سایر مطالب

کتاب مستطاب آشپزی؛ همه آن چیزی که برای آشپز ماهر شدن به آن نیاز دارید

Najaf-Daryabandari-Cooking.jpg

«به امید پختن یک غذا و پیدا کردن یک دستور غذایی بازش می‌کنی و ساعت‌ها شیفته قلم زیبا و بی‌نظیر نویسنده‌اش می‌شوی». «نگاه می‌کنی به ساعت و می‌بینی وقت غذا هم گذشته و باید از بیرون پیتزا سفارش بدهی». «اگر به آشپزی علاقه داشته باشی حتماً با خواندن این کتاب آشپز ماهری خواهی شد». «حضور نویسنده را در تک‌تک خطوط کتاب حس خواهی کرد». «دائره‌المعارف آشپزی ایرانی که همه باید یکی از آن را در خانه داشته باشند». این جمله‌ها از زبان کسانی است که کتاب مستطاب آشپزی نوشته نجف دریابندری را خوانده‌اند. امروز برایتان از این کتاب بالینی دوست‌داشتنی خواهیم گفت.

کتاب مستطاب آشپزی چطور نوشته شد؟

Najaf-Daryabandari-Cooking-1

یک ایده جالب و نو که به ذهن نجف دریابندری مترجم زبردست و فوق العاده کشورمان رسید و با همکاری همسرش فهیمه راستکار که دوبلور قابلی هم بود به مرحله اجرا و عمل رسید. دریابندری و راستکار برای نوشتن این کتاب و جمع‌آوری دستورهایش 8 سال تلاش کردند و نتیجه یک مجموعه دو جلدی به نام کتاب مستطاب آشپزی، از سیر تا پیاز شد. دریابندری در خاطرات خود می‌گوید شبی که محمد زهرایی که ناشر و ویراستار این کتاب هم هست در خانه‌شان مهمان بوده و دریابندری در غیاب همسرش برای وی خوراکی مکزیکی می‌پخته ایده نگارش این کتاب در ذهن آنها شکل می‌گیرد.

کتاب مستطاب آشپزی به درد چه کسانی می‌خورد؟

Najaf-Daryabandari-Cooking-2

«اولین نکته‌ای که خوانندهٔ گرامی باید بداند این است که هیچ‌کس با خواندن کتاب آشپزی آشپز نمی‌شود؛ اما نکته دوم این است که هیچ آشپزی و نیز هیچ‌کسی که خیال آشپز شدن داشته باشد از کتاب آشپزی بی‌نیاز نیست» این نقل خود دریابندری در بخشی از کتاب است. کتاب مستطاب آشپزی همان‌طور که از اسمش پیداست سیر تا پیاز فوت‌وفن‌های آشپزی را در خود دارد. فکرش را بکنید از آشنایی با تجهیزات و وسایل آشپزی تا روش‌های پاک کردن مرغ و ماهی گرفته تا آشنایی با آشپزی ملل و دستور پخت غذاهایی کاملاً سنتی و ایرانی را می‌توانید در این کتاب بیاموزید. قلم فوق‌العاده دریابندری در سطر سطر کتاب مجذوبتان خواهد کر و اصطلاحات نابی که برای برخی کلمات خارجی ابداع کرده گوش‌نواز و دل‌نشینند و در خاطرتان خواهند ماند. این کتاب کمکتان می‌کند از یک آشپز کاملاً نابلد که همیشه دست‌پختش روانه سطل زباله می‌شود به یک آشپز خوب و کاربلد تبدیل شوید. همچنین توضیحات درباره اصول اولیه آشپزی برای شما که زندگی مجردی دارید و اطلاعات آشپزخانه‌تان صفر است بسیار کمک‌کننده خواهد بود. همه این‌ها به‌علاوه عکس‌های زیبای داخل کتاب یک مجموعه بی‌نظیر شده‌اند که یاور همیشگی‌تان در آشپزخانه می‌شود.

نجف دریابندری کیست؟

Najaf-Daryabandari-Cooking-3

دریابندری متولد سال 1308 در آبادان است. در جریان حضور انگلیسی‌ها در تاسیسات نفتی آبادان دریابندری به یادگیری زبان انگلیسی علاقه‌مند و برعکس علایق رها شده 90 درصد ما ایرانیان، علاقه‌مندی‌اش به اتفاقات خوبی تبدیل شد. دریابندری برای شروع، کتاب وداع با اسلحه اثر ارنست همینگوی را در سال 1333 ترجمه کرد و برای چاپ به تهران فرستاد. کتاب بعدی که از دریابندری منتشر شد تاریخ فلسفه غرب نوشته برتراند راسل بود که در فلسفه، متن بسیار استخوان‌دار و باارزشی به شمار می‌رود. کتاب‌های معروف و خواندنی دیگری چون پیرمرد و دریا و پیامبر و دیوانه از دیگر آثار ترجمه‌شده توسط دریابندری هستند. این مترجم خوش‌قلم و صاحب سبک وقتی دست به نوشتن یک کتاب آشپزی بزند هم واضح است که چه اثر مانا و گران‌مایه‌ای خلق خواهد کرد. خبر خوب اینکه 10 مرداد امسال خبر ثبت ملی شدن نجف دریابندری به‌عنوان گنجینه زنده بشری در میراث خوراک منتشر شد. اتفاق خوبی که شاید منجر به توجه بیشتر به این اثر ماندگار شود. راستی فکرش را کرده‌اید که کتاب مستطاب آشپزی چه هدیه فوق‌العاده‌ای است؟

1 دیدگاه

  1. Avatar آرمیتا

    سلام . به نظر من بهترین لذت دنیا آشپزی است . تشکر

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط