تکنولوژی

7 نکته ساده برای افزایش سرعت گوشی اندروید

Android-speed-up-tips.jpg

وقتی گوشی اندرویدی خود را می‌خرید سرعت خوب و بالایی دارد ولی به‌مرورزمان این سرعت کند و کندتر می‌شود. این‌یک مشکل رایج است و جای نگرانی ندارد. ما در اینجا چند راهکار برای شما داریم تا بتوانید سرعت دستگاه اندرویدی خود را دوباره بالا ببرید.

1. تشخیص علت مشکل

Android-Trepn-Profiler

اولین کاری که باید بکنید این است که این کاهش سرعت را ریشه‌یابی کنید. آیا مشکل از برنامه یا برنامه‌های خاص، تک‌هسته‌ای بودن گوشی، سرعت شبکه wifi، GPU، RAM یا دلایل دیگر است؟! با استفاده از برنامه trepn Profiler می‌توانید برنامه‌هایی که از منابع سیستمی به‌صورت غیرعادی استفاده می‌کنند را شناسایی کنید.

2. آزاد کردن فضا

Android-speed-up-tips-01

تمام عکس‌هایی که تابه‌حال گرفته‌اید و برنامه‌هایی که نصب‌کرده‌اید با پر کردن حافظه گوشی باعث کند شدن سرعت اندروید شما می‌شوند. اندروید برای اجرای درست و روان برنامه‌ها نیاز به فضای خالی دارد.

یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که با رفتن به قسمت Apps در بخش تنظیمات گوشی خود هم میزان فضای اشغال‌شده توسط هر برنامه و هم اینکه کدام برنامه‌ها امکان حذف نصب یا Uninstall کردن دارند را می‌توانید ببینید. برنامه‌هایی که نیاز به آن‌ها ندارید را در این قسمت انتخاب و Uninstall کنید.

Android-speed-up-tips-02

یک‌راه دیگر برای آزادسازی حافظه پاک کردن فایل است. مخصوصاً فایل‌هایی که دانلود کرده‌اید و دیگر نیازی به آن‌ها ندارید را می‌توانید پاک‌کنید. به فولدر Download در File Manager خود رفته و فایل‌های به درد نخورتان را پاک‌کنید.

یک‌راه دیگر آن است که caches برنامه‌ها را پاک‌کنید. بیشتر برنامه‌ها برای افزایش سرعت خود، داده‌ها را کش می‌کنند. هرچند این عمل برای افزایش سرعت اجرای برنامه‌ها انجام می‌شود ولی اگر گوشی شما حافظه پایینی داشته باشد بهتر است هرازگاهی این فایل‌های Cache را پاک‌کنید. برای این کار در قسمت تنظیمات Storage را انتخاب کنید و در قسمت Internal Storage در پایین صفحه Cached Data را بزنید تا کش تمام برنامه‌ها پاک شود. اگر می‌خواهید فقط فایل کش برخی برنامه‌ها را پاک‌کنید، در همان صفحه Apps را انتخاب کرده و سپس برنامه موردنظر را انتخاب کنید و Clear Cache را بزنید.

Android-speed-up-tips-03

در File Manager خود پوشه مربوط به فایل‌های بلوتوث، موزیک، عکس و ... را بررسی کنید و فایل‌هایی که نیاز ندارید را پاک‌کنید.

همچنین می‌توانید برنامه‌هایی که نیاز ندارید و امکان حذف نصب هم ندارند را Disable کنید. اگر گوشی شما ROOT شده باشد می‌توانید این برنامه‌های پیش‌فرض را هم پاک‌کنید. در غیر این صورت غیرفعالشان کنید.

پس از انجام همه این کارها می‌توانید میزان حافظه آزادشده را نسبت به قبل مشاهده کنید.

Android-speed-up-tips-04

3. ویجت ها را کم کنید

Android-speed-up-tips-05

ویجت هایی که نیازی به آن‌ها ندارید می‌تواند یک دلیل برای اتلاف منابع سیستم شما باشند. بنابراین غیرفعال کردن ویجت های غیرضروری می‌تواند حافظه اشغال‌شده را به شما برگرداند.

4. غیرفعال کردن انیمیشن‌ها

Android-speed-up-tips-06

بسته به لانچری که در گوشی خود از آن استفاده می‌کنید می‌توانید انیمیشن و جلوه‌های بصری زیبایی داشته باشید ولی این کار به قیمت پایین آمدن سرعت سیستم اندروید شما خواهد بود. در قسمت تنظیمات لانچر خود گزینه‌ای را انتخاب کنید که انیمیشن‌های غیرضروری را غیرفعال کند. می‌توانید برای سرعت بیشتر، تمام انیمیشن‌ها را غیرفعال کنید.

5. بستن برنامه‌ها و آزاد کردن RAM

Android-speed-up-tips-07

Multi-tasking یا چندوظیفه‌ای بودن سیستم‌عامل این خوبی را دارد که می‌توانید به‌راحتی بین برنامه‌های خود سوئیچ کنید ولی باز ماندن برنامه‌ها سرعت سیستم شما را پایین می‌آورد. بسته به مدل گوشی، دکمه Home یا دکمه سمت راست گوشی خود را نگه‌دارید تا لیست برنامه‌های باز را ببینید و آن‌ها را ببندید. می‌توانید در همین صفحه در سمت راست پایین روی دکمه نموداری شکل کلیک کنید تا به صفحه RAM منتقل شوید. حالا روی Clear memory کلیک کنید تا همه برنامه‌های باز و غیرضروری بسته شود.

6. راه اندازی مجدد دستگاه (Restart)

Android-speed-up-tips-08

یک‌راه ساده و راحت برای افزایش سرعت اندروید ریستارت کردن آن است. با این کار تمام برنامه‌های باز، بسته می‌شوند و حافظه کش نیز پاک‌شده و حافظه دستگاه آزاد می‌شود. برای این کار کافیست دکمه پاور را فشار دهید و گزینه Restart را انتخاب کنید.

7. بازنشانی دستگاه به تنظیمات کارخانه (Reset Factory)

Android-speed-up-tips-09

اگر هیچ‌کدام از این راه‌ها سرعت گوشی شما را بهتر نکرد، آخرین راه باقی‌مانده ریست فکتوری کردن گوشی است. فقط قبل از انجام این کار از اطلاعات ضروری خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

برچسب ها :

0 دیدگاه

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط