کتاب

معرفی چند کتاب از پرفروش ترین کتابهای تاریخ جهان

book.jpg

از زمان اختراع ماشین چاپ در قرن پانزدهم تا کنون هر ساله کتابهای زیادی نوشته و منتشر می‌شود، ولی تعداد کمی از آنها به فروش چند میلیونی دست می‌یابند. هرچند همیشه تیراژ یا فروش بیشتر به معنای خوب بودن کتاب نیست ولی در لیست آثار پرفروش، نام نویسندگان برجسته و تاثیرگذار نیز دیده می شود. اگر دوست دارید با پرفروش‌ترین کتابها‌ی تاریخ جهان آشنا شوید با ما همراه باشید. مطمئنا شما نیز برخی از آنها را خوانده‌اید یا حداقل نام آنها به گوشتان خورده است و شاید دوست داشته باشید آنها را تهیه و مطالعه کنید. به دلیل اینکه بسیاری از این کتابها همچنان در حال نشر و خریداری می‌باشند، آمار دقیقی نمی‌توان گفت و حتی امکان جابه‌جایی آمار فروش آنها نیز می‌باشد. بنابراین لیستی که ما ارائه می‌دهیم ممکن است یک لیست ترتیبی نباشد. ضمن اینکه تعداد کتب با فروشهای میلیونی بیشتر از این لیست است و ما فقط برخی از آنها را برای شما کتاب دوستان معرفی کرده‌ایم.

1. داستان دو شهر

A-tale-of-two-cities

 نوشته‌ی چارلز دیکنز که یکی از برجسته‌ترین رمان‌نویسان انگلیس می‌باشد. او همچنین نویسنده‌ی آثار مشهوری چون دیوید کاپرفیلد، آرزوهای بزرگ و الیور توئیست است. داستان دو شهر داستان جوانی کشاورز زاده است تحت تعالیم اشرافی‌گری‌های فرانسوی. در این کتاب خشونت انقلابیون نسبت به اشراف سابق در سالهای اول انقلاب فرانسه به تصویر کشیده شده است. به جز چارلز دارنه-اشرافی فرانسوی-  داستان چند فرد دیگر مانند سیدنی کارتن-وکیل بریتانیایی- نیز دنبال می‌شود. این کتاب با فروش بیش از 200 میلیون نسخه، پرفروش ترین کتاب تک‌جلدی جهان است.

2. ارباب حلقه ها

The_Lord_of_the_Rings

نوشته‌ی جی.آر.آر تالکین نویسنده و زبان شناس بریتانیایی که کتاب پرفروش هابیت نیز نوشته‌ی اوست. ارباب حلقه‌ها یک رمان به سبک خیال‌پردازی حماسی است که در واقع ادامه‌ی کتاب هابیت می‌باشد که در همین ژانر نوشته شده است. ارباب حلقه‌ها در سه جلد با عناوین یاران حلقه، دو برج و بازگشت پادشاه به چاپ رسیده است. داستان کتاب در سرزمینی خیالی به نام سرزمین میانی اتفاق می‌افتد. ارباب تاریکی یا سائرون شخصیت منفی اصلی است که حلقه‌ی یکتا را برای کنترل نوزده حلقه‌ی دیگر قدرت ساخته است و به همین دلیل «ارباب حلقه‌ها» خوانده می‌شود. این کتاب با فروش بالای 150میلیون نسخه دومین کتب پرفروش جهان است.

3. هابیت

The-Hobbit

نوشته‌ی جی.آر.آر تالکین نویسنده‌ی ارباب حلقه‌هاست. هابیت‌ها موجوداتی خیالی هستند که در رمانهای تالکین در سرزمین میانه که سرزمینی خیالیست زندگی می‌کنند. داستان درباره‌ی یک هابیت است که در جستجوی گنجی ست که به دست اژدهایی افتاده است. این کتاب هم با فروش بیش از 115میلیون نسخه سومین کتاب پرفروش جهان است.

4. رویای تالار سرخ

The-dream-of-the-red-chamber

نوشته‌ی کائو ژوکین نویسنده‌ی چینی است و از شاهکارهای ادبیات کلاسیک چین به شمار می‌آید. این کتاب یک رمان عاشقانه  است و ماجرای تردید در انتخاب اشراف زاده‌ای را روایت می‌کند که به دو عموزاده‌ی خود علاقه دارد. لحن و مضامین این رمان شاعرانه، فلسفی و تمثیلی است. تاکنون بیش از 110 میلیون نسخه از این کتاب به فروش رسیده است.

5. شازده کوچولو

The-little-prince

نوشته‌ی آنتوان دو سنت‌اگزوپری، نویسنده و خلبان فرانسوی است. او در یکی از پروازها به دلیل خرابی هواپیما مجبور به فرود در دل صحرای افریقا می‌شود. این اتفاق دستمایه‌ی الهام شازده کوچولو می‌گردد. در بین ساکنان آنجا پسربچه‌ای عجیب است که پرسش‌هایی مطرح می‌کند. پسر بچه‌ای که از سیارکی دور به نام ب612 آمده است. این پرسش از آدم‌ها و کارهایشان، موضوع کتاب را تعیین می‌کند. شازده کوچولو نیز با فروش بیش از 80 میلیون از پرفروش‌ترین کتاب‌های جهان است.

6. ده بچه‌ی زنگی (سپس هیچکدام باقی نماندند)

And-Then-There-Were-None

نوشته‌ی خانم آگاتا کریستی نویسنده‌ی انگلیسی است. آگاتا کریستی نویسنده‌ی 66 کتب جنایی-کارآگاهی است. این کتاب رمانی جنایی، معمایی است که بر اساس شعر و داستانی کودکانه به نام "ده هندی کوچک" نوشته شده است. در این داستان هفت مرد و سه زن توسط افرادی به جزیره‌ای دعوت می‌شوند تا تعطیلات خود را در آنجا بگذرانند. پس از مدتی آنها متوجه می‌شوند که همه آنها توسط یک فرد به آنجا دعوت شده‌اند که در جزیره نیست. این فرد تک تک آنها را به روشی عجیب که برگرفته از یک شعر کودکانه است به قتل می‌رساند و در پایان هیچکس باقی نمی‌ماند. این اثر از ملکه‌ی جنایت به فروش بیش از 105 میلیون نسخه در جهان رسیده است.

7. راز داوینچی

The-davinci-code

نوشته‌ی دن بروان نویسنده‌ی آمریکایی است. رمز یا کد یا راز داوینچی کتابی کارآگاهی-ماجرایی است. داستان درباره‌ی یک تئوری تاریخ مسیحیت است که  طبق این تئوری عیسی مسیح با مریم مجدلیه ازدواج کرده است و صاحب فرزند شده است و کلیسای کاتولیک و واتیکان قصد پنهان‌کردن آن‌ها را داشته‌اند. این کتاب در ایران نیز با استقبال خوبی روبرو شد ولی به دلیل اعتراض روحانیون مسیحی اجازه‌ی تجدید چاپ به آن داده نشد. بیش از 60 میلیون نسخه از این کتاب تا کنون به فروش رسیده است.

8. هری پاتر

harry-potter

نوشته‌ی جوآن رولینگ انگلیسی است. هری پاتر مجموعه رمانی هفت گانه به سبک خیال‌پردازی است که ماجراهای یک جادوگر نوجوان و دوستانش را به تصویر می‌کشد. مجموعه کتاب هری پاتر هفت جلد است با این عناوین:

 • هری پاتر و سنگ جادو
 • هری پاتر و تالار اسرار
 • هری پاتر و زندانی آزکابان
 • هری پاتر و جام آتش
 • هری پاتر و محفل ققنوس
 • هری پاتر و شاهزاده دورگه
 • هری پاتر و یادگاران مرگ


این مجموعه کتاب‌ها جمعا 450 میلیون نسخه فروش داشته است.

9. کیمیاگر

The-alchemist

نوشته‌ی پائولو کوئلیو نویسنده‌ی مشهور برزیلی است. این رمان عرفانی درباره‌ی چوپانی اسپانیایی است که در پی دیدن رویایی زادگاهش را برای جستجوی گنجی مدفون در حوالی اهرام مصر ترک می‌کند و در راه با افرادی آشنا می‌شود و به جستجوی گنجی که نمی‌داند چیست می‌پردازد.  ماجرای داستان به سبک داستان‌های شرقی همچون هزار‌و‌یک شب است. تا کنون بیش از 65 میلیون نسخه از این کتاب به فروش رسیده است.

علاوه بر اینها کتاب‌های دیگری مانند "ناتور دشت" نوشته‌ی جروم دیوید سالینجر و "بیندیشید و ثروتمند شوید" نوشته‌ی ناپلئون هیل  و تعدادی دیگر از کتابهای پر‌مخاطب به فروش چندین میلیون نسخه‌ای در جهان دست یافته‌اند.

3 دیدگاه

 1. Avatar مینو

  خیلی جالب بود

 2. Avatar بهار

  با سلام ممنون . مطالب بسیار مفید می باشد.

 3. Avatar فرح

  عالی بود عزیزم. لطفا کتابهای بیشتری معرفی کنید. در صورت امکان در کنار معرفی کتابهای ادبی دنیا از تاریخ ایران هم کتابهایی رو معرفی کنید. ممنون

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط