مسئولیت اجتماعی

جمعیت طلوع بی نشان ها؛ از سه شنبه های توزیع غذا تا بازگشت به زندگی

toloo-bi-neshanha-Charity.jpg

اولین بار که نام «جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها» به گوشم خورد، سلف دانشگاه علامه طباطبایی تهران بود. میزی کوچک در گوشه سلف قرار داده شده بود. چند نفر از دانشجویان می‌خواستند در صورتی که فکر می‌کنند غذایی که برایشان کشیده شده زیاد است، قبل از آنکه شروع به خوردن کنند بخشی از آن را در ظرف‌های روی میز بریزند. با پرس‌وجوی بیشتر فهمیدم این غذاها جمع شده و شبانه بین کارتن‌خواب‌های شهر تهران توزیع می‌شود. آن‌قدر این حرکت زیبا و به‌یادماندنی بود که آن سال تعداد زیادی از دانشجویان آن را به‌عنوان خاطره‌ای خوش در ذهنشان ثبت کردند. امروز نیکوپی این سازمان مردم‌نهاد را به شما معرفی خواهد کرد.

جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها چطور تشکیل شد؟

toloo-bi-neshanha-Charity-1

اکبر رجبی، مؤسس جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها شبی بعد از پایان یک مهمانی وقتی با انبوهی از غذاهای اضافه آمده روبه‌رو می‌شود، تصمیم می‌گیرد آن‌ها را در ظرف‌های یک‌بارمصرف ریخته و سر راهش به زباله‌گردها و بی‌خانمان‌ها ببخشد. اولین بار که رجبی شروع به پخش کردن غذاها می‌کند متوجه می‌شود تعداد کسانی که به این غذاها نیاز دارند واقعاً بیشتر از چیزی است که تابه‌حال فکر می‌کرده است. آن شب آغازی می‌شود برای اقدامات بعدی او و دوستانش و روزهای یکشنبه غذاهای اضافه آمده دوستان و آشنایان را جمع‌آوری کرده و به چند پاتوق مشخص که شناسایی کرده بودند، می‌رسانند. این قرار بعدها به سه‌شنبه‌ها تغییر پیدا می‌کند. بعد از قرار هر سه‌شنبه، چون افراد داوطلب این جمعیت برای پخش کردن غذا اغلب با سوال‌های مسئولین نیروی‌انتظامی روبه‌رو می‌شدند و از طرف دیگر برای گسترش فعالیت خود تصمیم به ثبت جمعیت به شکل رسمی می‌گیرند. این‌گونه جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها در سال ۱۳۸۸ به صورت رسمی شکل گرفت.

جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها چکار می‌کند؟

toloo-bi-neshanha-Charity-2

آیین مهرورزی نامی است که موسسان این جمعیت برای اقدام هر سه‌شنبه شبشان که توزیع غذا بین کارتن‌خواب‌هاست انتخاب کرده‌اند. ۱۵۰۰ پرس غذا که توسط رستوران‌ها، دانشگاه‌ها و اشخاص داوطلب به این جمعیت آورده و توسط نیروهای داوطلب پخش می‌شود. آیین مهرورزی آغازی است برای جلب اعتماد و شکل‌گیری تعامل بین افراد این جمعیت و کارتن‌خواب‌هایی که قریب به اتفاقشان از اعتیاد در رنجند. این ارتباط دوستانه باعث می‌شود کسانی که واقعاً تصمیم به ترک اعتیاد دارند با افراد این جمعیت به سرای امید یا همان محل زندگی تازه کارتن‌خواب‌ها بیایند و مراحل ترک و بازگشت به زندگی را با کمک افراد جمعیت طی کنند.

چطور کارتن‌خواب‌ها به زندگی بازمی‌گردند؟

جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها در هفت مرحله به فرد کارتن‌خواب کمک می‌کند تا بهبودیافته و به مجدداً به جامعه برگردد. مرحله اول همان دعوت و جلب اعتماد با آیین مهرورزی هر سه‌شنبه است. مرحله دوم سم‌زدایی است. کسانی به این مرحله راه پیدا می‌کنند که واقعاً قصد ترک کردن مواد مخدر را داشته باشند. مرحله بعدی جشن سه‌شنبه‌های طلایی است که بعد از مرحله ترک مواد مخدر است. در این مرحله فرد با دیدن دوستان خود که موفق به ترک اعتیاد شده‌اند، روحیه بهتری پیدا خواهد کرد و با روش‌های تقویت ایمان و اعتقاد قلبی خود می‌آموزد دوباره به سمت مواد مخدر نرود. مرحله چهارم فراهم کردن یک سرپناه امن است که در این مرحله فرد می‌تواند ۶ ماه تا یک سال مهمان جمعیت طلوع باشد. مرحله پنجم و ششم هم آموزش و اشتغال است که با آموزش مهارت‌های کوچک به افراد بهبودیافته کم‌کم زمینه بازگشت آن‌ها به جامعه فراهم می‌شود؛ و مرحله آخر بازگشت و وصل به خانواده و اجتماع است. در این مرحله اگر شخص خودش بخواهد با خانواده‌اش تماس می‌گیرد تا دوباره بتواند به آغوش آن‌ها برگردد. تمام این مراحل برای مراجعان کاملاً رایگان است و هزینه‌های آن به شکل مردمی تأمین می‌شود.

جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها و زنان کارتن‌خواب

toloo-bi-neshanha-Charity-3

موسسان این جمعیت می‌گویند قرار است در سرای مهر که یکی دیگر از مکان‌های نگهداری و کمک به افراد کارتن‌خواب است، به زنان بهبودیافته زمان بیشتری برای بازگشت به جامعه داده شود؛ یعنی مدت‌زمانی که یک زن کارتن‌خواب می‌تواند از سرپناه برای بهبودی و بازگشت به جامعه استفاده کند بیشتر از مردان است. دلیل اینکه زنان کارتن‌خواب بهبودیافته در معرض خطر بیشتری هستند معمولاً این است که آن‌ها بسیار سخت‌تر از مردان از سوی جامعه دوباره پذیرفته می‌شوند. مدت زیادی بی‌خانمانی و طرد از سوی خانواده و تن‌فروشی برای بقا باعث می‌شود زنان به شکل کامل از سمت خانواده‌هایشان طرد و منزوی شوند. اینکه سرپناهی برای این زنان آسیب‌دیده فراهم می‌شود یک موضوع است، پناه دادن به فرزندان آن‌ها یا مراقبت از زنان باردار کارتن‌خواب هم موضوع مهم دیگری است. مساله بعدی انتقال بیماری ایدز از مادر به جنین است که راهکارهایی مثل زایمان سزارین و تغذیه با شیر خشک از متولد شدن کودک مبتلا به ایدز جلوگیری خواهد کرد.

جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها یک سازمان مردم‌نهاد

تمام بودجه جمعیت طلوع توسط مردم تأمین می‌شود. این جمعیت خود را یک سازمان مردم‌نهاد، غیردولتی و غیرسیاسی که با انگیزه والای کمک به همنوع و با هدف حمایت از زنان، مردان و کودکان آسیب‌دیده اجتماعی تشکیل شده است، معرفی می‌کند. کمک‌هایی مردمی مثل اهدای لباس به این جمعیت بسیار مؤثر و مفید است. افراد بهبودیافته خودشان در سراهای این جمعیت غذا می‌پزند و با هم تعامل خوب و سازنده‌ای برقرار می‌کنند. موسسان این جمعیت معتقد به حفظ کامل کرامت انسانی افراد کارتن‌خواب هستند و هیچ اجبار و زوری هم برای ترک اعتیاد در این سازمان وجود ندارد و همه‌چیز مبنایش خواسته فرد است.

چطور به جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها کمک کنیم؟

toloo-bi-neshanha-Charity-4

سایت انجمن طلوع بی‌نشان‌ها منتظر شماست تا با پر کردن فرم داوطلبی برای کمک‌رسانی در آیین مهرورزی اقدام کنید. همچنین می‌توانید برای هر کمک مالی، کالایی یا حتی آموزشی که فکر می‌کنید در راستای اهداف این سازمان خیریه است، با این جمعیت تماس بگیرید.

2 دیدگاه

  1. Avatar عماد

    سلام. حرکت های مردم نهاد و خود جوش که موجب رسیدن کمک به دست نیازمندان واقعی میشه هم یک حرکت اجتماعی مفید و هم امری خدا پسندانه است

  2. Avatar فرح

    فقر و نداری همیشه دردناکترین موضوع اجتماعی در کشورها می باشد که قلب هر انسانی را به درد می آورد. ممنون از شما برای شناساندن مراکزی برای کمک به همنوع. باشد که ما هم بتوانیم سهمی بسیار ناچیز در این کار خداپسندانه داشته باشیم.

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط