سایر مطالب

8 رسم عجیب ازدواج از آسیا تا قلب اروپا و آمریکا

Strange-wedding-traditions.jpg

مراسم ازدواج سنتی از کشوری به کشور دیگر و گاهی از منطقه‌ای به منطقه دیگر متفاوت است. با این‌که بسیاری از عروس و دامادها از بسیاری از رسم و رسوم قدیمی فاکتور می‌گیرند اما هنوز هم فرهنگ و سنت جز انکارناپذیر این روز بزرگ است. در این نوشتار به برخی آداب و رسوم روز عروسی در کشورهای مختف جهان اشاره می‌کنیم.

1. ژاپن؛ عروسی در قربان‌گاه

Strange-wedding-traditions-1

در مراسم عروسی سنتی ژاپنی از قدیم تا به حال رسم بر این بوده که عروس علاوه بر پوشیدن کیمونوی سفید عروسی گاهی اوقات از فرق سر تا نوک پا را به نشانه پاکی و نجابت کرم و پودر سفید بزند. سر کردن یک کلاه سفید سنتی ژاپنی هم جز ملزومات این روز است. اما عروس‌های مدرن ژاپنی این روزها به جای کیمونوی سنتی سفید، کیمونوی قرمز یا لباس‌های عروس با استایل مدرن و امروزی می‌پوشند. در واقع تقریباً تا 20 سال پیش دامادها وعروس‌های ژاپنی، لباس‌های مخصوص مراسم عروسی را می‌پوشیدند اما پوشیدن شلوار برای مراسمی که در اتاقهای سنتی ژاپنی و به سبک ژاپنی‌ها برگزار می‌شد مشکل بود. از زمانی که دامادهای ژاپنی به رسم غربی‌ها کت و شلوار می‌پوشند نشستن و ایستادن به شیوه غربی‌ها هم باب شده است. مراسم عقد ژاپنی‌ها «شینزن» نام دارد. مراسمی که در جلوی قربان‌گاه یا «شینتو» اجرا می‌شود و داماد، عروس، والدین و خویشاوندان آنها و واسطه‌های عروسی در جلوی قربان‌گاه جمع می‌شوند. پس از اجرای مراسم عقد توسط روحانی و پیشکش نذری‌ها، عروس و داماد مراسم «شیکی سنکن نوگیرا اجرا می‌کنند که در آن هر کدام به نوبت از سه فنجان، ساکی (نوشیدنی سنتی ژاپنی)‌ می‌نوشند؛ این کار نمادی از مشترک شدن در غذا و نوشیدنی در زندگی مشترک است. عروس و داماد پیمانی مبنی بر وفاداری خود می‌خوانند و سپس یک شاخه از درخت مقدس را به خدا تقدیم می‌کنند. افرادی که سبک و سیاق مدرن را به عروسی سنتی ژاپنی اضافه کرده‌اند، مراسم رد و بدل کردن حلقه را هم انجام می‌دهند.

2. هندوستان؛ گذاشتن حلقه در انگشت پای عروس

Strange-wedding-traditions-2

مراسم عروسی در سرزمین وسیع هندوستان تا حد زیادی به آداب و رسوم منطقه‌ای که عروس و داماد از آن‌جا می‌آیند بستگی دارد. این مراسم که روزها به طول می‌انجامد پر از نکات ریز و درشت قدیمی و باستانی است. از جمله مراسم قابل توجه هندی‌ها در روز عروسی «جشن مهندی» یا همان جشن حنابندان است که در آن دست‌ها، بازوها، پاها و کف دست و پای عروس و داماد را حنا می‌بندند. دوستان و خویشاوندان مؤنث عروس در این مراسم حضوری فعال دارند. یکی از مهم‌ترین رسوم عروسی در هند خرید لباس سنتی هندی (ساری) توسط داماد برای تعویض لباس عروس در روز مراسم است. این تعویض لباس از جمله تشریفات مهم به حساب می‌آید و به معنای واگذاری مسئولیت و سرپرستی عروس از والدین به داماد است. تهیه سنگی که عروس به رسم وفاداری و صداقت بر آن می‌ایستد و داماد حلقه‌ای را در انگشت پای او قرار می‌دهد نیز یکی از قدیمی‌ترین سنت‌های عروسی هندی‌هاست. پاشیدن برنج و گل بر سر عروس و داماد بعد از اعلام پیمان ازدواج در جمع و نیز گذاشتن علامتی با پودر نارنجی بر پیشانی عروس به نشانه متأهل شدن و خوردن معجونی از ماست و عسل که عروس به داماد تعارف می‌کند هم از جمله رسومی است که هنوز در هندوستان اجرا می‌شود. بعد از این مراسم عروس و داماد با دست کشیدن به پای والدینشان از آن‌ها طلب دعای خیر می‌کنند.

3. چین؛ دختر نمی‌دیم بهتون

Strange-wedding-traditions-3

لباس عروس سنتی چینی‌ها قرمز رنگ است با این‌همه در سال‌های اخیر بسیاری از عروس‌های چینی به خصوص در شهرهای بزرگ به پوشیدن لباس‌های سفید عروسی با استایل مدرن بیشتر تمایل نشان می‌دهند. برخی هم ترجیح می‌دهند ابتدا لباس عروس قرمز سنتی را تن کنند و در میانه جشن عروسی لباس سفید عروس مدرنشان را بپوشند چرا که رنگ قرمز در چین نشانه خوش شانسی، خوشبختی بی پایان و دور نگه داشتن شیاطین و انرژی‌های بد از عروس و داماد است. لباس‌های قرمز سنتی عروس معمولاً شامل طرح سیمرغ و اژدهای طلایی هستند که در باور قدیمی چینی‌ها به ترتیب نماد قدرت زنانگی و مردانگی هستند. تاریخ روز عروسی توسط یک منجم تعیین می‌شود و به اصطلاح برای تعیین روز عروسی «ساعت» می‌بینند. قیچی پروانه‌ای شکل که نشان جدائی‌ناپذیر بودن عروس و داماد است و نیز گلدان‌هایی که نماد صلح و ثروت هستند از جمله لوازم جهیزیه عروس‌های چینی است. در روز عروسی، داماد برای آوردن عروس به منزل پدر عروس می‌رود در حالی که دوستان و فامیل احاطه‌اش کرده‌اند و به صورت نمادین مانع رفتن عروس می‌شوند. در این میان داماد باید اطرافیان عروس را برای بردن او قانع کند و حتی مجبور می‌شود دست به جیب شود و به آن‌ها «شاباش» بدهد. دخترهای چینی ترجیح می‌دهند در سال‌های نخست جوانی ازدواج کنند تا از زیر فشارهای اجتماعی خارج شوند. معمولاً دختری که سنش از 30 بالاتر می‌رود از سوی خانواده و اجتماع تحت فشار است و لقب «تا ابد دوشیزه» به او می‌دهند.

4. آلمان؛ از شکستن چینی تا اره کردن تنه درخت

Strange-wedding-traditions-4

برخلاف تصور عموم آداب و رسوم و گاهی خرافه فقط مخصوص کشورهای شرقی یا کشورهایی با رنگ و بوی سنتی نیست. اتفاقاً یکی از رسوم عجیب و غریب عروسی مربوط به روز ازدواج آلمانی‌هاست. فامیل عروس و داماد قبل از مراسم عروسی تعداد زیادی ظرف را می‌شکنند و عروس و داماد مجبور هستند آن‌ها را جمع کنند. آلمانی‌ها معتقدند وقتی عروس و داماد با کمک یکدیگر این ظرف‌های شکسته را جمع می‌کنند در حقیقت خود را آماده می‌کنند تا در کنار یکدیگر به جنگ مشکلات زندگی بروند.

یکی دیگر از رسم‌های ازدواج در کشور آلمان این است که در بسیاری از دهکده‌های این کشور دوستان عروس یا داماد، عروس را می‌دزدند و در جایی پنهان می‌کنند و داماد باید عروس را پیدا کند. البته این جست‌وجو همیشه از یک کافه شروع می‌شود و داماد حاضران در کافه را دعوت می‌کند تا پس از نوشیدن یک فنجان چای به خرج او، در پیدا کردن عروس به او کمک کنند.

اره کردن کنده درخت توسط عروس و داماد در روز عروسی هم یکی دیگر از رسوم آلمانی است که به نظر می‌رسد به منظور ارزیابی مهارت‌های جسمانی عروس و داماد طراحی شده است. پس از انجام مراسم عقد، عروس و داماد باید یک کنده بزرگ درخت را دو نفری اره کنند و البته باید این کار را تنها با دست راست انجام بدهند. درست انجام دادن این کار به معنای شانس موفقیت آن‌ها در زندگی مشترک است.

5. یونان؛ عروس و داماد را گره بزن

Strange-wedding-traditions-5

در مراسم ازدواج ارتدوکس‌های یونان عروس و داماد را به هنگام جاری شدن خطبه عقد با یک روبان سفید به هم می‌بندند. این روبان گره زده سمبل جدایی ناپذیری عروس و داماد است.

6. مکزیک؛ دیدن عروس ممنوع

Strange-wedding-traditions-6

روز عروسی در مکزیک با هزاران آداب و ریشه سنتی و بعضاً خرافی، پر از رنگ است. لباس عروس از یک رنگ شاد انتخاب می‌شود و در حالی که در برخی مناطق مکزیک عروس ممکن لباس سفید به تن کند اما معمولاً روبان‌های زرد، آبی و قرمز زینت‌بخش لباس سفید عروس است. کت و شلوار داماد هم معمولاً به رنگ روشن است. عروس با همراهی پدر و مادرش قدم به قدم با آداب ویژه‌ای از خیابان به سوی کلیسا حرکت می‌کند. در این زمان نه تنها دیدن عروس برای داماد ممنوع است، بلکه دامادهای جوان هم باید مراقب باشند نگاه‌شان به دنباله لباس عروس نیفتد. داماد در روز عروسی 13 سکه طلا که سمبل عیسی مسیح و 12 یارش است به عروس هدیه می‌دهد. مکزیکی‌ها هم هنگام خواندن خطبه عقد عروس و داماد را با یک روبان به هم وصل می‌کنند تا پیوندشان دیرینه بماند.

7. ایتالیا؛ تور عروس را پاره کن

Strange-wedding-traditions-7

می‌دانستید در منطقه «توسکانی» ایتالیا، تا سال‌ها عروس‌ها در روز عروسی لباس مشکی به تن می‌کردند؟ جالب است بدانید پوشیدن لباس سفید از سال 1840 در اروپا باب شد. در این سال ملکه ویکتوریا برای مراسم عروسی خود یک لباس سرتا پا سفید بر تن کرد، در حالی که تا پیش از آن رنگ سفید برای پوشش مخصوص مراسم عزاداری استفاده می‌شد. دادن حلقه عروسی از جنس الماس از سال‌های ابتدایی قرن پانزدهم در بین ایتالیایی‌ها رایج شد. ایتالیایی‌ها عقیده دارند که الماس، زاده شعله‌های عشق و محبت است. گره زدن یک روبان در جلوی کلیسا به نشانه پیوند میان عروس و داماد یکی دیگر از آداب ازدواج در ایتالیاست. برطبق سنت قدیمی مسیحی‌ها، ازدواج در ایام چله روزه (Lent) چهار هفته قبل از کریسمس (Advent) و ماه‌های مه و آگوست نهی شده است و البته روز یکشنبه برای برگزاری مراسم عروسی خوش‌یمن است. در ایتالیا داماد برای دفع ارواح خبیثه، باید یک قطعه آهن در جیب خود بگذارد و عروس با تور صورت خود را از ارواح حسود بپوشاند. پاره کردن بخش کوچک از این تور از نظر اهالی کشور چکمه خوش یمن است. شیرینی سنتی روز عروسی در ایتالیا شیرینی بادامی است. بادام‌ها با شکر سفید پوشانده شده‌اند و عروس و داماد آن‌ها را میان مهمانان تقسیم می‌کنند. تا پیش از آن‌که عروس و داماد شیرینی‌ها را تقسیم نکرده‌اند هیچ‌کس نباید شیرینی‌ها را ببنیند.

8. آمریکا؛ پریدن از روی جارو

Strange-wedding-traditions-8

آمریکایی‌ها از جمله خرافاتی‌ترین مردم دنیا محسوب می‌شوند. شاید به همین دلیل اعتقاد دارند خوش یمن نیست که داماد تا قبل از مراسم، عروس را با لباس عروسی ببیند. قبل از روز عروسی نیز، عروس و داماد برای خود ساقدوش انتخاب می‌کنند و اصولاً ساقدوش‌ها لباس‌های یک‌دست به تن می‌کنند. در مراسم ازدواج سیاهپوستان آمریکا، عروس و داماد باید از روی یک «جارو» بپرند تا زندگی جدید را آغاز کنند. این رسم از زمان بردگی سیاهپوستان به جا مانده که اجازه ازدواج قانونی نداشتند و این پریدن سمبل رهایی عروس و داماد و آغاز زندگی مشترک است.

0 دیدگاه

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط