مناسبت ها

آداب و رسوم و غذاهای مخصوص عید فطر در کشورهای مختلف دنیا

Eid-ul-Fitr-around-the-world.jpg

بعد از یک ماه روزه گرفتن و انجام مناسک ماه مبارک رمضان روز اول ماه شوال روزه گرفتن بر مسلمانان حرام می‌شود و مسلمانان سراسر جهان با آداب و رسوم خاصی به استقبال «عید فطر» می‌روند. از خانه تکانی گرفته تا دعوت کردن مهمان و پختن انواع غذا، کیک و شیرینی و دید و بازدید از اقوام و دوستان و عیدی دادن و عیدی گرفتن از جمله مراسم و آداب روز عید فطر به عنوان بزرگترین عید مسلمانان در کشورهای مختلف جهان محسوب می‌شود. اما مردم کشورهای مختلف دنیا معمولاً جدا از آداب و رسومی که میان اکثر مسلمانان مشترک است برخی آداب و رسوم محلی دارند که خودشان را موظف به رعایت تمام و کمال آن‌ها در روز عید فطر می‌دانند.

عید فطر در یمن؛ بنت الصحن و کباب بره

Eid-ul-Fitr-around-the-world-1

مردم کشور یمن با جمعیت 27 میلیونی مسلمانانش در روز عید فطر بهترین لباس خود را می‌پوشند، با شیرینی به دیدن خانواده، دوستان و نزدیکان خود می‌روند و به یکدیگر به ویژه کودکان هدیه می‌دهند. در این روز معمولاً تمام افراد فامیل در خانه بزرگ خانواده جمع می‌شوند و از خوردن شیرینی مخصوص این روز به نام «بنت الصحن» لذت می‌برند. «بنت الصحن» از لایه‌های نازک خمیر درست شده که با عسل و دانه‌های سیاه دانه پر شده است. زنان یمنی در طبخ گوشت و کبابی کردن آن مشهورند. ناهار روز عید یمنی‌ها معمولاً کباب بره است. مردان با چوب درختان وسایل کباب کردن گوشت را آماده می‌کنند و زنها با مهارت هر چه تمام‌تر گوشت‌ها را کباب می‌کنند.

عید فطر در روسیه؛ مانتی غذای محبوب روز عید

Eid-ul-Fitr-around-the-world-2

16 میلیون مسلمان در کشور روسیه زندگی می‌کنند و در روز عید فطر، سفره هر مسلمان بسته به این که از چه قومیتی باشد با دیگران متفاوت است. برای مثال اقوام تاتار حتماً پن‌کیک مخصوص خودشان را برای روز عید فطر درست می‌کنند. در این میان شهر مسکو در کنار داشتن دیدنی‌های تاریخی و فرهنگی متنوع، نزدیک به 2 میلیون مسلمان دارد که در روز عید جمعیت زیادی از آن‌ها در مساجد و مراکز مذهبی جمع می‌شوند و مراسم سنتی و دینی خود را به جا می‌آورند. «مسجد جامع» شهر مسکو در روزهای عید فطر شلوغ‌ترین نقطه شهر است. جمعیتی که در روز عید فطر در مسجد جامع مسکو گرد هم می‌آیند به یکی از جاذبه‌هایی تبدیل شده که گردشگران را برای تماشای این مراسم به سمت این مسجد با شکوه و قدیمی می‌کشاند. این مسجد زیبا که در سال 2015 بعد از سال‌ها بازسازی، بازگشایی شد در سال 1904 ساخته شده است. بعد از به جا آوردن نماز افراد فامیل دور هم جمع می‌شوند و با غذاهایی از گوشت گوسفند که در کنار آن انواع سالاد سبزیجات، ماهی و همچنین سوپ سرو می‌شود این عید بزرگ را جشن می‌گیرند.. غذای مخصوص روس‌ها برای روز عید فطر «مانتی» است که یک غذای محبوب در روسیه، ترکیه، و کشورهای آسیای مرکزی محسوب می‌شود و معمولاً با گوشت گوسفند تهیه می‌شود. «مانتی» در لغت به معنای «نان بخارپز» است.

عید فطر در سودان؛ جشن و شادی با طعم السیدا

Eid-ul-Fitr-around-the-world-3

مسلمانان 33 میلیون نفر از جمعیت سودان را تشکیل می‌دهند. مردم سودان در نیمه ماه مبارک رمضان با خانه‌تکانی کردن خود را برای عید آماد می‌کنند. زنان در خانه انواع کیک و شیرینی‌های محلی را می‌پزند و بعد از نماز عید به مساجد برده و میان مردم و افراد کهنسال و کودکان تقسیم می‌کنند. بعد از نماز عید فطر مردم به دیدن بیماران و افراد کهنسال می‌روند. ساعت‌های اول عید به دید و بازدید اقوام و همسایگان اختصاص دارد. بعد از ظهر روز عید یعنی بعد از نماز ظهر و خوردن ناهار، مردم بر سر مزار اموات خود حاضر می‌شوند و فاتحه می‌خوانند. اما شیرینی مخصوص روز عید فطر که اهالی سودان حسابی از خوردن آن لذت برند «السیدا» است، یک شیرینی عسلی که از آرد گندم و عسل تهیه می‌شوند.

عید فطر در مصر؛ شیرینی‌های شکم‌پر سنت دیرین مصری‌ها

Eid-ul-Fitr-around-the-world-4

مسلمانان مصر یک هفته پیش از فرا رسیدن عید فطر با خانه‌تکانی و خریدن لباس عید به استقبال این روز می‌روند. شب عید فطر معمولاً با آوازخوانی و خواندن اشعار شاد مذهبی می‌گذرد. مسلمانان مصری نماز عید فطر را بسیار باشکوه برگزار می‌کنند و معمولاً زکات فطریه را در محل برگزاری نماز عید فطر در صندوق‌های مخصوصی که در محل برگزاری نماز تدارک دیده شده پرداخت می‌کنند. مصری‌ها صبح روز عید فطر را با خوردن یک لیوان شیر آغاز می‌کنند. بعد از آن به مراسم نماز عید فطر می‌روند و کودکان با بالن‌ها و بادکنک‌های رنگی منتظر پایان نماز بزرگترها می‌مانند تا جشن روز عید را آغاز کنند. برگزاری مسابقات ورزشی از جمله اسب‌دوانی و رفتن به دامان طبیعت از مراسم خاص عید فطر در مصر است. شیرینی مخصوص مصری‌ها در این روز «کاک» است. یک نوع شیرینی شکری کره‌ای شکم‌پر که با عسل پر شده و روی آن با پودر شکر تزیین می‌شود. تاریخچه پخت این شیرینی به قرن دهم میلادی برمی‌گردد یعنی زمانی که آشپزهای سلطنتی شیرینی‌های مخصوص می‌پختند، داخل شیرینی‌ها سکه می‌گذاشتند و میان فقرا پخش می‌کردند، با این تفاوت که حالا مصری‌ها این شیرینی‌ها را با عسل یا مواد دیگر مثل پسته، گردو وخرما پر می‌کنند که البته این هم هیجان‌انگیز است.

عید فطر در چین؛ دید و بازدید و خوردن نان گندم برشته

Eid-ul-Fitr-around-the-world-5

مسلمانان پرجمعیت‌ترین کشور جهان روز عید فطر را با دید و بازدید از برزگترها جشن می‌گیرند. منطقه خودمختار (هوی نینگ شیا) بزرگ‌ترین منطقه مسلمان نشین چین است. مسجد (تون شین) یکی از مساجد تاریخی و بزرگ این منطقه است که نماز عید فطر در آن‌جا برگزار می‌شود. خوراکی مخصوص چینی‌ها برای جشن گرفتن روز عید فطر یک نوع نان گندم برشته به نام «You Xiang» است که با سوپ یا برنج می‌خورند.

عید فطر در مالزی؛ روز عید بزرگ

Eid-ul-Fitr-around-the-world-6

جمعیت مسلمانان کشور مالزی حدود 19 میلیون نفر است. روز عید در کشور مالزی «Hary Rarya» نامیده می‌شود که به معنی «روز عید بزرگ» است. مردم مالزی در شب پیش از عید شهر را چراغانی می‌کنند و غذا و شیرینی سنتی مخصوص روز عید فطر را آماده می‌کنند؛ از جمله "رندانگ" که از گوشت گاو و مرغ پخته شده در شیرنارگیل درست می‌شود و همچنین "توپات" که از برنج پیچیده شده در برگ خرما تهیه می‌شود. شیرینی مخصوص مسلمانان مالزی در روز عید فطر نوعی شیرنی رنگی ژله مانند است که «لویح» نام دارد و متشکل از کره، آرد گندم، تخم مرغ و شکر است. در روز عید فطر زنان و مردان مسلمان مالایی لباس سنتی این کشور را که با پارچه‌های ساتن دوخته می‌شود را به تن می‌کنند و به دیدن بزرگان فامیل می‌روند.

عید فطر در ترکیه؛ عید شکر در راه است

Eid-ul-Fitr-around-the-world-7

مسلمانان ترکیه در روز عید فطر تا آن‌جا که می‌توانند شیرینی می‌خورند. شاید به همین خاطر روز عید فطر را در ترکیه «شکر بایرامی» یا «عید شکر» نام‌گذاری کرده‌اند. مسلمانان ترکیه از چند روز مانده به روز عید فطر خانه‌تکانی می‌کنند، خرید عید را انجام می‌دهند و شیرینی‌های مختلف مثل انواع آبنبات، باقلوا و راحت‌الحلقوم درست می‌کنند و خودشان را برای این روز آماده می‌کنند. برگزاری نماز عید فطر، زیارت اهل قبور، دید و بازدید اقوام از جمله رسم و رسوم مسلمانان ترکیه در روز عید فطر است.

عید فطر در هند؛ جشن گرفتن عید با سوپ ورمیشل و بادام

Eid-ul-Fitr-around-the-world-8

مسلمانان کشور هندوستان که جمعیتی 180 میلیونی را در این کشور پرجمعیت تشکیل می‌دهند هم در روز عید فطر آداب و رسوم ویژه‌ای دارند. زنان و دختران جوان در شب عید فطر دستان خود را حنا می‌بندند و لباس‌های رنگی و شاد را برای روز عید آماده می‌کنند. پس از نماز روز عید، بزرگ‌ترین فرد خانواده در منزل به انتظار اقوام و آشنایان می‌ماند و برای پذیرایی از آن‌ها، غذای مخصوص روز عید فطر را تهیه می‌کند. در این روز کوچکترها ابتدا به بازار می‌روند و شیرینی و اسباب‌بازی می‌خرند و پس از آن با حلقه‌های گل به دیدار ریش‌سفید خانواده می‌روند و ظهر عید فطر را با هم می‌گذرانند. در این روز، موسیقی سنتی هندی در کوچه و بازار نواخته می‌شود و مردم لباس‌های نو به تن می‌کنند. در حقیقت نمایش نمادهای سنت و فرهنگ اصیل هندی، بخشی از جشن روز عید فطر است. شاید به همین دلیل جشن عیدفطر، در میان مسلمانان هندی به‌دلیل سبک خاص فرهنگی که دارند، با سایر کشورهای مسلمان متفاوت است. غدای سنتی مسلمانان هند در این روز «سوایان کی خیر» نام دارد؛ یک کاسه سوپ ورمیشل با شیر و بادام.

عید فطر در سوریه؛ مامونیا با دارچین و پسته

Eid-ul-Fitr-around-the-world-9

به جا آوردن نماز عید فطر، زیارت اهل قبور و قرائت قرآن، پهن کردن سفره‌های شیرینی و خوراکی‌های مختلف از جمله آداب و رسوم جمعیت بیست میلیونی مسلمانان سوریه است. دمشقی‌ها مثلی دارند که می گویند دهه اول ماه مبارک رمضان «للمرق»، دهه دوم «للخرق» و دهه سوم «لصر الورق» است و به این معنی است که دهه اول ماه رمضان به آبگوشت‌خوری، دوم خریدن لباس و دهه سوم به خوردن شیرینی اختصاص دارد. «مامونیا» دسر سنتی و محبوب روز عید فطر در میان خانواده‌های سوری است؛ یک نوع شیرینی پودینگ مانند که با دارچین و بادام یا پسته تزیین و به صورت گرم یا سرد سرو می‌شود.

عید فطر در افغانستان؛ عید بزرگ کودکان افغان

Eid-ul-Fitr-around-the-world-10

از خرید لباس نو برای عید تا حنا بستن به سر و دست‌ها و دید و بازدید و پختن نان از جمله رسم و رسوم مسلمانان افغانستان در روز عید فطر است. عید فطر در افغانستان به «عید کودکان» مشهور است چرا که در این روز بچه‌ها از بزرگترها عیدی می‌گیرند و مراسم جشن و سرور برپاست. خوراکی مخصوص مسلمانان افغانستان برای روز عید فطر «بولانی» است. یک نوع پیراشکی که با اسفناج، سیب زمینی، کدو حلوایی و عدس سبز تهیه و با ماست میل می‌کنند.

عید فطر در لیبی؛ کباب بز و فطیره فرانسوی

Eid-ul-Fitr-around-the-world-11

مردم لیبی در روز عید، لباس‌های سنتی خود را می‌پوشند و با همان لباسهای سنتی خود به مساجد و به دید و بازدید اقوام خود می‌روند. در روز عید مردم شیرینی‌های «البقلاوه، المقروض و الغریبه» می‌پزند و آب انار و آبمیوه‌های دیگر می‌نوشند. غذای محبوب مردم کشور لیبی در روز عید فطر کباب گوشت بز است. علاوه بر این نوعی شیرینی به نام «فطیره فرانسوی» که از آرد گندم و عسل به همراه روغن حیوانی تهیه می‌شود و یک شیرینی سبک برای آمادگی دستگاه گوارش بعد از یک ماه روزه‌داری است از جمله خوراکی‌های محبوب روز عید فطر در لیبی محسوب می‌شود.

0 دیدگاه

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط