مسئولیت اجتماعی

محک؛ موسسه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان را بیشتر بشناسیم

Mahak-Charity.jpg

تصویر کودکانی با صورت‌های خسته و بی‌رنگ‌ورو و موهای ریخته که لبخندی پرامید به لب دارند. اغلب ما با دیدن این پوسترها یک نام در ذهنمان جرقه خواهد زد؛ محک. اینکه چه شد که نام محک برای همه ما تداعی‌کننده یک حس خوشایند است تلاش بی‌وقفه گروهی بزرگ است که پیشینه‌ای 26 ساله دارند. امروز با نیکوپی همراه شوید تا برایتان از این موسسه خوش‌نام و ماندگار بگوییم.

محک از تأسیس تا شروع به فعالیت

Mahak-Charity-1

معمولاً اغلب ما از دیدن رنج خانواده یک کودک بیمار دلمان به درد می‌آید اما شاید تعداد انگشت‌شمارمان به فکر خلق راه‌هایی تازه بیفتیم که شاید باری از دوش بیمار و خانواده‌اش کم کند. سعیده قدس اما از آن دسته انسان‌های صاحب اندیشه و عمل با هم است که بعد از بیماری فرزندش و دیدن وضعیت خانواده کودکان سرطانی به دنبال خلق ایده‌ای تازه می‌افتد. بنیان‌گذار موسسه محک در مصاحبه‌های خود به مشکلات والدینی که کودکان سرطانی دارند اشاره می‌کند. به اعتقاد او وضعیت در سال‌های پایانی دهه 60 برای خانواده‌های شهرستانی کودکان مبتلا به سرطان آن‌قدر دردناک و جان‌فرسا بوده که عده زیادی از آن‌ها عملاً از درمان فرزند خود صرف نظر می‌کردند. کمبود امکانات و گران بودن دارو و تخت بیمارستان، نمونه‌ای از ده‌ها دردسری بود که این افراد با آن دست‌به‌گریبان می‌شدند. فکر تأسیس موسسه محک از سال 1368 به وجود آمده و در سال 1370 به کمک خیرین عملی شد. نام محک برگرفته از عبارت موسسه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان است و لگوی آن به شکل برگ نمادی از امید وزندگی است.

فعالیت‌های موسسه محک چیست؟

Mahak-Charity-2

آن‌طور که خود موسسه محک فعالیت‌هایش را دسته‌بندی کرده است در سه حوزه خیریه، درمان و تحقیقات فعالیت می‌کند.

 بخش خیریه این موسسه شامل خدمات حمایتی و جلب کمک‌های مردمی است. خدمات حمایتی شامل فراهم کردن محل اقامت برای والدین کودکان سرطانی که از شهرستان می‌آیند و با معضل اسکان روبه‌رو می‌شوند، است که این موسسه دو مرکز رفاهی در تهران برای کمک به این افراد تأسیس کرده است. مددکاری و روان‌شناسی در بیماران مبتلا به سرطان و خانواده آن‌ها بخش بسیار مهمی از روند درمان است که محک به بهترین نحو ممکن آن را به بیمار و خانواده‌اش ارائه می‌دهد. جمع‌آوری کمک‌های مردمی محک و تبلیغات عالی و حرفه‌ای این تیم در سطح شهر بسیار قابل‌توجه است. اغلب ما عروسک‌های مستر دماغ و قلک‌های رنگارنگ محک را در سطح شهر و حتی در خانه‌هایمان دیده‌ایم.

 در حوزه درمان بیمارستان محک که یک بیمارستان فوق تخصصی و بی‌نظیر در خاورمیانه است آماده خدمت‌رسانی و درمان کودکان مبتلا به سرطان است و نه‌تنها کودکان ایرانی بلکه کودکان عراقی و افغانستانی را هم با هزینه کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان درمان می‌کند. تا سال 1395، 2700 کودک مبتلا به سرطان تحت پوشش این موسسه کارآمد و قوی درآمده‌اند.

در حوزه تحقیقات اما همکاری با مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌ها به‌منظور پیشرفت تشخیص و مبارزه با سرطان کودکان از اقدامات موسسه محک است و موسساتی چون پژوهشکده رویان و دانشگاه شهید بهشتی از مراکزی هستند که محک با آن‌ها در تعامل و همکاری است.

محک به چه کودکانی کمک می‌کند؟

Mahak-Charity-3

این موسسه خیریه همه کودکان تا سقف 16 سال که مبتلا به سرطان باشند را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. والدینی که کودک بیمار سرطانی دارند با در دست داشتن مدارکی که در سایت این موسسه لیست آن‌ها آمده است می‌توانند به یکی از مراکز مددکاری محک مراجعه کنند. نام و آدرس این مراکز هم در سایت محک به طور کامل ذکر شده است. کارشناسان با توجه به شرایط بیمار و هزینه‌های او، میزان پوشش مالی موسسه از بیمار را تعیین خواهند کرد و بسته به وضعیت بیمار، درمان او در بیمارستان محک آغاز شده و در صورت لزوم اسکان خانواده‌اش در مراکز رفاهی انجام خواهد شد.

چطور به محک کمک کنیم؟

Mahak-Charity-4

اینکه چطور به این خیریه معروف و دوست‌داشتنی کمک کنیم کار چندان سختی نیست. از کمک‌های نقدی تا کمک‌های کالایی مثل خرید تجهیزات پزشکی و پرداخت هزینه خرید دارو به کودکان، اجاره سالن‌های آمفی‌تئاتر محک برای برگزاری اجلاس و همایش‌هایتان تا فعالیت و همکاری به‌عنوان یک داوطلب در خیریه محک همه و همه مواردی است که می‌توانید با مراجعه به سایت خوب محک از نحوه دقیق آن‌ها مطلع شوید. محک حتی امکان کمک آسان به‌وسیله موبایل و شماره‌گیری چند عدد را فراهم کرده است که می‌توانید نذورات هفتگی و روزانه خود را به‌راحتی وقف کنید. یادتان نرود موسسان محک همیشه معتقد بودند هر کمکی به هر شکلی و هرچه قدر کوچک، می‌تواند سهم بزرگی در درمان کودکان سرطانی ایفا کند و همین قطرات کوچک است که دریای بیکران خدمات محک را خلق کرده است.

4 دیدگاه

  1. Avatar سوسن

    مرحبا به محک

  2. Avatar نگار

    محک عالی است. ماهر ماه به محک کمک می کنیم چون در انجا کودکان سرطان دارند مثل ما نیستند....... نگار نقی نژاد هستم از مشهد مقدس خراسان رضوی ۹ساله

  3. Avatar فدایی

    سلام. من یک تخت بیمارستانی برقی دارم . چطور میتونم به شما اهدا کنم

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط