مسئولیت اجتماعی

بیل گیتس؛ مردی که از روی خیرخواهی فاضلاب خورد‎

the-most-generous-people-in-the-world.jpg

چه کسی می‌تواند یک لیوان آب که در حقیقت فاضلاب انسانی است را حتی به قصد انجام کاری خیر بنوشد؟ خب البته این کار دشوار مثل هزاران کار نشدنی دیگر فقط از عهده «بیل گیتس»، نیکوکارترین مرد جهان برمی‌آید.

بیل گیتس را بیشتر بشناسید؛ عاشق پیک‌نیک با مینی‌ون و تنیس

the-most-generous-people-in-the-world-1

مردی که عاشق ورزش تنیس است، تحصیلات دانشگاهی ندارد، کمک‌هایش به بهداشت جهانی، بیشتر از هزینه‌هایی است که سازمان بهداشت جهانی (WHO) صرف کمک به بهداشت جهان می‌کند و مهم‌ترین دغدغه‌اش توسعه زیرساخت‌ها برای بهبود زندگی انسان است. «بیل گیتس» که بزرگ‌ترین موسسه خیریه جهان را به همراه همسرش «ملیندا گیتس» هدایت می‌کند بعد از بازنشستگی از مایکروسافت فعالیت‌هایی چون افزایش تندرستی، کاهش فقر و ارتقای محیط زیست در کشورهای مختلف و ارتقای شانس دسترسی مردم در کشورهای کمتر توسعه یافته به فناوری اطلاعات و غذای سالم را در قالب بزرگترین و مشهورترین موسسه نیکوکاری جهان پیگیری می‌کند. اما بیل گیتس به جز اینکه مالک سابق مایکروسافت و صاحب بزرگ‌ترین موسسه خیریه دنیاست چه شخصیتی دارد؟«. بیل گیتس» مردی ثروتمند و به معنای واقعی کلمه مرد زندگی است. مردی با بیش از 65 میلیارد دلار ثروت که با بودجه کشوری مثل اکوادور برابری می‌کند و از بودجه کشور کرواسی بیشتر است. ارزش سهامش در شرکت مایکروسافت دو برابر ثروت ملی کشور کنیا و سه برابر کشور ترینیداد و توباگو است و سرتان را درد نیاوریم اگر قرار بود «بیل گیتس» یک کشور باشد حالا شصت و سومین کشور ثروتمند دنیا بود، بچه‌هایش را با سیستم سنتی «پول تو جیبی» بزرگ کرده است و زمانی که قرار است با خانواده به پیک نیک برود علیرغم داشتن بنز و پورشه آخرین مدل پشت فرمان یک مینی‌ون می‌نشیند. او که می‌خواست در 30 سالگی میلیونر شود در 31 سالگی یکی از مشهورترین میلیادردهای آمریکا بود و تاکنون بیش از 28 میلیارد دلار از ثروت شخصی‌اش را برای انجام کارهای خیرخواهانه اهدا کرده است با این همه ترجیح داده برای هر کدام از سه فرزندش تنها ده میلیون دلار ارثیه باقی بگذارد. به عقیده «بیل گیتس» باقی گذاشتن ارث و میراث چیز احمقانه‌ای است، و آنچه که مهم است به نظر او کاهش مرگ و میر اطفال از نه میلیون در سال به چهار میلیون است. گیتس که به کشف واکسن مالاریا توسط دانشمندان امید دارد، آن‌قدر دل‌بسته فعالیت‌های خیرخواهانه شده است که همه کارهایی را که در نیمه اول عمر در مایکروسافت کرده است، مقدمه‌ای برای آماده‌سازی برای انجام اموارت مهم در نیمه دوم عمرش می‌داند.

قصه بنیاد خیریه «بیل و ملیندا گیتس» از کجا شروع شد؟

the-most-generous-people-in-the-world-2

داستان فعالیت‌های بشردوستانه و خیرخواهانه گیتس از سال ۹۴ شروع شد، یعنی همان سالی که گیتس با همسرش ازدواج کرد. در همان سال مادر گیتس، مری، به خاطر سرطان درگذشت. مری، شش ماه قبل از مرگش در نامه‌ای به عروس‌اش نوشته بود: «از کسانی که صاحب دارایی بیشتری می‌شوند، انتظارات و توقعات هم بالاتر می‌رود.»

گیتس این نامه را هنوز هم نگه داشته است. به دنبال مرگ مادر، پدر گیتس در نامه‌هایی از او خواست که عملاً کارهایی در زمینه فعالیت‌های بشردوستانه انجام دهند و پس از آن بود که گیتس قانع شد در این راه سرمایه‌گذاری کند. این بنیاد در سال ۲۰۰۰ میلادی به‌دست بیل و ملیندا گیتس با سرمایه ۱۰۶ میلیون دلار تأسیس شد. در طول دو سال کار این انستیتو، سرمایهٔ آن به ۲ میلیارد دلار افزایش یافت و در سال ۲۰۰۶ میلادی توسط «وارن بافت» یکی دیگر از شرکای بنیاد دو برابر شد.

 پدر گیتس هم در بنیاد خیریه «بیل و ملیندا گیتس» فعالیت دارد و هنوز هم با وجود کهولت سن یکی از فعال‌ترین اعضای بنیاد است. با این‌همه گیتس در تمام مصاحبه‌هایش با فروتنی می‌گوید که این بنیاد را همسرش، ملیندا سر و سامان داده و او فقط چک‌ها را امضا کرده است.

بیل گیتس می‌گوید واکسیناسیون مهم‌تر از درمان سرطان است

the-most-generous-people-in-the-world-3

«بیل گیتس» علاقه زیادی به سرمایه‌گذاری در زمینه واکسیناسیون دارد. وقتی در مصاحبه‌ای با روزنامه دیلی‌میل از او سؤال شد که چرا در مورد سرطان، فعالیت‌های مشابهی انجام نمی‌دهد، گفت که از دید او زندگی تمام افراد ارزش یکسانی دارد ولی وقتی آدم فکر می‌کند که می‌شود خیلی ساده جلوی مرگ یک کودک سه ساله مبتلا به مالاریا را گرفت و سال‌ها زندگی بانشاط به او هدیه کرد، آدم قانع می‌شود که به جای تمرکز سرمایه‌گذاری برای نجات جان آدم‌های هفتاد ساله از حمله قلبی و سرطان، در وهله اول بر واکسیناسیون اطفال تمرکز کند و به گفته او این مسئله‌ای است که حتی پیش از ازدواج با ملیندا، زمانی که با هم در مایکروسافت همکار بودند مرتب درباره آن صحبت می‌کردند.
در سال ۲۰۱۳ بنیاد خیریه گیتس اعلام کرد که اعضای جامعه جهانی فلج اطفال، در حال انجام مراحل پایانی برنامه‌ای با جزییات کامل هستند. در صورت اجرایی شدن این برنامه، تا 6 سال دیگر این بیماری که زمانی سالانه ۴۰۰ هزار کودک را معلول می‌کرد، ریشه‌کن خواهد شد. بد نیست بدانید که جدیدترین آمار ارائه شده در سال ۲۰۱۶، نشان داد که فقط ۳۷ مورد بیماری فلج اطفال در جهان گزارش شده است، درحالی که در دهه ۱۹۸۰، نزدیک به ۴۰۰ مورد ابتلا به این بیماری گزارش شده بود. براساس آخرین اطلاعات گزارش شده، هم‌اکنون تنها چند صد نفر در جهان به این بیماری مبتلا هستند و به همین دلیل «بیل گیتس» عقیده دارد که فلج اطفال بعد از آبله، دومین بیماری خواهد بود که به طور کامل نابود خواهد شد.

بیل گیتس و محیط زیست؛ هر چقدر لازم باشد هزینه می‌کنم

the-most-generous-people-in-the-world-4

دفتر کار آقای «بیل گیتس» یک ساختمان چند صد میلیون دلاری با دیوارهای شیشه‌ای و کاملاً منطبق با معیارهای محیط زیستی است که کمترین آسیب را به محیط زیست می‌رساند، همین مسئله نشان می‌دهد که مسئله محیط زیست و آینده زمین از جمله دغدغه‌های نیکوکارترین مرد جهان است. یکی از پیش‌بینی‌های امیدوارکننده بیل گیتس در سال ۲۰۱۶، این بود که تا سال ۲۰۳۰، انرژی باد، خورشید و سایر انرژی‌های تجدیدپذیر، بیشترین بخش انرژی جهان را تأمین خواهند کرد. او می‌گوید: یکی از بزرگترین چالش‌های ما، تأمین انرژی مورد نیاز مردم است. این چالش فراتر از تصور مردم است اما انرژی‌های تجدیدپذیر فرصتی هستند که باید از آن‌ها بهره برد.

بیشتر کشورهایی که «بیل گیتس» به آن‌ها سفر کرده است، از آب سالم یا برق برخوردار نیستند. وضعیت زندگی مردم در این کشورها به قدری وخیم است که شب‌ها نمی‌توانند خانه‌های خود را گرم کرده و روشنایی منازل خود را تأمین کنند، حتی توانایی تأسیس مراکز درمانی را نیز ندارند. گیتس عقیده دارد اگر جهان بتواند به یک منبع انرژی پاک و ارزان دست پیدا کند، معضل تغییرات اقلیمی از بین خواهد رفت و زندگی میلیون‌ها فقیر در سرتاسر جهان دگرگون خواهد شد. جهان سالیانه میلیون‌ها دلار را صرف انجام امور تحقیقاتی و پژوهش در مورد انرژی‌های پاک می‌کند، که البته شخص بیل گیتس نیز سهم خود را در این موضوع ادا کرده و می‌کند؛ اما با این شرایط، هنوز حتی به نقطه‌ای که ما را از یک تغییر نابود کننده آب و هوایی نجات دهد، حتی نزدیک هم نشده‌ایم. گیتس بر این باور است که دولت‌ها و همچنین دولت آمریکا، باید با ایجاد انگیزه در این مسیر، بودجه‌های زیادی را صرف پژوهش و تحقیقات کند.
گیتس سال گذشته در یکی از پست‌های وبلاگ شخصی‌اش نوشت: «نیاز به صدها شرکت داریم که روی هزاران ایده، کار و فعالیت کنند، نظیر پروژه انرژی شیمیایی از خورشید و استفاده از انرژی خورشید برای تولید هیدروکربن. اگر بودجه‌های دولتی مسیر انجام پژوهش‌ها را هموار کند، نه تنها شخصاً سرمایه‌گذاری خود در این حوزه را افزایش خواهم داد، بلکه معتقدم بسیاری از سرمایه گذاران دیگر نیز برای انجام این ریسک وارد صحنه خواهند شد.»

شوالیه گیتس و اساس‌نامه بزرگ‌ترین موسسه خیریه دنیا

the-most-generous-people-in-the-world-5

«ارزش زندگی تمام انسان‌ها برابر است» این شعار اصلی بنیاد خیریه «بیل و ملیندا گیتس» است. «بیل گیتس» که در سال 2005 لقب «شوالیه» را از ملکه الیزابت گرفت و در همان سال به همراه همسرش، ملیندا، به عنوان چهره برتر نشریه تایم انتخاب شد در اساس‌نامه بیناد خیریه‌اش اهداف جالبی را دنبال می‌کند. در این اساس‌نامه سه بند با عنوان «ما بر این باوریم» و یک بند با عنوان «ما می‌دانیم» تعریف شده است.

  • ما بر این باوریم که نسل بعد این حق را دارد به آموزش و خدمات بهداشتی با کیفیت دسترسی داشته باشد. هدف ما در کشورهای در حال توسعه، تمرکز روی بالا بردن کیفیت زندگی، سلامت و رها شدن از بحران گرسنگی و سوتغذیه است. هدف ما در کشور آمریکا اطمینان از بهبود سطح زندگی اقشار کم درآمد و دستیابی به موقعیت‌های لازم برای رسیدن به موفقیت در تحصیل و زندگی است.
  • ما بر این باوریم ارائه ابزارهای لازم سلامتی به افراد و دستیابی به زندگی سالم و پربار سبب می‌شود که خود را تا حد زیادی از فقر و تنگدستی بیرون بکشند. ما می‌دانیم که زنان و دختران دارای قدرتی بی‌نظیر برای تغییر اجتماع هستند. زمانی که شما بر روی سلامت زنان سرمایه‌گذاری می‌کنید در حقیقت به طور هم‌زمان به خانواده، جوامع و دولت‌ها جهت دستیابی به موفقیت‌های بلند مدت و مادام‌العمر کمک کرده‌اید.
  • ما بر این باوریم که می‌توانیم جان افراد زیادی را با پیشرفت علم نجات دهیم به همین دلیل با سرمایه‌گذاری بر روی واکسیناسیون درصددیم از سنگینی بار بزرگی که بیماری‌های ناشی از عدم واکسیناسیون بر روی جوامع در حال توسعه می‌گذارد کم کنیم.
  • ما می دانیم ثروت‌مان برای حل کردن مشکلات کافی نیست از همین‌رو در تلاشیم تا سیاست‌های عمومی، نگرش و طرز فکرها و رفتارها را در جهت بهبود کیفیت زندگی تغییر دهیم. در این مسیر تلاش می‌کنیم تا با دولت‌ها، عامه مردم و بخش‌های خصوصی در تعامل باشیم تا آگاهی‌های عمومی را در جهت تاثیرگذاری همه‌جانبه در سطح جهانی بالا ببریم.

داستان نوشیدن یک لیوان فاضلاب توسط بیل گیتس

the-most-generous-people-in-the-world-6

«بیل گیتس» چندی پیش یک لیوان از آبی را نوشیده که تا چند دقیقه قبل از آن عملاً فاضلاب انسانی بود. فاضلابی که با دستگاهی به نام «Omniprocessor» به آب آشامیدنی تبدیل شده بود. در واقع هدف کل این پروژه که از سوی «بنیاد بیل و ملیندا گیتس» حمایت مالی شده، تولید آب آشامیدنی و الکتریسیته از فاضلاب انسانی با دستگاه «Omniprocessor» است. قرار است این دستگاه و پروژه، آب آشامیدنی میلیون‌ها انسانی را که اکنون در جهان توسعه نیافته به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند، تأمین کند. بیل گیتس در این رابطه در وبلاگ شخصی‌اش نوشت: «فاضلاب‌ها سالیانه آب آشامیدنی میلیون‌ها انسان را آلوده می‌کنند که تبعات فاجعه باری دارد. این آب آلوده سالیانه هفتصد هزار کودک را به کام مرگ می‌برد و بسیاری دیگر را با آسیب‌های جسمی و ذهنی مختلف روبه‌رو می‌سازد.»

همین مسئله گیتس را واداشته تا از پروژه‌ای حمایت کند که به گفته خود وی، منجر به تولید دستگاهی شده که به زودی روزانه برابر با ۸۶ هزار لیتر آب آشامیدنی سالم به همراه ۲۵۰ کیلووات الکتریسیته را از فاضلاب ۱۰۰ هزار انسان تولید می‌کند؛ دستگاهی که خود انرژی لازم برای این کار را تأمین می‌کند.

0 دیدگاه

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط