سایر مطالب

هات داگ؛ ساندویچ محبوب سیاستمداران

Politicians-and-hot dogs.jpg

می‌دانستید جولای، ماه یکی از پرطرفدارترین خوارکی‌های جهان یعنی «هات‌داگ» است؟ در حقیقت «سوسیس» یکی از قدیمی‌ترین غذاهای دست ساز بشر است و در باب قدمت این خوارکی لذیذ همین بس که نام آن در کتاب «اودیسه» اثر «هومر» 9 قرن پیش از میلاد مسیح آورده شده است.

هات داگ از کجا آمد؟

Politicians-and-hot dogs-1

پنج هزار سال پیش از میلاد مسیح غذایی خوشمزه که در حقیقت آبا و اجداد سوسیس امروزی بود، اختراع شد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید نسل نخست سوسیس‌ها در اهرام ثلاثه مصر کشف شد و به این ترتیب قدمت این خوراکی مدرن مانند بسیاری از دیگر کشفیات مدرن بشر به مصر باستان برمی‌گردد. با این‌همه شهر «فرانکفورت» در کشور آلمان زادگاه اولیه یکی از خوشمزه‌ترین و پرطرفدارترین ساندویچ‌های دنیا به سبک امروزی است. از همان قرون وسطا تقریباً در سرتاسر اروپا «هات‌داگ» براساس ذائقه و سلیقه اهالی این قاره به روش‌های مختلف طبخ می‌شد و هر کدام از فرمول‌های کشورهای اروپایی سوسیس خاص خود را داشتند. اما از همان ابتدا معروف‌ترین نوع سوسیس «فرانکفورتر» آلمانی‌ها بود. داستان از آن‌جا آغاز شد که در اواخر قرن 17 میلادی یک قصاب آلمانی اهل شهر کوبرگ به نام «جان جورجنر» سوسیس‌هایی در قد و قواره‌های کوچک‌تر از هات‌داگ امروزی در مغازه قصابی‌اش درست می‌کرد که اتفاقا بسیار هم محبوب و به نوعی پدر سوسیس‌های فرانکفورتر محسوب می‌شدند. بعد از مدتی آقای جورجنر به شهر فرانکفورت مهاجرت کرد، به کار و کاسبی‌اش رونق بخشید و به این سوسیس‌های کوچک که حالا آوازه‌اش در سرتاسر آلمان پیچیده بود لقب «فرانکفورتر» داد. در سال ۱۸۴۸ یعنی زمانی که میلیون‌ها آلمانی به آمریکا مهاجرت کردند «فرانکفورتر» را هم با خودشان به آمریکا بردند و به این ترتیب برگی دیگر از تاریخ برای این خوارکی لذیذ باستانی رقم خورد.

هات داگ، یک غذای فقیرانه داغ داغ

Politicians-and-hot dogs-2

حالا دیگر «هات‌داگ» پایش به آمریکا باز شده بود اما این پایان ماجرا نبود. اتریشی‌ها مدعی بودند که پنج سال قبل از کشف قاره آمریکا توسط «کریستف کلمب» آن‌ها «هات‌داگ» را اختراع کرده‌اند. اما این حکایت برای کسی چندان اهمیت نداشت و وقتی که در سال 1987 اهالی شهر فرانکفورت پانصدمین سال تولید هات‌داگ را جشن گرفتند اتریشی‌ها هم دیگر پی ماجرا را نگرفتند. آن‌چه مهم بود «هات داگ» بود که حالا به نوعی غذای محبوب و ارزانی برای کارگرها و دانشجوها محسوب می‌شد و در ابتدا بدون نان و به همراه یک دستکش سفید دست مشتری می‌دادند تا موقع میل کردن حداقل دستش نسوزد. در اواخر قرن نوزده میلادی بود که سنت هات‌داگ خوری با نان میان مردم آمریکا باب شد و به این ترتیب ساندویچ «هات‌داگ» پایش به حلقه خوراکی‌های محبوب پیر و جوان در سرتاسر جهان باز شد.

هات داگ یا سگ داغ؟

Politicians-and-hot dogs-3

حالا چرا از فرانکفورتر به هات‌داگ؟ یک روایت این است که نام هات‌داگ از یکی از جوک‌های چاپ شده در مجله‌های طنز دانشجویی پرینستون گرفته شده؛ یک نفر می‌پرسد: «ای وای! هاپوی من کجا رفته؟ دوستانش جواب می‌دهند: سگت قاطی سوسیس‌هاست.». براساس یک روایت دیگر همان قصاب آلمانی که نخستین بار فرانکفورتر را به بازار فرستاد ابتدا نام «dachshund sausage» را برای این سوسیس‌ها انتخاب کرد. در زبان آلمانی «dachshund» اسم یک نوع سگ با پاهای کوتاه و تنه دراز است. بعدها یه کاریکاتوریست آمریکایی وقتی دید که فروشنده این سوسیس‌های داغ دستش به خاطر داغ بودن سوسیس سوخته و برای گرفتن سوسیس‌ها از یک دستکش مخصوص استفاده می‌کند و البته از آن‌جا که کلمه لاتین dachshund که اسم همان سگ‌های پا کوتاه بود برایش سخت بود، به ذهنش رسید که به این خوارکی داغ بگوید: «Hot Dog».

اوباما، فیدل کاستر، روزولت و نیکسون؛ مشهورترین هات داگ خورهای دنیا

Politicians-and-hot dogs-4

اگر چه هات‌داگ به شکل امروزی آن در حدود سال 1860 و در ایالات متحده آمریکا پخته شد اما همچنان اصالت آلمانی خود را حفظ کرد. با این‌همه دهه 1920 نقطه عطفی در تاریخ هات داگ به شمار می‌رود. حالا دیگر مردم هات‌داگ را به عنوان غذایی خوشمزه، آسان و مقرون‌به‌صرفه پذیرفته بودند و آمریکایی‌ها هم که در این سال‌ها به سنت پیک نیک و خوشگذرانی حسابی پایبند شده بودند رسم «هات‌داگ خوری» در پیک نیک را جا انداختند. در آن سال‌ها تماشای بازی «بیسبال» در استادیوم‌ها یکی از بزرگترین تفریحات آمریکایی‌ها بود و حالا دیگر خوردن ساندویچ هات‌داگ و تماشای بیسبال در استادیوم‌ها از جمله محبوب‌ترین تفریحات آمریکایی به شمار می‌رفت. کار به آن‌جا رسیده بود که «ریچارد نیکسون» رییس جمهور آن سال‌های آمریکا هم وقتی برای تماشای بازی بیس‌بال تیم محبوبش به استادیوم می‌رفت یک ساندویچ هات‌داگ می‌خورد، «فرانکلین روزولت» هم یک هات‌داگ خور حرفه‌ای بود. «باراک اوباما» در طور دوران ریاست جمهور اش بارها برای برگزاری جلسات اعضای کابینه را به صرف هات‌داگ به رستوران دعوت می‌کرد، حتی مهمان‌های مهمی مثل «جیمز کمرون» نخست وزیر سابق انگلیس هم بارها به صرف هات‌داگ و تماشای مسابقات بیسبال یا بسکتبال مهمان اوباما شده‌اند. «فیدل کاسترو» هم همواره در حال خوردن هات‌داگ توسط عکاسان شکار شده بود. به این ترتیب اغراق نیست اگر هات‌داگ را «ساندویج محبوب سیاستمداران» بنامیم.

هات‌داگ بلند، هات‌داگ کوتاه

Politicians-and-hot dogs-5

تا سال‌های طولانی «هات‌داگ‌ها» در نان‌های مخصوص فانتزی متوسط و نرمی سرو می‌شدند که در سه یا چهار گاز تمام می‌شدند و بسیار هم محبوب بودند اما حالا مردم هات‌داگ‌های بلندتری می‌خواستند. با این‌حال چاره‌ای نبود، هات‌داگ‌ها در روده حیواناتی مثل بز (روده گوسفند کوتاه‌تر از بز است) عمل آورده می‌شدند و مسلماً امکان بلندتر کردن روده‌های بزها هم عملاً غیرممکن بود. کوتاهی و البته گران بودن روده‌های طبیعی باعث شد که شخصی با نام «آیروین»، یکی از دلالان بازار گوشت آمریکا، یک روکش مصنوعی برای هات داگ درست کند. به این ترتیب در سال ۱۹۲۵ روکش سلولزی ساخته شد. روکشی که در واقع از پنبه پخته شده که به فیبر تبدیل شده ساخته می‌شود. امروزه حدود ۹۵ درصد هات‌داگ‌ها از روکش‌های مصنوعی ساخته می‌شوند.

شیکاگو؛ بهشت عاشقان هات‌داگ

Politicians-and-hot dogs-6

اگر چه آمریکایی‌ها به ساندویچ‌های «مک دونالد» و «مرغ‌های کنتاکی‌شان» می‌بالند اما شیکاگو هنوز هم بهشت عاشقان هات‌داگ در دنیاست. هات‌داگ‌هایی ارزان و پر از کاهو و گوجه و سس که پروتئین و باقی نیازهای بدن را هم تأمین می‌کند. در حقیقت هات‌داگ تهیه شده به روش شیکاگو از جمله محبوب‌ترین هات‌داگ‌های دنیاست. در تهیه این نوع ساندویچ هات‌داگ، هات داگ را داخل نان باگت کنجدی قرار داده و رویش پیاز ریز شده، گوجه فرنگی خرد شده، ترشی نعناع، ترشی فلفل تند، سس خردل و کرفس می‌ریزند. البته در خود شهر شیکاگو، نوع دیگری ساندویچ هات داگ عرضه می‌شود که خیلی هم طرفدار دارد و در تهیه آن هات‌داگ کبابی یا سرخ شده را داخل نان گذاشته و به همراه پیاز ریز شده و سس خردل مصرف می‌کنند. بد نیست بدانید هات داگی که رویش فلفل تند بریزند، به «چیلی داگ» معروف است. «چیلی داگ» و «هات داگ» پنیری از جمله غذاهای مرسوم مکان‌های تفریحی و اعیاد آمریکایی و اروپایی محسوب می‌شوند. هات‌داگ‌ها معمولاً ۱۵ سانتیمتر طول دارند اما در برخی مناطق، هات‌داگ‌های ۳۰ سانتیمتری هم برای مشتریان پروپاقرص هات‌داگ سرو می‌شود. بد نیست بدانید در فرهنگ نانوشته هات‌داگ خورها، هات‌داگ با سس گوجه برای بچه‌ها و هات‌داگ با سس خردل برای بزرگترها سرو می‌شود و این یکی از مهم‌ترین قانون‌های هات‌داگ خوری در دنیاست.

0 دیدگاه

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط