سلامت و بهداشت

چند روش طبیعی برای از بین بردن جوش های سر سیاه

Blackhead.jpg

جوش‌های سرسیاه روی بینی برای اغلب ما تصویر ناخوشایندی می‌تواند باشد. مشکلی که تا مدت‌ها ممکن است ذهمان را درگیر کند. یکی از مهم‌ترین علل به وجود آمدن جوش‌های سرسیاه، استفاده از لوازم‌آرایشی و پمادهای چرب بر روی پوست است. تغییرات هورمونی، زمینه ارثی، استرس، کثیف بودن پوست و… هم از علل به‌وجودآمدن جوش‌های سرسیاه هستند. در این مطلب چهار راه خانگی و کم‌هزینه برای درمان این مدل جوش‌ها را با هم می‌خوانیم.

بخور اسطوخدوس

Blackhead-Lavender-mask

گیاه دارویی لوندر یا اسطوخدوس را می‌توانید از عطاری‌ها به‌آسانی بخرید. اگر خشک‌شده این گیاه را پیدا نکردید، روغن آن هم در دسترس است. مقداری از آن را در جای مشخصی که در دستگاه بخورتان تعبیه‌شده بریزید و به مدت ده دقیقه پوستتان را به‌وسیله آن بخور دهید. سپس کمی محل جوش‌ها را با پنبه تمیز کنید و در آخر صورتتان را با آب سرد بشویید. این کار را هرروز انجام دهید. تأثیر این گیاه خوشبو و مفید را روی پوست خود بعد از گذشت چند هفته احساس خواهید کرد.

ماسک معجزه‌آسای عسل

Blackhead-honey-mask

عسل این قابلیت را دارد که ماسکی خوب و پاک‌سازی کننده برای پوستتان باشد. کافی است انگشت خود را به کمی عسل آغشته کنید و آن را روی نقاطی که جوش سرسیاه دارید بمالید. ده دقیقه صبر کنید سپس پوست خود را بشویید. عسل بعد از چند دقیقه سلول‌های مرده پوستتان را جدا خواهد کرد و به‌مرورزمان باعث از بین رفتن جوش‌های بدمنظره سرسیاه خواهد شد. خوبی این ماسک این است که تقریبا برای همه قابل‌دسترس و استفاده از آن هم بسیار راحت است.

لیموترش، خوش‌عطرترین ماسک دنیا

Blackhead-lemon-mask

 استفاده از لیموترش برای از بین بردن جوش سرسیاه روشی کاملاً سنتی است که از سال‌ها قبل استفاده می‌شده است. لیموترش به خاطر خاصیت اسیدی که دارد می‌تواند در از بین بردن جوش به شما کمک کند. این خاصیت سایندگی آب لیموترش را می‌توانید با استفاده از یک مسواک نو دوچندان کنید. به این صورت که کمی آب لیموترش به پوست بینی خود بمالید و سعی کنید به‌آرامی روی آن‌ها را با مسواک تمیز کنید. این عمل را درنهایت هفته‌ای یک‌بار انجام دهید که پوستتان آسیب نبیند.

شنبلیله، مفید و مؤثر

Blackhead-Fenugreek-mask

ماسک شنبلیله روش ارزان و قابل‌دسترس دیگری است که می‌تواند شما را از شر جوش‌های سرسیاهتان خلاص کند. کافی است کمی برگ شنبلیله را له کنید. سپس کمی آب به آن اضافه کرده و مخلوط خمیرمانندی درست کنید. این ماسک را هر روز می‌توانید به مدت ده دقیقه استفاده کنید. سپس پوست خود را با آب ولرم بشویید و با دستمال‌کاغذی خشک‌کنید. نکته مهم اینکه اگر پوست حساسی دارید، سعی کنید برای خشک‌کردن آن از حوله استفاده نکنید. معمولاً حوله‌ها به خاطر داشتن رطوبت دائم محلی برای تجمع باکتری می‌شوند. فراموش نکنید برای پوست خود و درمان آن باید صبور باشید و درمان‌های خانگی را به‌طور دائم ادامه دهید تا تأثیرشان آشکار شود.

0 دیدگاه

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط