سایر مطالب

موکورو؛ جدیدترین نسل فیجت از ژاپن می آید

The-new-generation-of-Fidget-Mokuru.jpg

به نظر می‌رسد که حالا دیگر فیجت‌ها جای تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها را گرفته‌اند و تقریباً در تمام جمع‌های خانوادگی، دوستانه و حتی کلاس‌های درس در سرتاسر دنیا حداقل یک نفر سرش با این اسباب‌بازی گرم است. «موکورو» جدیدترین نسل فیجت است که این اواخر پایش به بازار فیجت‌ها در سرتاسر دنیا باز شده است.

موکورو؛ استوانه چوبی جذاب

The-new-generation-of-Fidget-Mokuru-1

از زمانی که ادعا شد «فیجت‌ها» قرار است وسیله‌ای برای کاهش تنش و استرس و رفع اضطراب انسان قرن 21 باشند طراحان خوش ذوق سرتاسر دنیا انواع مختلفی از این اسباب‌بازی‌های آرام‌بخش را طراحی و به بازار فرستادند. بعد از فیجت اسپینرهای چرخشی، لمسی و ... حالا موکوروی ژاپنی‌ها جدیدترین نوع فیجت است. «ماساکازو نود» طراح ژاپنی این فیجت چوبی عقیده دارد که شکل بیضی مانند این فیجت می‌تواند باعث شود تا با حرکات خاص دست شما، به بازی‌های مختلفی تبدیل شود و برای ساعت‌ها پیگیر حرکات این فیجت جذاب و خاص شوید. این استوانه کوچک که از چوب راش ساخته شده حالا یکی از جذاب‌ترین اسباب‌بازی‌ها در میان جوانان سرتاسر دنیاست و اغراق نیست اگر بگوییم وارد هر کافه، رستوران، جمع خانوادگی یا مهمانی که می‌شوید حداقل یکی از آن‌ها روی میز در حال حرکات آکروباتیک است.

اول جاروی موکورو، بعد اسباب بازی موکورو

The-new-generation-of-Fidget-Mokuru-2

شاید پیش از این هم اسم «موکورو» به گوش‌تان خورده باشد. در واقع اواسط سال گذشته بود که ژاپنی‌ها یک جاروی رباتیک پشمالو که اتفاقاً نوع استوانه‌ای این جارو بسیار شبیه فیجت موکورو بود را برای تمیز کردن منزل به بازار فرستادند. با این‌که به نظر می‌رسید که این جاروی پر سروصدا که صداهای بامزه‌ای حین قل خوردن و جارو کردن از آن به گوش می‌رسید یک کالای خانگی باشد اما خیلی‌ها ترجیح دادند به عنوان یک سرگرمی و یا یک اسباب‌بازی پشمالو به این جاروی رباتیک نگاه کنند. مشکل جاروی موکورو این بود که پس از تمیز کردن یک نقطه و یا پس از برخورد با دیوار به جای این‌که برگردد، به حرکت خود ادامه دهد و بقیه نقاط را تمیز کند چرخش‌های بی‌هدف انجام می‌داد.

ماساکازو نود؛ خالق موکورو

The-new-generation-of-Fidget-Mokuru-3

شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید فیجت استوانه‌ای «موکورو» در سال 2010 توسط یک فرد ژاپنی اهل توکیو به نام «ماساکازو نود» ساخته شد. آقای «ماساکازو نود» که از جمله طراحان مشهور اسباب‌بازی در ژاپن است و لقب «پدر تحسین برانگیز» را در صنعت اسباب بازی کشور آفتاب تابان از آن خود کرده یک نقل‌قول معروف در مورد طراحی اسباب‌بازی دارد: «به نظر من اسباب‌بازی‌ها لزوماً نباید ایمن و فقط وسیله‌ای دم دستی برای بازی باشند، بلکه فلسفه ساخت اسباب‌بازی ایجاد شادی و نشاط و خلاقیت است. ایده ساخت «موکورو» بیست سال قبل به ذهن من رسید یعنی زمانی که یکی از دوستانم طرح اولیه این اسباب‌بازی را روی کاغذ برایم کشید. همان زمان من به دوستم گفتم که قطعاً «موکورو» نسل بعدی اسباب‌بازی‌های محبوب برای تمام سنین است. بعد از آزمایش و ساخت طرح‌های مختلف «موکورو» با مواد مختلف و در ابعاد و شکل‌های گوناگون سرانجام «موکورو» به شکلی که حالا در بازار است ساخته شد. از سال 2010 تا 2017 که موکورو به بازار آمد ما در حال آزمون و خطای این اسباب‌بازی کوچک و هیجان‌انگیز بودیم.

خطاها و چالش‌های موکورو

The-new-generation-of-Fidget-Mokuru-4

به گفته «ماساکازو نود» قطعاً خطاها و چالش‌های زیادی در مورد «موکورو» وجود دارد اما تمام تلاش‌ها برای به حداقل رساندن این خطاها جهت ساخت جدیدترین فیجت انجام شده است و به نظر می‌رسد که میزان ریسک و خطا در ساخت این اسباب‌بازی کوچک به حداقل میزان ممکن رسیده است. با این‌همه تمام تلاش گروه سازنده این فیجت این است که باز هم طراحی موکورو را ارتقا دهند.

چطور با موکورو بازی کنیم

The-new-generation-of-Fidget-Mokuru-5

اساس کار ساده است. درحقیقت «موکورو» آن‌قدر سبک و خوش‌دست است که با یک ضربه و تلنگر کوچک بازی را آغاز می‌کند. قانون بازی با «موکورو» به این شکل است که با قل دادن آن بر روی یک سطح صاف می‌توانید آن را به سمت دوست خود به حرکت در بیاورید و طرف مقابل می‌بایست در حالت ایستاده آن را متوقف کند و به شکل سکون در آورد. هر چقدر شما بیشتر بازی کنید بسیار با تجربه‌تر از گذشته می‌توانید «موکورو» را به حرکت در بیاورید و در حالت ایستاده آن را متوقف کنید. وقتی حرفه‌ای‌تر شدید حتی می‌توانید با دو یا سه یا حتی تعداد بیشتری «موکورو» هم‌زمان بازی کنید.

با موکورو یک بازی گروهی راه بیندازید

The-new-generation-of-Fidget-Mokuru-6

برای این کار کافی است یک میز یا هر سطح صاف دیگری داشته باشید و تعداد نفراتتان حداقل سه نفر باشد. حالا به ترتیب بایستید و نفر اول «موکورو» را به حرکت دربیاورد و به سمت نفر دوم و با یک تلنگر به ترتیب تا نفر آخر قل بدهید. انجام چند دقیقه بازی با «موکورو» در طول روز هم دقت شما را بالاتر می‌برد و هم سبب هماهنگی بیشتر میان دست‌ها و چشمان شما می‌شود. بازی با این فیجت استوانه‌ای کوچک آن‌قدر سرگرم کننده است که هیچ بعید نیست شما و دوستانتان را بدون این‌که گذر زمان را احساس کنید چند ساعت مشغول نگه دارد.

0 دیدگاه

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط