سرگرمی و مسافرت

اسپینر؛ حس خوب آرامش و تمرکز

Fidget-spinner.jpg

اسپینر، کلمه‌ای که این روزها زیاد به گوشمان می‌خورد. شاید برای شما هم مثل خیلی‌ها این سؤال مطرح شود که اسپینر چیست و مهم‌تر اینکه چه کاربردی می‌تواند داشته باشد. فیجت اسپینر (Fidget Spinner) که در ایران بیشتر با نام اسپینر شناخته‌شده است؛ در سال 2017 ناگهان به فروشی فوق‌العاده دست پیدا کرد و شانس این را یافت که جزو 20 محصول پرفروش سایت مهم و معتبر آمازون باشد. اگر شما هم مثل من درباره این وسیله هیجان‌انگیز کنجکاوید در این مطلب با نیکوپی همراه شوید. اطلاعات خوبی درباره اسپینر در انتظار شماست.

اسپینر چیست و چه کاربردی دارد؟

Fidget-spinner-1

یک یاتاقان در وسط و چند شاخه که به‌وسیله این یاتاقان به چرخش درمی‌آیند. در سال 2017 اسپینر به محبوبیتی عجیب دست یافت و تب خرید آن در بیشتر نقاط دنیا داغ شد. در ایران هم این روزها به‌شدت از خرید این وسیله استقبال می‌شود. از مهم‌ترین دلایل محبوبیت ابزار مهیج این است که بنا به تحقیقاتی آن را وسیله‌ای برای تمرکز و آرامش اعصاب و کم کردن اضطراب می‌دانند. البته اینکه تحقیقات علمی به شکل یقینی این موضوع را اثبات کرده باشد، هنوز کاملاً مشخص نیست اما آنچه واضح است اینکه اکثر افراد از کار کردن با اسپینر حسی خوشایند دارند. اغلب آن‌ها از چرخش آن روی دستشان لذت می‌برند و معتقدند بعد از بازی کردن با اسپینر حال بهتری دارند.

اسپینر خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

Fidget-spinner-2

این وسیله با موادی مثل آلومینیوم، برنج، پلاستیک و مواد دیگر ساخته می‌شود. یاتاقان یا بلبرینگ وسط اسپینر از سرامیک و فلز ساخته می‌شود و کیفیت صدا و چرخش اسپینر بسته به کیفیت ساخت بلبرینگ آن است. یادتان باشد چرخش بیشتر و صدای کمتر دو مورد مهم برای شناختن یک اسپینر خوب است. اسپینرهایی وجود دارند که تا پنج دقیقه برایتان خواهند چرخید اما مسلماً برای امتحان کردن چنین هیجانی لازم است کمی بیشتر دست‌به‌جیب شوید.

آیا اسپینر برای کودکان مفید است؟

Fidget-spinner-3

 در مدارس آمریکا بردن اسپینر به کلاس تبدیل به یک اتفاق عادی شده که برخی معلم‌ها را حسابی کلافه کرده است. آن‌ها از اینکه کودکان به درس توجه نشان نمی‌دهند و مدام مشغول بازی با اسپینرند به‌شدت شاکی هستند. حتی برخی مدارس آوردن این وسیله به کلاس درس را ممنوع کرده‌اند؛ اما موافقان استفاده از اسپینر معتقدند این ابزار، یک وسیله آموزشی برای متمرکزتر کردن کودکان است و به آن‌ها یاد می‌دهد چگونه از سن پایین تمرکز کنند. همچنین کاهش استرس و جویدن ناخن‌ها در بعضی کودکان که با اسپینر بازی می‌کنند گزارش شده است؛ اما اینکه معمولاً کودکان امروزی محو تماشا و بازی کردن با یک شی و ابزار می‌شوند، ممکن است سبب شود کودکتان ساعت‌ها از خواب و خوراک و کارهای دیگرش بیفتد و فقط و فقط با اسپینرش سرگرم باشد. اتفاقی که اغلب والدین در عصر دیجیتال از آن می‌ترسند؛ بنابراین بهتر است برای بازی با این ابزار مهیج برنامه‌ای بچینید و ساعتی مشخص کنید تا کودک مدام مشغول اسپینربازی نباشد. اگر هم کودکتان در سنی قرار دارد که ممکن است اسپینر را در دهانش گذاشته و برایش خطرناک است بهتر است فعلاً برای خریدنش دست نگه دارید.

قیمت اسپینر چقدر است؟

Fidget-spinner-4

شاید باورتان نشود اما همین وسیله کوچک با ساختار به‌ظاهر ساده‌اش هم می‌تواند لاکچری و گران‌قیمت باشد. اسپینر Bathgate Artifact Spinner با قیمت 700 دلاری‌اش یکی از این نمونه‌های لاکچری است که جنسش از فولاد و سرامیک است. اسپینرهای نقره و برنج و تیتانیومی با قیمت‌های بالای 200 دلاری‌شان نمونه‌های بعدی هستند که در رأس هرم قیمت قرار می‌گیرند. اگر شما هم مثل من فکر می‌کنید خیلی نیازی نیست ابزاری که قرار است باعث آرامش و شادی‌تان شود لوکس باشد، بهتر است بدانید اسپینر وسیله گران‌قیمتی نیست. از نمونه‌های حدود 50 هزارتومانی تا قیمت‌های بالاتر را به‌راحتی می‌توانید اینترنتی بخرید. با زیر صد هزار تومان هزینه کردن هم می‌توانید یک اسپینر خوب بخرید و از هیجان و آرامش بازی با آن دقایق زیادی لذت ببرید.

1 دیدگاه

  1. Avatar نازنین

    ممنون از مطلب مفیدتون

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط