مسئولیت اجتماعی

موسسه خیریه رعد؛ با تغییر جاده‌ای نو به سوی موفقیت بسازیم

Raad-Charity-.jpg

کافی است یک روز وقتی در شهر قدم می‌زنید به این فکر کنید که اگر روی ویلچر نشسته بودید چه مشکلاتی برای عبور و مرور در نقاط مختلف شهر داشتید. اینکه بشود در خیابان‌های ایران به‌راحتی با ویلچر تردد کرد و از نقطه‌ای به نقطه دیگر بدون کمک دیگری رفت بسیار سخت و حتی گاهی غیرممکن است. کار کردن و فعالیت‌های اجتماعی داشتن هم با این امکانات کم برای توان‌یابان مشکل دیگری است که سال‌هاست برخی فعالان اجتماعی را به خود مشغول کرده است. امروز برایتان از یک موسسه خیریه خواهیم گفت که با هدفی عالی و بی‌نظیر شکل گرفته؛ کمک به توانیابان و آموزش مهارت به آن‌ها برای ورود به دنیای کار.

موسسه رعد چطور تأسیس شد؟

Raad-Charity-1

در سال‌های اول دهه 60 موسسه رعد فقط دو اتاق کوچک در زیرزمین یک مرکز نابینایان بود که فعالیت‌های گسترده‌ای هم نداشت. به مرور زمان این دفتر کوچک موردتوجه توانیابان قرار گرفت، با زحمات خالصانه موسسانش این دو اتاق کوچک کم‌کم توسعه پیدا کرد و به یاری خیرین در سال‌های بعد تبدیل به یک ساختمان بزرگ و مجهز شد. این سازمان مردم‌نهاد که تماماً توسط کمک‌های مردمی اداره می‌شود در طول این سال‌ها کمک‌های شایانی برای ارتقای وضعیت شغلی و اجتماعی توانیابان انجام داده است. موسسه رعد در سال 1377 توسط دفتر روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان ملل متحد UNDPI به‌عنوان یک NGO ثبت و با این اتفاق خوب نام این موسسه در عرصه بین‌المللی هم مطرح شد.

موسسه خیریه رعد چه فعالیت‌هایی می‌کند؟

Raad-Charity-2

آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای به معلولان یا همان توانیابان و آماده کردن آن‌ها برای خوداشتغالی و معاش عزتمند در کمال استقلال، مهم‌ترین اقدامات و اهداف موسسه رعد است. این موسسه در قالب آموزش‌هایی مثل صنایع‌دستی، گرافیک، رایانه و خیاطی به توانیابان و همچنین برپا کردن بازارچه‌های خوداشتغالی برای آن‌ها زمینه حضور در اجتماع و استقلال مالی توانیابان را فراهم می‌کند. حس خوب مفید بودن که همه ما برای یک زندگی پرنشاط به آن نیاز داریم از طریق حضور در جامعه و فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی به دست می‌آید و رعد چنین کاری را برای توانیابان انجام می‌دهد. این موسسه تاکنون در سطح شهر تهران به بیش از 1400 توانیاب خدمت ارائه کرده است و همه خدمات این موسسه هم به‌صورت کاملاً رایگان عرضه می‌شوند. در این بین افراد داوطلبی هم به یاری این سازمان مردم‌نهاد آمده و در برگزاری مراسم مختلف مثل اردوهای فرهنگی و سیاحتی، جشن‌های خیریه و کارهایی مثل معرفی موسسه به افراد جامعه و دیگر توانیابان و تهیه جهیزیه برای توانیابان در شرف ازدواج فعالیت می‌کنند. کارهای دیگر این موسسه انجام دادن اقدامات توان‌بخشی یعنی فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتاردرمانی به‌صورت رایگان به توانیابان است. همچنین خدمات مشاوره و روانکاوی هم در این موسسه انجام می‌شود.

دانشگاه علمی‌وکاربردی رعد

Raad-Charity-3

موسسه رعد در سال 1389 اولین دانشگاه علمی کاربردی معلولان را تأسیس کرد. مشکلاتی که توانیابان برای ورود به دانشگاه داشتند از انگیزه‌های اصلی تأسیس این دانشگاه بود. رشته‌هایی مثل حسابداری، گرافیک، نرم‌افزار، مترجمی زبان، مربی ورزش معلولین، مدیریت امور فرهنگی ورزشی و... از رشته‌های این دانشگاه است که برای اطلاع دقیق‌تر از آن‌ها می‌توانید به این وب‌سایت این دانشگاه مراجعه کنید.

چطور به موسسه خیریه رعد کمک کنیم؟

Raad-Charity-4

هیچ چیز برای یک موسسه خیریه کارآمد، به‌اندازه نیروی داوطلب که بتواند به یاری سازمان بیاید مطلوب و مفید نیست. می‌توانید با پرکردن فرم‌های داوطلبی این موسسه عضوی از گروه‌های همیاری رعد باشید. می‌توانید کمک‌های نقدی خود را به شماره حساب‌هایی که در سایت موسسه وجود دارند واریز کنید. همچنین استندهای تسلیت و کارت‌های تبریک این موسسه، راه‌های دیگری برای کمک به رعد هستند؛ مثلاً درباره کارت تبریک، خلاقیت موسسه رعد این‌طور بوده است که هزینه خرید گل در مراسم عروسی که قرار است توسط بستگان و اقوام خریده شود به حساب موسسه ریخته می‌شود و رعد کارت تبریکی برای اقوامتان خواهد فرستاد. اقدام زیبایی که حتماً زندگی آینده‌تان را پر از برکت و شادی خواهد کرد. همچنین سالن همایش موسسه رعد هم سالن خوب و باامکاناتی است که می‌توانید برای برگزاری همایش‌های خودتان آن را اجاره کنید. همه این‌ها را در سایت موسسه رعد با جزییات کامل می‌توانید ببینید.

موسسه رعد به چه کسانی کمک می‌کند؟

Raad-Charity-5

شرایط ثبت‌نام در دوره‌های آموزشی موسسه رعد، داشتن حداقل 15 سال سن، توانایی انجام کارهای شخصی، داشتن هوش نرمال، پذیرفته شدن توسط شورای پذیرش و ثبت‌نام دوره با توجه به میزان تحصیلات و توانایی جسمی فرد است. تمام معلولان حرکتی که این شرایط را داشته باشند در موسسه رعد ثبت‌نام خواهند شد و از خدمات این مجتمع مردم نهاد می‌توانند استفاده کنند. کافی است سری به سایت موسسه رعد بزنید تا از تمام جزییات باخبرتان کنند و عضوی از خانواده گرم و مهربان رعد شوید.

3 دیدگاه

  1. Avatar زهرا

    خدا خیرشون بده

  2. Avatar عماد

    سلام. عبادت جز خدمت به خلق نیست

  3. Avatar Mahmoud

    ايده ي فرستادن كارت تبريك عاليه

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط