کتاب

5 رمان شاهکار و فوق العاده که از خواندنش شگفت زده می‌شوید

masterpiece-novel.jpg

هیچ لذتی در جهان به خوشایندی دانایی نیست. این را از ابتدای تاریخ بشر همه دانایان جهان گفته‌اند و درباره آن نوشته‌اند. اینکه چطور به برنامه‌هایی که در تعطیلات تابستان برای خودتان ریخته‌اید عمل کنید را در مطلبی جداگانه برایتان گفته‌ایم. امروز برای شما که در فکر خواندن چند کتاب داستانی خوب از بهترین‌های ادبیات جهان هستید چند پیشنهاد فوق‌العاده داریم. برای آشنا شدن با چند رمان از شاهکارهای ادبیات جهان با نیکوپی همراه باشید.

بیگانه اثر آلبرکامو

masterpiece-novel-1

از معروف‌ترین آثار ادبیات جهان که عده‌ای آن را نماینده مکتب اگزیستانسیالیسم می‌دانند. خیلی از تلفظ سخت این کلمه ترس به دلتان راه ندهید. اگزیستانسیالیسم در زبان ساده یعنی فلسفه‌ای که معتقد است زندگی بی‌معناست و این انسان است که با خواست و آگاهی خود به آن معنا می‌بخشد. با این مقدمه کوتاه حالا برسیم به موضوع داستان بیگانه اثر آلبر کامو نویسنده، روزنامه‌نگار و فیلسوف فرانسوی که در سال 1942 منتشر شد. مردی به نام مرسو در ابتدای داستان برای مراسم تدفین مادر خود به شهری دیگر سفر می‌کند و این نقطه آغاز رمان کوتاه بیگانه است. توصیفات رفتار مرد و نوع عکس‌العمل‌های مرسو به جهان اطرافش به‌قدری عجیب و ناملموس است که در هر سطر و صفحه کتاب دچار حیرتتان خواهد کرد. اتفاقات زندگی مرسو و نوع روایت خاص کامو از آن‌ها که در ایران هم ترجمه‌های متفاوت و خوبی از آن شده است، روی‌هم‌رفته اثری جذاب و خواندنی شده که می‌توانید یکی دو روزه از خواندنش لذت ببرید. بیگانه کتابی است که برای خواندنش زمان زیادی صرف نخواهید کرد اما تا مدت‌ها ذهنتان را درگیر اتفاقاتش می‌کند و این ویژگی ذهن خلاق و فضاسازی‌های بی‌بدیل آلبر کاموست.

بادبادک‌باز اثر خالد حسینی

masterpiece-novel-2

جنگ، ناامنی و فقر که سه واژه جدایی‌ناپذیر از سرنوشت خاورمیانه است، سال‌هاست عواطف جهانیان را درگیر خود کرده است. این بار قلم یک نویسنده بی‌نظیر چون خالد حسینی، رمانی را پدید آورده که در سراسر دنیا خوانندگان فراوانی داشته و جوایز متعددی را از آن خود کرده است. رمان در سال 1382 شمسی در آمریکا منتشر شده و داستان زندگی امیر، نویسنده جوان افغانستانی ساکن آمریکاست که برای نجات یک کودک راهی افغانستان می‌شود. رمان در سال‌هایی می‌گذرد که افغانستان درگیر جنگ با طالبان است و فضاسازی زیبای خالد حسینی و بیان عواطف انسانی شخصیت‌ها مجذوبتان خواهد کرد. رمان به زبان انگلیسی نوشته شده و در سال انتشارش یعنی سال 2003 سومین رمان پرفروش آمریکا و اروپا شناخته شده است و این واقعاً حیرت‌انگیز به نظر می‌رسد. همه این‌ها یعنی باید هرچه زودتر فرصت را غنیمت شمرده و چند شبی را با خواندن این رمان فوق‌العاده به خواب بروید.

کافکا در ساحل اثر هاروکی موراکامی

masterpiece-novel-3

مجله خوش‌نام آمریکایی نیویورکر این اثر موراکامی را در سال 2005 به‌عنوان ده اثر برتر این سال معرفی کرده است. هاروکی موراکامی، نویسنده ژاپنی که در ایران هم حسابی محبوب است این اثر را در سال 2005 به انگلیسی نوشته است که در سال 1386 هم در ایران برای اولین بار چاپ شده است. ماجرای این داستان به‌قدری جذاب و عجیب است که حتی با شنیدن مختصری از آن کنجکاو خواهید شد خواندنش را شروع کنید.

ماجرای زندگی کافکا پسربچه‌ای 15 ساله که از خانه فرار می‌کند و پیرمردی به نام ناکاتا که به علت اتفاق عجیبی که در کودکی برایش افتاده حالا کارهای عجیبی می‌کند مثلاً اینکه می‌تواند با گربه‌ها حرف بزند.

این اثر جذاب و فوق‌العاده خواندنی درباره اعتقادات مردم ژاپن و فرهنگ آن‌ها اطلاعات جالبی به شما خواهد داد و در سبک پرطرفدار رئالیسم جادویی طبقه‌بندی می‌شود. هر فصل رمان از زبان یکی از دو شخصیت اصلی داستان روایت می‌شود جالب‌تر اینکه دو شخصیت اصلی رمان تا پایان داستان هیچ تقابلی با یکدیگر ندارند و همدیگر را ملاقات نمی‌کنند. دانش موسیقیایی موراکامی از نقاط قوت اوست که در این رمانش هم مشهود است و از این توانایی فوق‌العاده‌اش به‌خوبی استفاده کرده است.

ابله اثر فئودور داستایوفسکی

masterpiece-novel-4

شاید کمتر کسی باشد که اسم این رمان معروف و فوق‌العاده به گوشش نخورده باشد. شاهکار فئودور داستایوفسکی نویسنده بنام روسی که در سال ۱۸۶۸ منتشر شد و اولین بار در 1333 خورشیدی به فارسی برگرداننده شد. داستان از این قرار است که پرنس مویخکین که آخرین فرزند یک خاندان سرشناس و ثروتمند است از سوییس به روسیه بازمی‌گردد. موخیکین مبتلا به افسردگی عصبی شدیدی است که باعث شده قدرت اراده از وی سلب شود. ماجراهای این شاهزاده روسی و ارتباطش با آدم‌های اطراف شاید در ابتدا برای خیلی از ما کشش چندانی ایجاد نکند اما نوشته‌های داستایوفسکی سرشار از حس‌های انسانی از دریچه‌ای نو و نگاهی فیلسوف مآب است که حتماً به تعمق و تفکر می‌اندازدمان. این شاهکار بی‌بدیل ادبیات جهان، رمانی طولانی و در حدود هزار صفحه است که می‌تواند در ساعات پایانی شب تبدیل به کتاب بالینی‌تان شود و تاثیری عمیق بر روحتان بگذارد؛ تاثیری که حتماً تا سال‌ها با شما خواهد بود. 130 سال از نگارش رمان ابله می‌گذرد و هنوز این رمان در سراسر دنیا از شماره یک‌های پرفروش و پرطرفدار محسوب می‌شود. ترجمه بی‌نظیر سروش حبیبی و قلم شگفت‌انگیزش هم مزید بر علت شده تا حتماً این تابستان برنامه خواندن این رمان زیبا را عملی کنید.

1984 اثر جرج اورول

masterpiece-novel-5

اورول در سال 1949 این رمان معروف و شاهکار را خلق کرد. داستانی فوق‌العاده که در ژانر ادبیات داستانی تخیلی قرار می‌گیرد و در واقع از بهترین‌های این ژانر جذاب است. داستان این رمان در برهه زمانی‌ای رخ می‌دهد که سه ابرقدرت به نام‌های اوشنیا، اوراسیا و ایستاسیا در جهان وجود دارند و در نزاع و جنگ دائمی با یکدیگرند. داستان حول محور زندگی فردی به نام وینستون اسمیت می‌گردد که ساکن کشور اوشنیاست و تحت ظلم و محدودیت‌های عجیب یک حزب دیکتاتور ارائه می‌شود. ماجراها و اتفاقات داستان و مخاطراتی که در زندگی وینستون وجود دارد آن‌قدر شگفت‌آورند که فقط و فقط هنگام خواندن این رمان در حال تحسین نبوغ جرج اورول خواهید بود. بهتر است درباره ماجراهای این کتاب کمتر بدانید تا لذت کشف و خواندن اتفاقات رمان را خودتان از نزدیک لمس کنید. 1984 آن‌قدر تاثیرگذار و فوق‌العاده است که شش سال پیش خوانندگان مجله معروف تایم در پاسخ به یک نظرسنجی آن را بهترین رمان در طول تاریخ معرفی کردند و این واقعاً شگفت‌آور است.

1 دیدگاه

  1. Avatar ستاره

    مطلب خیلی مفیدی بود،ممنون

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط