سلامت و بهداشت

نکاتی برای سلامت و سفیدی دندان

Tips-for-healthy-and-white-teeth.jpg

داشتن دندانهای سالم، ردیف و سفید علاوه بر زیبایی بخشیدن بر لبخند شما اعتماد‌به‌نفس شما را بالا برده و همچنین باعث می‌شود دیگران دید مثبتی از شما داشته باشند. برای داشتن یک لبخند زیبا چه باید کرد؟

مراقبت از دندانها نه تنها از کودکی بلکه حتی پیش از تولد اهمیت دارد. به این معنی که تغذیه مناسب و مصرف کلسیم کافی در دوران بارداری به سلامت دهان و دندان نوزاد کمک خواهد کرد. پس از تولد نیز باید بعد از هربار شیرخوردن با گاز یا یک دستمال تمیز دندان و لثه‌های کودک را پاک گردد. با بزرگ شدن کودک تا زمانی که خود او توانایی مسواک زدن نداشته باشد می‌توانید از مسواک‌های انگشتی استفاده کرده و به مرور مسواک زدن را بر عهده‌ی خود کودک بگذارید.

استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید نیز تا زمانی که کودک نتواند محتویات دهان را پس از مسواک زدن به خوبی تخلیه کند باید به تعویق بیفتد.

Tips-for-white-teeth2

پس از ریختن دندانهای شیری و جایگزینی آن با دندانهای دائمی درصورت مراقبت کامل و منظم از آنها می‌توان تا سنین بالا از داشتن دندانهای طبیعی بهره برد و حتی خود را از گذاشتن دندان مصنوعی در سنین بالاتر و کهنسالی بی‌نیاز کرد. خوشبختانه پیشگیری از بیماریهای دهان و دندان بسیار آسان بوده و فقط با رعایت برخی موارد می‌توان از مشکلات بعدی پیشگیری نمود.

مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی(30 دقیقه بعد از خوردن) و یا حداقل دوبار در روز

استفاده روزانه از نخ دندان پیش از مسواک زدن

مراجعه سالانه به دندانپزشک حتی در صورت نداشتن مشکل

تعویض مسواک بعد از هر 4 تا 6 ماه استفاده

کنترل مصرف مواد کربوهیدرات دار(قند و ترکیبات نشاسته‌ای) که عامل اصلی پوسیدگی دندان می‌باشد.

عدم مصرف دخانیات

استفاده از تمامی گروه‌های اصلی غذایی شامل پنج گروه اصلی نان و غلات، میوه‌ها، سبزی‌ها، شیر و لبنیات و گروه گوشت و حبوبات

همچنین برخی تصور می‌کنند استفاده از مواد اسیدی مانند لیموترش یا موادی مانند جوش شیرین، نمک و کربن‌فعال (ذغال) باعث سفیدی دندان می‌گردد. البته این تصور از دید طب سنتی درست است ولی مصرف زیاد این مواد باعث آسیب به مینای دندان و سایش دندانها می‌شود. بنابراین در صورتی که قصد مصرف اینگونه مواد را دارید باید با فواصل زمانی طولانی این عمل را انجام دهید.

محصولات مرتبط

0 دیدگاه

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط