مسئولیت اجتماعی

چطور با کودکان کار و خیابان درست رفتار کنیم؟

Child-Labour.jpg

تا چند سال پیش وقتی در خیابان با التماس‌های یک کودک مواجه می‌شدم اولین حسی که در برخورد با آن‌ها دچارش می‌شدم ترحم بود. چنددقیقه‌ای به‌شدت ناراحت می‌شدم و نهایتاً چیزی از آن‌ها می‌خریدم. بعدها اما به لطف معاشرت با دوستانی که فعال حقوق کودکان بودند، نحوه رفتار بهتر و مناسب‌تر با این کودکان را یاد گرفتم. اینکه چطور به این بچه‌ها کمک کنیم که شاید روزهای پیش روی بهتری داشته باشند آن‌قدر مهم است که عده زیادی از فعالان اجتماعی سال‌هاست روی این موضوعات متمرکز شده و اغلبشان بدون هیچ چشمداشت مالی برای بهتر شدن وضعیت این کودکان تلاش می‌کنند. کودکان کار طیف گسترده‌ای دارند؛ از کار در مزارع و کوره‌های آجرپزی تا کودکان فال‌فروش. امروز نیکوپی برایتان از بهترین راه‌های کمک به کودکان کار خواهد گفت.

خرید خوراکی‌های مفید و مقوی، بهترین کمک به کودکان کار

یادتان باشد بیشتر کودکان کار خصوصاً در تهران ساعت‌ها در معرض گرما، سرما و هوای آلوده هستند بنابراین اغلب آن‌ها سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است و بیشترشان هم دچار سوءتغذیه هستند. اگر دلتان می‌خواهد کمک موثری بکنید خریدن خشکبار مفید و کمی میوه یا حتی غذاهایی که پروتئین بدنشان را تأمین کند فکر بسیار خوبی است. اگر هر روز چندتایی از کودکان کار را سر راهتان می‌بینید حتماً سعی کنید از وعده‌های غذایی که در خانه اضافه آمده اما تمیز و دست نخورده است در ظروف یک‌بارمصرف برایشان ببرید. فقط وقت دادنِ غذا حتماً با آن‌ها خوش‌وبش کرده و توضیح دهید این غذای خانگی را خودتان پخته‌اید؛ مثلاً اسم غذایی که به همراه دارید را بیاورید و بپرسید آن را دوست دارد یا نه به این شکل درواقع هم طوری برخورد کرده‌اید که خواسته‌های کودک برایتان مهم است و هم اینکه حس مورد ترحم قرار گرفتن را از کودک کار گرفته‌اید.

با کودک کار مثل یک فروشنده واقعی برخورد کنید

Child-Labour-1

اغلب این بچه‌ها دستمال، فال یا چیزهایی ازاین‌دست می‌فروشند. اینکه طوری برخورد کنید که انگار واقعاً جنسی که می‌خرید برایتان اهمیت دارد و خریدتان از سر ترحم نیست به کودک شخصیت خواهد داد. این حس که جنسی که می‌فروشند کالای مهمی است و مهم‌تر اینکه او کار مهمی می‌کند و یک فروشنده است و نه متکدی، بسیار مهم است. برای این کار جنس را حسابی برانداز کنید و برای کمتر پول دادن هم گاهی چانه بزنید.

قاطعانه نه بگویید

وقت‌هایی که دلتان نمی‌خواهد چیزی از کودکان کار بخرید با لحنی مهربان و درعین‌حال قاطع نه بگویید. گاهی یک نگاه معصومانه این کودکان کافی است تا به‌کل توانایی خرید نکردنتان از دست برود اما اگر قرار است خریدنتان با حس انزجار، غر زدن و کوچک کردن کودک همراه باشد قطعاً خرید نکردن انتخاب بهتری است. از کودک تشکر کرده و به او بگویید نیازی به جنسی که می‌فروشد ندارید. یادتان باشد هر توهین و پس زدن این کودکان هرچند شاید از نظر خودتان اتفاق مهمی نباشد، حتماً زخمی بر روان این فرشته‌های کوچک خواهد بود. زخمی که هرروز با تکرار این رفتارهای غیرانسانی که بسیار هم در سطح جامعه زیاد است، عمیق‌تر خواهد شد و این یعنی فردایی که روشن نیست.

لباس‌های گرم در زمستان و خنک در تابستان، هدیه‌ای ارزشمند

Child-Labour-2

داشتن لباس مناسب که در زمستان این کودکان را در برابر سوز سرما و در تابستان از آفتاب داغ محافظت کند حتماً مهم است. یادتان باشد تا جایی که ممکن است لباس‌های نو و دست‌اول برای این بچه‌ها بخرید. سعی کنید لباسی برایشان ببرید که اندازه‌شان باشد چون به‌اندازه کافی لباس‌های بزرگ‌تر و کوچک‌تر از خودشان باعث تمسخر شدن توسط همسالانشان شده است.

غذا نذر کودکان کار کنید

Child-Labour-3

اگر بنا به اعتقادات مذهبی‌تان هرساله نذری می‌پزید و مثل اغلب ایرانی‌ها بین فامیل و اقوام بی‌نیازتان پخش می‌کنید، وقتش رسیده بیشتر به فلسفه نذری دادن فکر کنید. این حجم عظیم مواد خوراکی و غذا که هرساله در نذر کردن‌های بی‌منطقمان هدر می‌دهیم را می‌شود در راه خیلی بهتری وقف کرد. کافی است یک دیگ نذری‌تان را در ظروف آلومینیومی بریزید و در چند چهارراه شهر بچرخید. نذری‌هایتان کودکان کار را خوشحال خواهد کرد و چه‌بسا غذای یک شب خانواده‌شان را هم تأمین کند.

کودکان کار، نان‌آوران کوچک‌اند نه مجرم

Child-Labour-4

این تصور غلط که متاسفانه برخی سریال‌های صداوسیما هم به آن دامن‌اند که این کودکان توسط گروه‌های خلافکار سازمان‌یافته‌اند را کاملاً از یاد ببرید. شاید درصد کمی هم به این شکل وجود داشته باشند اما باید بدانید بسیاری از این کودکان حتی خانواده دارند و اغلب به خاطر اینکه کمک‌خرج والدین خود باشند بعد از مدرسه در خیابان کار می‌کنند؛ بنابراین بی‌دریغ کمک کنید و فقط و فقط به خود این فرشته‌های زیبا و دوست‌داشتنی فکر کنید. خرید یک فال با توضیحاتی که درباره نحوه خرید کردن قبل‌تر برایتان گفتیم نه یک گروه تبهکار را ثروتمند می‌کند و نه یک کودک را مجرم؛ بنابراین از فلسفه‌بافی‌های بیهوده و بی‌پایه و اساس دست بردارید. همین‌که بتوانید با خرید کردن لبخندی روی لب یک کودک بنشانید خودش به جهانی می‌ارزد.

3 دیدگاه

  1. Avatar عصرا

    از وقتی کودکان کار و تو تهران جمع کردن. تعدادشان تو شهریار و رباط کریم بیشتر شده. مشکل حل شده یا منتقل

  2. Avatar هستی

    بسیار زیبا و آموزنده نوشتید ممنونم

  3. Avatar زهرا طالبی

    اصولا ما ایرانیها ملتی احساساتی هستیم و با هر پدیده ای از هر سنخی کاملا بر همین مبنا برخورد می کنیم نحوه برخورد با کودکان کار هم همین بوده و هست امیدوارم این مطلب کارآمد بتواند نحوه برخورد با این قشر ضعیف و محروم را بگونه ای محترمانه تر کند .سپاس از نویسنده محترم

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط