام»، «مهدی مهدوی‌کیا» و «کریم باقری» نیز همواره در فعالیت‌های بشردوستانه و کمک به مؤسسات خیریه حضور فعال دارند.

0 دیدگاه

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط