سبک زندگی

عطرهای لاکچری نیش، جدالی خوشبو میان عوام و خواص

niche-luxury-perfume.jpg

این روزها یکی از کلماتی که زیاد به گوش عاشقان عطر و اودکلن می‌رسد «نیش» است. واژه فرانسوی «نیش» در لغت به معنای «طاقچه» و در بازار و تجارت به معنای «توزیع محدود» یک کالا است. عطرهای نیش که تا پیش‌ازاین مختص افراد خاص و خاندان سلطنتی بود در سال‌های اخیر اگرچه هنوز هم جزء کالاهای لاکچری و لوکس به شمار می‌روند اما نسبت به گذشته عمومیت بیشتری پیداکرده‌اند. در این نوشتار بیشتر با عطرهای نیش و چگونگی شکل‌گیری و رواج این عطرها آشنا می‌شویم.

عطر نیش چیست؟

niche-luxury-perfume-1

وقتی از عطرهای لاکچری نیش صحبت می‌کنیم لزوماً قرار نیست محصولات کمپانی‌های بزرگ و معروف عطر را معرفی کنیم. به‌عبارت‌دیگر در صنعت عطر اغلب شرکت‌هایی که به تولید عطرهای نیش می‌پردازند نسبت به کمپانی‌های مشهور و ثروتمند عطرسازی مثل دیور و شانل که در طبقه‌بندی بر اساس نحوه و ساختار فعالیتشان «دیزاینر» نامیده می‌شوند، توان مالی کمتری دارند و برندهای کوچک، موفق و مستقلی هستند که از سوی شرکت‌های بزرگ حمایت مالی نمی‌شوند و تمام تلاششان افزایش کیفیت رایحه‌ها و جلب نظر سلایق خاص است. در بعضی از این برندها، عطار و صاحب شرکت یکی هستند؛ هرچند در بعضی از آن‌ها طراحی عطر به عطارهای خارج از شرکت سپرده‌شده است. این‌گونه شرکت‌ها گاهی کاملاً مستقل-indie niche – عمل کرده و تحت سرپرستی هیچ کمپانی مادری -parent company – نیستند که در ادامه در مورد آن‌ها بیشتر توضیح می‌دهیم. امروزه شرکت‌های عطرسازی فعال در بازارهای نیش به علت نیاز کمتر به منابع مالی و افزایش مصرف به‌خصوص در بازارهای حوزه خاورمیانه بیش‌ازپیش توسعه‌یافته‌اند.

نیش یعنی هر عطر یک اثر هنری است

niche-luxury-perfume-2

شرکت‌های تولیدکننده عطرهای نیش علاقه چندانی به حضور در نظرسنجی‌های عمومی و بازارهای عام ندارند. درواقع طراحان عطرهای نیش کار تولید عطر را مانند یک اثر هنری بر اساس ذهنیت، داستان و ایده خودشان از موادی کمیاب و طبیعی طراحی می‌کنند و سیاستشان این است که محصولشان در حداقل یک و حداکثر 25 فروشگاه توزیع شوند. به همین دلیل عطرهای این شرکت‌ها و آتلیه‌ها اغلب خاص‌پسندتر بوده و کمتر مورد اقبال عمومی قرار می‌گیرند. از معروف‌ترین برندهای عطر نیش می‌توان از Byredo– Serge Lutens – Xerjoff نام برد. این در حالی است که شرکت‌های بزرگ عطرسازی مثل دیور، شنل و تام فورد و ... تمام سعی خود را به کار می‌برند تا موردپسند و سلیقه عاشقان عطر و اودکلن قرار بگیرند و در این راه از صرف هزینه‌ها و تبلیغات سرسام‌آور ابایی ندارند. بااین‌همه همین شرکت‌های بزرگ هم معمولاً جهت رقابت با شرکت‌هایی که در بازارهای نیش فعالیت می‌کنند خط تولیدهای جداگانه‌ای تحت عنوان «اختصاصی» راه انداخته‌اند که بر روی بازارهای حاشیه‌ای تمرکز می‌کنند. از معروف‌ترین عطرهای نیش این کمپانی‌های معروف عطرسازی می‌توان به Private Blend از برند Tom Ford، La Collection Privée از برند Dior و les exclsifs de chanel از برند Chanel اشاره کرد.

پرتقال و لیمو و نارنج؛ اجداد 300 ساله رایحه‌های نیش

niche-luxury-perfume-3

قرار نیست رایحه عطرهای نیش همه‌جا به مشاممان برسد شاید به همین خاطر وقتی بوی خاص یک رایحه عجیب بینی‌تان را قلقلک می‌دهد حق‌دارید اسم و برند عطر را بدانید. یکی از دوستان تعریف می‌کرد در سفری که به خارج از کشور داشته عطر رایحه‌ای عجیب و خاص که از خانم بغل‌دستی‌اش به مشام می‌رسیده حسابی کنجکاوش کرده تا اسم برند عطر را از بغل‌دستی‌اش بپرسد: «ببخشید خانم چه عطری زدید؟» پاسخ این بوده که «Nue Ambre»، محصول آتلیه Cologne، آتلیه‌ای کوچک به مدیریت «جرارد کاما» که در تولید عطرهای نیش حالا یکی از شرکت‌های صاحب‌نام است. بد نیست بدانید که واژه cologne که اتفاقاً تلفظش برای انگلیسی‌زبان‌ها سخت است به معنای عطر و رایحه مردانه است. ظاهراً اولین بار 300 سال پیش یک مرد ایتالیایی تاجر که در سفر و حسابی دل‌تنگ همسرش بود، عصاره نارنج و لیمو و پرتقال را در یک بطری ریخت و نام cologne را برای آن انتخاب کرد و برای همسرش فرستاد تا با بوکردن محتویات بطری به یادش بیفتد.

جرارد کاما به ما می‌گوید، چرا باید عطر نیش بزنیم

niche-luxury-perfume-4

«جرارد کاما» صاحب شرکت عطرسازی مشهور cologne Atelier که حالا عطاری صاحب سبک در تولید این عطرهای خاص است در رابطه با عطرهای نیش نظرات جالبی دارد. او که در تولید عطرهای نیش از عصاره‌های یاسمین مصری، چوب توس، سنبل خطایی، عود، فلفل، شکوفه‌های نارنج، لیمو و گل لوندر استفاده می‌کند بر این باور است که عطری که شما به خود می‌زنید نشانه شخصیت شماست. رایحه عطرهای نیش را در همه‌جا نمی‌توانید بیاید چراکه این عطرهای کمیاب از مواد نادر تولیدشده و بیش از همه احساسات ناب در آن‌ها موج می‌زند. وقتی عطرهای دست‌ساز نیش را به خود می‌زنید درواقع خودتان را به اطرافیان این‌گونه معرفی می‌کنید: فردی خاص و منحصربه‌فرد باسلیقه‌ای استثنایی و ناب. درواقع شما باعلاقه‌تان به یک رایحه خاص مجموعه‌ای از دوست‌داشتنی‌ها و دوست‌نداشتن‌هایتان را به اطرافیان عرضه می‌کنید. علاوه بر این هواخواهان عطرهای نیش بر این باورند که سفارش دادن یک عطر شخصی و غیرمعمول با بویی که شاید فقط خود شما بپسندید و کشفش کرده باشید هیجانی غیرقابل وصف دارد. کم نیستند افرادی که ابایی از هزینه صدها دلار برای تولید عطری شخصی که شبیه هیچ بوی آشنایی در میان اطرافیانشان نباشد ندارند. درواقع عطرهای لاکچری نیش جدالی خوشبو میان عوام و خواص است.

آرتیزان؛ یک بچه نیش جمع‌وجور

niche-luxury-perfume-5

علاوه بر کمپانی‌های عطر دیزاینر و نیش، کمپانی یا به عبارتی کارگاه‌های عطرسازی «آرتیزان» زیرمجموعه‌ای از شرکت‌هایی با استراتژی نیش مارکتینگ هستند. در شرکت‌های کوچک آرتیزان یک عطار شخصاً برند کوچک و جمع‌وجوری دست‌وپا کرده و اتفاقاً خود او صاحب برند هم هست. به این گروه ایندی نیش (Indie Niche) هم گفته می‌شود. تعداد کارکنان این شرکت‌ها از تعداد انگشتان دست فراتر نمی‌رود. این برندها اغلب سعی می‌کنند کمبود خود درزمینهٔ مسائل مالی و امکانات بازاریابی را با استفاده از خلاقیت و ایجاد آثار هنری از رایحه، جبران کنند. آرتیزان‌ها اغلب در زمینه فروش محلی بسیار فعالند و درنهایت از امکانات فروش آنلاین استفاده می‌کنند. بسیاری از این شرکت‌ها به حوزه تولید عطرهای طبیعی (عطرهایی که صد در صد مواد اولیه استفاده‌شده در آن‌ها طبیعی می‌باشد) روی آورده‌اند. از برندهایی که در حوزه ایندی نیش معروف هستند می‌توان از Andy Tauer و DSH نام برد.

نیش یا دیزاینر؛ مسئله این است

niche-luxury-perfume-6

رقابت میان تولیدکنندگان دیزاینر عطرهای پرفروش و تولیدکنندگان عطرهای نیش حالا دیگر حسابی داغ شده است. واقعیت این است که هرکدام از این دو برند عطر مزایا و معایب خاص خودشان را دارند اما سوالی که پیش می‌آید این است که تغییر سلیقه‌ها از عطرهای کمپانی‌های معروف به عطرهای نیش کار درستی است؟ پاسخ این پرسش به اولویت‌ها و استانداردهای شخصی شما بستگی دارد. در حقیقت این انتخاب، انتخاب میان عام یا خاص بودن است و البته درنهایت این شما هستید که تشخیص می‌دهید انتخاب کدام عطر با روحیاتتان سازگارتر است. آیا می‌خواهید با عطری که می‌زنید یک بوی خوب را برای اطرافیان تداعی کنید یا برای همیشه با آن رایحه در خاطر آن‌ها بمانید؟ اگر قصدتان ماندن در خاطره‌ها با یک بوی شخصی و منحصربه‌فرد است بهترین انتخاب برای شما انتخاب یک عطر نیش است.

مطالب مرتبط:

دانستنی هایی درباره عطر نیش

0 دیدگاه

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط