سلامت و بهداشت

آسیب‌های محل کار به پوست و چند راه حل برای درمان آن

Skin-problems-in-the-workplace.jpg

شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده که چرا افراد شاغل بیش از سایرین به دنبال خرید محصولات مراقبت از پوست از کرم ضدچروک گرفته تا کرم دور چشم و آبرسان پوست هستند. در این نوشتار به پنج دلیل مرسوم که در محل کار سبب آسیب و چروک پوستتان می‌شود و راه‌حل‌هایی برای درمان آن اشاره می‌کنیم.

آلودگی، پوستتان را چروک می‌کند

Skin-problems-in-the-workplace-1

اگر هر روز مسیر طولانی را برای رسیدن به محل کارتان طی می‌کنید دیگر نمی‌توان تمام تقصیرها را به گردن دفتر محل کار انداخت و باید منتظر چروک شدن پوستتان هم باشید. زمانی که شما مسیری را پیاده طی می‌کنید، رانندگی می‌کنید یا با وسایل نقلیه عمومی خودتان را به شرکت و دفتر کارتان می‌رسانید آلودگی و ذرات کثیف معلق در هوا به لایه‌های عمیق پوستتان نفوذ می‌کنند و به راحتی هم پاک نمی‌شوند.

اسکراب؛ راه حل پاک کردن پوست آلوده و کثیف

Skin-problems-in-the-workplace-2

منظورمان این نیست که پوستتان را سمباده بکشید. یک اسکراب ملایم پوست به صورت «پن» یا «ژل اسکراب» کارتان را راه می‌اندازد و کثیفی، دانه‌های سرسیاه، جرم و آلودگی‌هایی را که روی لایه‌های بیرونی و درونی پوستتان نشسته به خوبی پاک می‌کند. اگر از برس‌های پاک‌کننده پوست صورت که تازگی‌ها در بازار پرطرفدار شده‌اند هم استفاده کنید در صورتی که صورتتان ریش هم داشته باشد پوستتان به راحتی تمیز می‌شود.

ایرکاندیشن محل کارتان پوستتان را خشک می‌کند

Skin-problems-in-the-workplace-3

اگر در محل کارتان ایرکاندیشن دارید، سرمایشی یا گرمایشی فرقی ندارد، باید در انتظار خشکی بیش از حد پوستتان باشید. در حقیقت با این‌که وجود ایرکاندیشن در محل کارتان یک موهبت محسوب می‌شود اما برای پوست شما چندان مفید نیست. سیستم‌های گرمایشی مرکزی، شومینه‌ها وحتی اجاق‌هایی که با سوزاندن چوب کار می‌کنند و … همگی باعث از دست رفتن رطوبت پوست شما می‌شوند.

کرم مرطوب کننده؛ راه حل خشکی پوست صورت در زمستان و تابستان

Skin-problems-in-the-workplace-4

راه حل مشکل خشکی پوست در تابستان و زمستان استفاده از کرم‌ها و لوسیون‌های مرطوب‌کننده است. واقعیت این است که مرطوب‌کننده‌ها مخصوص خانم‌های پول‌دار که نمی‌دانند با پول‌شان چه کار کنند، نیست. در واقع همه افراد، زن و مرد، به مرطوب‌کننده‌ها نیاز دارند. مرطوب‌کننده‌ها حالا دیگر چیزی مابین محصولات زیبایی و دارویی هستند. علاوه بر پوست صورت دست‌هایتان را هم فراموش نکنید. پوست دست‌های شما به اندازه پوست بقیه بدنتان اهمیت دارد و باید دائماً با کرم‌های مرطوب‌کننده چرب شود. برخی متخصصین حتی توصیه می‌کنند که قبل از خواب هم از مرطوب‌کننده‌ها استفاده کنید.

لکه‌های تیره روی پوست به خاطر نور آبی کامپیوتر، موبایل و تلویزیون

Skin-problems-in-the-workplace-5

حالا دیگر تقریباً همه می‌دانند که خیره شدن به صفحه کامپیوتر، موبایل و تلویزیون چشم را ضعیف می‌کند و احتمالاً الگوی خواب‌تان را بهم می‌ریزد. اما خبر غم‌انگیزتر این است که این نورهای آبی رنگ روی ظاهر و پوستتان هم تأثیر می‌گذارند که در اصلاح به آن «چهره کامپیوتری» می‌گویند و نتیجه‌اش می‌شود لکه‌های تیره روی پوست که سبب می‌شوند بازسازی و ترمیم پوست به کندی صورت می‌گیرد.

کرم و لوسیون‌های تخصصی، راه حل درمان لکه‌های تیره ناشی از نور آبی

Skin-problems-in-the-workplace-6

کرم‌ها و لوسیون‌های اختصاصی برای درمان لکه‌های ناشی از تکنولوژی طراحی و ساخته شده‌اند که مثل یک فیلتر عمل می‌کنند و جلوی صدمات ناشی از نور آبی یا همان «HEV» را می‌گیرند. این کرم‌ها و لوسیون‌ها معمولاً سبک و فاقد چربی هستند و اتفاقاً به مرور پوست‌تان را شفاف هم می‌کنند.

چای و نسکافه بدنتان را خشک و کم‌آب می‌کند

Skin-problems-in-the-workplace-7

دانشمندان هنوز کشف نکرده‌اند که چرا لذت خوردن نوشیدنی‌هایی مثل چای، نسکافه و قهوه به محض نشستن پشت میز کار در محل کار چند برابر می‌شود؛ اما مدتهاست حقایق علمی ثابت کرده‌اند که نوشیدن قهوه و چای سبب می‌شود که آب بدن کم شود و البته فراموش کنید آب بنوشید. این غفلت خیلی سریع انعکاسش را روی پوست صورت و از همه مهم‌تر به صورت خستگی، بی‌حالی و کسلی نشان می‌دهد.

راه‌حل خشکی و کم‌آبی بدن؛ تا می‌توانید آب بنوشید

Skin-problems-in-the-workplace-8

یک بطری آب کنار دستتان روی میز بگذارید تا آب خوردن را فراموش نکنید. به یاد داشته باشید که کم‌آبی بدن دهانتان را خشک و تنفستان را بدبو می‌کند، باعث سردرد می‌شود، سرگیجه و ضعف بدن به دنبال دارد، سبب یبوست می‌شود، عضلاتتان را منقبض می‌کند و سبب می‌شود تا در نهایت از هوش بروید. به نظر نمی‌رسد که هیچ‌کدام از این عوارض پیامدهای خوبی در محل کارتان داشته باشد پس آب خوردن را فراموش نکنید.

میز کنار پنجره یعنی گرما و عرق کردن صورت

Skin-problems-in-the-workplace-9

بسیاری از کارمندان از این‌که میزشان کنار پنجره اتاق کار باشد به خود می‌بالند و آن را مثال خوش شانسی می‌دانند اما این خوش‌شانسی همیشه هم بدون دردسر نیست. در فصل تابستان نشستن کنار پنجره‌های شیشه‌ای مثل نشستن در یک اتاقک گلخانه است. هم اشعه خورشید آزارتان می‌دهد و هم این‌که بیشتر از سایر همکاران‌تان احساس گرما می‌کنید و در نهایت صورت‌تان عرق می‌کند.

اسپری ضدعرق صورت؛ راه‌حل عرق کردن پوست صورت در تابستان

Skin-problems-in-the-workplace-10

معمولاً 60 درصد عرق پوست صورت آب است و اسپری‌هایی که برای این منظور طراحی شده‌اند هم پوست صورت‌تان را خنک می‌کنند و هم سبب می‌شود احساس خنک شدن به شما دست بدهد. علاوه بر این، خواب را از سرتان می‌پراند و راندمان کاریتان را بالا می‌برد.

0 دیدگاه

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط