سرگرمی و مسافرت

فیجت؛ اسباب بازی کوچک برای کاهش استرس و بیش فعالی

Fidget-Cube-Spinner-Mokuru.jpg

در عصری که همه کمابیش درگیر معضلی به نام «استرس» هستند پیدا کردن وسیله یا راه‌حلی برای کاهش استرس خبری خوشایند است. حالا قرعه به نام اسباب‌بازی کوچکی به نام «فیجت اسپینر» افتاده است. اما فیجت اسپینرها درحقیقت چه هستند و سر و کله‌شان از کجا در زندگی انسان قرن 21 پیدا شد؟

فیجت کردن یعنی چه؟

Fidget-Cube-Spinner-Mokuru-1

پیچاندن گوشه لباس، جویدن ناخن‌ها، تکان دادن پاها، دست‌ها و سر یا پیچاندن نوک موها دور انگشت وقتی که استرس دارید اولین دستاویزهایی است که به آن پناه می‌برید و به اصطلاح ناخودآگاه «فیجت» می‌کنید. به نظر می‌رسد ایده طراحی وسیله‌ای به نام «فیجت اسپینر» از همین حرکاتی گرفته شده که افراد به هنگام استرس یا شرایط نامطلوب به آن پناه می‌برند. وقتی در ایستگاه منتظر رسیدن اتوبوس یا مترو هستید، زمانی که مجبورید به یک سخنرانی کسل کننده گوش کنید، یا وقتی که سر کلاس درس خودکار یا مدادتان را می‌چرخانید در حال «فیجت کردن» هستید. واقعیت این است که شما زمانی به «فیجت» رو می‌آورید که خسته و عصبی شده‌اید. در حقیقت ریشه «فیجت کردن» نداشتن علاقه و حوصله و تمایل به رها کردن ذهن و پرت کردن حواس در یک برهه زمانی است.

سرو کله فیجت اسپینرها(Spinner Fidget) از کجا پیدا شد؟

Fidget-Cube-Spinner-Mokuru-2

یک فرفره شبیه ستاره کوانتومی فیزیک‌دان‌ها که چند بار آن را می‌چرخانید و بعد دیگر دل کندن از آن برایتان سخت می‌شود. در حقیقت «فیجت اسپینرها» در ابتدا قرار بود فقط یک اسباب‌بازی باشند اما خیلی زود تبدیل به وسیله‌ای پرطرفدار و محبوب برای تمدد اعصاب و آرام کردن ذهن، یک معضل برای کلاس‌های درس، وسیله‌ای برای افزایش تمرکز افراد بیش‌فعال و راه‌حلی برای درمان اعتیاد افرادی شدند که به اینترنت و تلفن‌های هوشمند وابسته‌اند. حتی اگر اسپینرها برای هیچ کدام از این اهداف و فقط به عنوان یک اسباب‌بازی هم مطرح باشند باز هم برای تمام گروه‌های سنی از ابتدای سال 2017 میلادی پرفروش‌ترین وسیله در سایت معتبر آمازون لقب گرفته‌اند. یک اسباب‌بازی که ریشه در تاریخ بشر دارد و بیراه نیست اگر بگوییم اسپینرهای امروزی، نوادگان فرفره‌هایی هستند که دانشمندان و تاریخ شناسان نخستین نمونه‌های آن را همراه با گونه‌های اولیه چرخ در بین‌النهرین پیدا کردند که قدمتی برابر با 5500 سال یا حتی بیشتر دارد. اما مصریان باستان هم فرفره داشته‌اند که البته برخی از آن‌ها در مقبره «توت عنخ آمون» یافت شده است. شاید به همین دلیل یکی از پرطرفدارترین انواع اسپینرهای امروزی لقب «اسپینر سه پر مصری» را با خود یدک می‌کشد.

فیجت کردن خوب است یا بد؟

Fidget-Cube-Spinner-Mokuru-3

اگر می‌خواهید مطمئن شوید که «فیجت کردن» برای تمدد اعصابتان خوب است یا بد باید بگوییم که هنوز هیچ نظریه و یا حتی فرضیه قطعی در این زمینه صادر نشده است و تقریباً از نظر علمی هیچ چیز در مورد «فیجت اسپینرها» وجود ندارد. نظرات و فرضیات در این زمینه آن‌قدر ضد و نقیض هستند که شاید ترجیح بدهید بدون فکر کردن به خوب یا بد بودن «فیجت اسپینر» آن بچرخانید و به چیزی فکر نکنید. با این همه برخی روانشناسان معتقدند فیجت کردن برای سلامتی و تمدد اعصاب و دور کردن افکار وسواسی به خصوص در نوجوانان چندان هم بد نیست. وقتی با فیجت اسپینر مشغول هستید دیگر کمتر به این فکر می‌کنید که چرا نسبت به هم‌سالانتان جذاب نیستید، اضافه وزن دارید یا نتیجه کنکورم چه می‌شود. فیجت کردن از شما انرژی می‌گیرد اگر چه این انرژی گرفتن در مقایسه با فعالیت‌هایی مثل راه رفتن یا ورزش کردن ناچیز است اما به هر حال با هر بار فیجت کردن توسط اسپینرها کمی بیش از صد کالری از دست می‌دهید و این خبر خوبی برای افراد بی‌تحرک و پشت میزنشین است.

فیجت اسپینر اعتیاد آور است؟

Fidget-Cube-Spinner-Mokuru-4

مثل هر سرگرمی دیگری اعتیاد به «فیجت اسپینرها» ممکن است در صورت زیاده‌روی در استفاده از آن اتفاق بیفتد. نگرانی‌ها در مورد اعتیاد به «فیجت اسپینر» به خصوص در میان کودکان زمانی بیشتر می‌شود که معلم‌های زیادی از سرتاسر دنیا در شبکه‌های اجتماعی با هم درددل می‌کنند و از نگرانی‌شان در مورد دانش‌آموزانی صحبت می‌کنند که به طور مداوم در حال توییت کردن درباره این گجت تازه به دوران رسیده هستند و با اسپینری که یک لحظه هم از دستشان نمی‌افتد برایشان تبدیل به دردسر شده‌اند. بد نیست بدانید علاقه‌مندان به استفاده از این گجت تا جایی پیش رفته‌اند که اکنون در شبکه اجتماعی مشهور «ردیت»، برای خودشان یک انجمن اختصاصی دارند.

فیجت اسپینر برای کودکان خطرناک است؟

Fidget-Cube-Spinner-Mokuru-5

درست است که فلسفه ساخت ابزاری به نام «فیجت اسپینر» تمدد اعصاب و کاهش استرس است اما در ابتدا گفته می‌شد که در درمان اختلال بی‌توجهی و بیش‌فعالی در کودکان معجزه می‌کند، برای افرادی که عادت دارند مدام با تلفن همراه‌شان مشغول باشند یک وسیله درمان‌گر است و یا بچه‌های اوتیسم با آن به آرامش می‌رسند. با این‌همه هنوز تحقیق علمی مدون و ثابت شده‌ای وجود ندارد که ثابت کند اسباب بازی‌هایی مثل «اسپینر» برای کودکان بیش‌فعال سودمند است برعکس به عقیده برخی روانشناسان این وسیله بیشتر باعث حواس‌پرتی بچه‌ها به خصوص سر کلاس درس می‌شود. درست است که «اسپینر» می‌تواند با خیره شدن به پره‌های اسپینر توانایی «تمرکز کردن» را تقویت کند اما مسئله اینجاست که حالا اسپینرها به معضل بزرگ معلم‌ها در کشوری مثل آمریکا تبدیل شده‌اند و دیر یا زود سونامی «فیجت اسپینر سرکلاس درس» به کشورهای دیگر هم خواهد رسید. حالا بچه‌ها سر کلاس درس و وسط حرف‌های معلم زیر میز یا ردیف آخر کلاس با اسپینرها مشغولند و همین امر حسابی معلم‌ها را کلافه کرده است. با این‌همه به عقیده یک متخصص کاردرمانی کودکان، به «فیجت اسپینر» باید به چشم یک ابزار نگاه کرد نه یک اسباب بازی. اگر بتوان برای استفاده از اسپینرها در سر کلاس درس یک استراتژی موفق چید، تا حدی زیادی به روند پیشروی کلاس و تقویت تمرکز در کودکان کمک خواهد شد. از سوی دیگر چندی پیش فردی به نام «تامارا روبین» که در مورد پیشگیری از آلودگی با سرب فعالیت می‌کند بر روی یازده اسپینر آزمایشی انجام داد و ثابت کرد که وقتی یک اسپینر باتری‌دار می‌شکند میزان سربی که از آن خارج می‌شود 19 هزار جز در میلیون یا به عبارتی 19 هزار ppm است در صورتی که میزان سرب مجاز برای کودکان 90 تا 100pmm است.

به فیجت اسپینر مجازی دل ببندیم یا نه؟

Fidget-Cube-Spinner-Mokuru-6

حالا استفاده از این اسباب تمدد اعصاب آن‌قدر محبوب شده که مثل تمام دل مشغولی‌های محبوب دیگر در قرن 21 حتی اپلیکیشن مجازی آن هم به بازار آمده است. اپلیکشنی که در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های بازی‌های مجازی است و اگر گوشی آیفون دارید از «اپ استور» می‌توانید آن را دانلود کنید بازی مجازی که با کشیدن انگشت روی صفحه موبایل می‌توانید فیجت اسپینرتان را بچرخانید. بعد از چند دور چرخیدن سرعت اسپینر مجازی‌تان کم می‌شود و در نهایت از حرکت می‌ایستد. حالا وقت این است که در ازای تعداد چرخاندن اسپینر سکه جایزه بگیرید؛ اما سکه گرفتن به همین راحتی هم نیست، این وسط مجبورید تبلیغ ببینید. به همین خاطر این اپلیکیشن رایگان صدای خیلی‌ها را درآورده و اعصاب افراد زیادی را خرد کرده است چرا که برای چرخاندن اسپینر مجازیتان مجبورید تبلیغ ببینید و در این فاصله اسپینرتان هم نمی‌چرخد و این یعنی یک دور باطل؛ و مخلص کلام اینکه به جای اینکه اعصاب‌تان آرام بگیرد بیشتر عصبی می‌شوید. بد نیست بدانید که گوگل هم یک اسپینر مجازی برای فیجت کردن طراحی کرده که با کلیک روی دکمه «اسپین» با سرعت‌های مختلف و به شکل‌های متفاوت می‌چرخد. با کلیک روی دکمه وسطی، اسپینر هم از حرکت می‌ایستد. مزیت این اسپینر گوگلی این است که اخلاق را رعایت کرده و مجبورتان نمی‌کند در ازای فیجت کردن تبلیغ ببینید.

فیجت کیوب (Fidget Cube)؛ مکعب ضد استرس

Fidget-Cube-Spinner-Mokuru-7

«فیجت کیوب» یکی از جدیدترین ابزارهای فیجت کردن برای افرادی است که از استرس رنج می‌برند. یک مکعب شش‌وجهی شبیه «تاس» که توسط دو برادر به نامهای «متیو و مارک مک‌لاچان» طراحی شده و می‌توانید توسط شش‌وجه آن، انگشتانتان را مشغول نگه دارید. این مکعب فیجت از یک کلید دو حالته، چندین دکمه فشاری، یک اهرمک، چندین چرخ دنده، یک صفحه چرخان، و یک گوی که در محفظه‌اش می‌چرخد تشکیل شده که با تمام آن‌ها می‌توانید فیجت کنید و انگشتانتان را مشغول نگه دارید. در حقیقت اگر شما هم جز آن دسته افرادی هستید که به هنگام بی قراری و استرس به بازی کردن با خودکار، مداد، دسته‌کلید، توپ‌های ضداسترس، چرخاندن تسبیح یا زنجیر، خردکردن کاغذ و کارهایی از این دست پناه می‌برید یا حتی روی میز ضرب می‌گیرید فیجت کردن با مکعب ضداسترس کارتان را راه می‌اندازد. به آن دسته از افرادی هم که فکر می‌کنند اهل فیجت کردن نیستند و به ابزارهای فیجت کردن نیازی ندارند باید بگوییم که بدون استثنا تمام افراد در طول روز زمانی را به فیجت کردن با وسایل مختلف و روش‌های گوناگون صرف می‌کنند. تکان دادن زانوها، ضرب گرفتن روی میز یا حتی بازی با آستر جیب کت یا شلوار همه اشکال مختلف فیجت کردن هستند.

فیجت موکورو (Fidget Mokuru)؛ نسل جدید فیجت‌ها

Fidget-Cube-Spinner-Mokuru-8

نوبتی هم که باشد نوبت ژاپنی‌هاست که مثل همیشه با خلاقیت‌های منحصربه‌فردشان بازار را در دست بگیرند. موکورو نسل جدید فیجت‌ها و در حقیقت یک اسباب بازی رومیزی است که می‌غلتد، تکان می‌خورد و با آن هزاران حرکت خلاقانه می‌توان انجام داد. شما می‌توانید موکورو را با خودتان به محل‌کار، مهمانی، رستوران و هر کجا که اراده کنید ببرید. جنس این اسباب‌بازی از چوب راش است و با یک طراحی ساده به شما این امکان را می‌دهد که تا بی‌نهایت خلاقیت، مهارت و چالاکیتان را به چالش بکشید. بازی کردن با موکورو چه در حد یک سرگرمی و چه برای بالا بردن زبردستی و مهارتتان یک سرگرمی عالی به عنوان یک بازی دسته جمعی است.

0 دیدگاه

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط