مسئولیت اجتماعی

بازیافت زباله و هر آنچه باید درباره آن بدانید

Waste-recycling.jpg

 ساده‌ترین تعریفی که برای بازیافت به ذهن می‌رسد؛ استفاده دوباره از یک کالا برای ساخت مجدد خودش یا کالایی دیگر است. البته قضیه به همین سادگی‌ها هم نیست. درواقع وقتی از بازیافت حرف می‌زنیم از یک چرخه صحبت می‌کنیم. چرخه‌ای که پایان خوشش یعنی میلیاردها تومان صرفه‌جویی اقتصادی، مهربانی بیشتر با محیط‌زیست و حتی ایجاد شغل برای هزاران نفر. امروز نیکوپی قرار است برایتان از بازیافت بگوید.

چرا بازیافت مهم است؟

Waste-recycling-1

برای توضیح اهمیت بازیافت بهتر است با یک مثال شروع کنیم؛ کاغذ. همین کاغذ در دسترس و ارزان که اغلب ما بدون هیچ توجهی به‌آسانی آن را هدر می‌دهیم. قطعاً اولین چیزی که به نظرمان خواهد آمد قطع کمتر درختان است. بر طبق آمار، بازیافت هر تن کاغذ از قطع شدن 17 اصله درخت جلوگیری خواهد کرد و 90 هزار هکتار جنگل را برایمان حفظ می‌کند. فکرش را بکنید اگر همه ما ایرانی‌ها کاغذهایمان را برای بازیافت جدا کنیم هر سال از قطع 100 میلیون اصله درخت جلوگیری می‌شود؛ رقمی که واقعاً چشمگیر است. 12 هزار کیلووات برق برایمان ذخیره می‌کند و 12 میلیون لیتر آب صرفه‌جویی می‌کنیم (فقط کافی است به این نکته فکر کنیم که وضعیت کم‌آبی در ایران بحرانی شده است)،20 میلیارد ریال درآمد ایجاد خواهد کرد و پنج نفر را به‌طور مستقیم شاغل می‌کند.

این‌ها مواردی است که با بازیافت یکی از ده‌ها کالای قابل بازیافت یعنی کاغذ اتفاق خواهد افتاد.

مواد قابل بازیافت کدامند؟

Waste-recycling-2

مواد بازیافت‌شدنی دایره وسیعی دارند. حتی مواد خوراکی مثل میوه‌ها و مواد غذایی قابل بازیافت به انواع کودها هستند. شاید این موضوع را ندانید که زباله‌های غذایی‌تان هم می‌توانند تبدیل به کودهای کمپوست شوند؛ کودهایی که برای غنی کردن خاک در کشاورزی دوباره به چرخه طبیعت برگردانده می‌شوند. شاید کم‌وبیش اصطلاح پسماند تر و پسماند خشک را شنیده باشید. هر دوی این پسماندها قابل بازیافت هستند.

پسماندهای خشک شامل؛ کاغذ و مقوا که گستره وسیعی دارد و شاید تنها نکته‌ای که درباره این گروه ندانید این باشد که دستمال‌کاغذی هم جزو این گروه محسوب می‌شود.

فلزات که از قوطی‌های فلزی کنسرو و نوشابه تا سازه‌های فلزی بزرگ و عظیم در اطرافتان را شامل می‌شود.

شیشه که مصرف زیادی در دنیای امروز دارد و از شیشه‌های مواد غذایی تا انواع ظروف چینی در خانه‌هایمان را شامل می‌شود. همین لامپ‌های پرمصرف و کم‌مصرف شهری که همه‌جا می‌بینید هم در این گروه جای می‌گیرند و قابل بازیافتند با این تفاوت که بازیافتشان کار تخصصی‌تری است و مواد سمی و مضرشان به‌شدت به طبیعت آسیب می‌زنند بنابراین رعایت اصول خاصی هنگام بازیافتشان ضروری است.

مورد مهم بعدی که به‌تنهایی کره زمین را حسابی بیمار کرده است پلاستیک‌ها هستند. این گروه شامل همه کیسه‌های پلاستیکی که یکی از مراکز مهم تولید و استفاده آن هم متاسفانه ایران خودمان است و ظروف پلاستیکی تا همه سازه‌هایی که مواد ساخت آن‌ها از پلاستیک است را شامل می‌شوند. قبلاً در مطلب «چطور زباله خانگی کمتری تولید کنیم؟» برایتان از راه‌های کاهش استفاده از کیسه‌های پلاستیکی گفته‌ایم.

زباله‌های چوبی مورد بعدی است. شاید کمتر به این موضوع فکر کرده باشید که چوب‌ها هم قابل بازیافت و استفاده دوباره هستند. از زباله‌هایی مثل وسایل منزل چوبی‌تان می‌شود موادی مثل تخته سه‌لا و نئوپان، مالچ و کود گیاهی تولید و از آن‌ها دوباره به‌عنوان سوخت هم استفاده کرد.

و در آخر زباله‌های مربوط به لوازم الکترونیکی است. مثل همین دستگاه موبایل یا لپ‌تاپی که در آن این مطلب را می‌خوانید. انواع دیسک و سی دی، ماشین‌حساب و دستگاه رادیو و تلویزیون هم در این دسته جای می‌گیرند.

تفکیک زباله از مبدأ؛ اقدامی مفید و مؤثر

Waste-recycling-3

اینکه در خانه زباله‌های خشک و ترمان را از هم جدا کنیم، بهترین اقدام در کمک به تسریع چرخه بازیافت است. اگر زباله‌های خودتان را به بهانه سخت بودن تفکیک، در خانه از هم جدا نمی‌کنید باید بدانید سخت در اشتباهید. تفکیک زباله در خانه واقعاً کار ساده‌ای است. کافی است زباله‌های تر مثل مواد غذایی را از پلاستیک‌ها و قوطی‌ها و زباله‌های خشکی که در بالا نام بردیم جدا کنید. همچنین زباله‌های خطرناکی چون لامپ‌های کم‌مصرف و باطری‌های مصرف‌شده را هم در کیسه‌ای جداگانه قرار دهید. داشتن یک کیسه جدا در کابینت ظرف‌شویی برای تفکیک زباله‌های خشک از تر، جدا کار سختی نیست. به‌علاوه اینکه اگر بدانید با این کار ساده چقدر به سریع‌تر پیش رفتن چرخه بازیافت کمک می‌شود حتماً از همین فردا شروع می‌کردید. تفکیک زباله از مبدأ وقت و نیروی انسانی زیادی را برای کارهای مهم‌تری در چرخه بازیافت ذخیره خواهد کرد.

کدام کشورها در بازیافت زباله موفق‌ترند؟

Waste-recycling-4

کشور آلمان در اتحادیه اروپا، سمبل و الگویی برای سایر کشورها در زمینه بازیافت زباله و دوستی با محیط‌زیست است. سیستم Green Dot که همه تولیدکنندگان آلمانی موظف به رعایت آن هستند طوری طراحی‌شده که همه تولیدکنندگان را مجبور به بسته‌بندی کالاهای خود تحت قوانین این سیستم می‌کند؛ درواقع تولیدکنندگان هرچه از بسته‌بندی‌های جمع و جورتری برای کالای خود استفاده کنند، هزینه اولیه کمتری خواهند پرداخت. وجود سطل‌های بی‌شمار تفکیک زباله در سطح شهر که با رنگ و نوشته به شما کمک می‌کنند به‌سادگی زباله‌های خود را برای بازیافت جدا کنید و همکاری دائمی مردم در داشتن کشوری پاکیزه، آلمان را یکی از سردمداران بازیافت قرار داده است.

در آسیا اما مهد تکنولوژی و فناوری جهان، ژاپن یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های بازیافت زباله را به خود اختصاص داده است. کوره‌های عظیمی که در سرتاسر ژاپن برای سوزاندن زباله ساخته شده‌اند و از گرمای حاصل از سوزاندن زباله برق و در مواردی هم آب گرم تولید می‌کنند. این کوره‌های عظیم ساخته‌شده با فناوری‌ای هستند که پس از سوزاندن زباله‌ها به‌جای تولید گازهای خطرناک آسیب‌زننده به محیط‌زیست، قادرند بخار تولید کنند. این موارد ژاپن را به یکی دارندگان قوی‌ترین سیستم بازیافت زباله تبدیل کرده است.

آمریکاییان در سیستم دفع زباله‌های پرخطر فناوری‌ای را ابداع کردند که در نوع خود فوق‌العاده است. زباله‌های سمی و خطرناک مایع را در مواد سنگی و جامد تزریق کرده و سپس دفن می‌کنند و با این کار از خطرات متصاعد شدن گازهای خطرناک در محیط می‌کاهند. زباله‌های بی‌خطر را هم در کوره می‌سوزانند. ایده دفن تمام زباله‌ها سال‌هاست در آمریکا منقضی شده است.

2 دیدگاه

  1. Avatar Lili

    بازیافت زباله می‌تونه باعث رونق اقتصادی هم باشه برای کشور در سطح صنعتی

  2. Avatar کامیار

    کاش دستگاه های ذیربط مثل شهرداری هم به مسولیت اجتماعی خودشان در این زمینه کامل عمل کنند

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط