از کجا بخریم

از کجا گلدان‌های سفالی زیبا بخریم؟

Earthenware.jpg

کوزه‌های سفالی قدیمی که از دیرباز جزو صنایع‌دستی ایران بوده‌اند این روزها به صدها شکل متنوع و زیبا ساخته می‌شوند. از گلدان‌های متنوع تا قندان و بشقاب و کاسه‌های کوچک و بزرگ. سفال هدیه‌ای زیبا و اصیل و همیشه ماندگار است. اگر قصد هدیه دادن یکی از انواع این محصول زیبا را دارید بهتر است با مراکز ساخت و فروش سفال در ایران آشنا شوید. در اینجا سه مرکز اصلی ساخت و فروش سفال ایران را به شما معرفی کرده‌ایم.

لالجین، پایتخت سفال ایران

Earthenware-laljin

لالجین شهری کوچک در 15 کیلومتری همدان است. بیشتر اهالی این شهر شغلی مرتبط با هنر سفالگری دارند. این روزها به این شهر پایتخت سفال ایران لقب داده‌اند. در لالجین تنوع کار بسیار زیاد است. فروشگاه‌های بسیاری در یک خیابان بلند در مرکز شهر وجود دارند که به عرضه و فروش سفال می‌پردازند. حدود قیمت‌ها از 20 هزار تومان به بالاست. طرح‌های ریز و ظریف و رنگ‌های متنوع، ویژگی مهم سفال‌های لالجین است. سفال لالجین ترکیبی از سفال و میناکاری است. نقوش ریز برجسته شبیه طرح‌های میناکاری بر روی سفال از دور خودنمایی می‌کند. رنگ‌های به‌کاررفته در سفال لالجین همان رنگ‌های همیشگی هنر سنتی ایرانی یعنی فیروزه‌ای، لاجوردی، سرمه‌ای، زرد، نارنجی و قرمز است. اگر طرح‌های رنگارنگ و ظریف برایتان جذاب است لالجین گزینه خوبی برای خرید خواهد بود.

میبد یزد، ساده و اغلب آبی

Earthenware-meybod

میبد یزد شهری در 54 کیلومتری یزد است که سفال و سرامیک فراوان در آن تولید می‌شود. طرح‌های سفال میبد از لالجین ساده‌تر هستند. نقش یک خورشید به شکل صورت یک زن یا نقش‌های درشتی مثل گل و ماهی نقوش معروف سفال یزد و میبد است. آبی، رنگ غالب سفال‌های یزد و میبد است. بشقاب‌ها و دیس‌های سرامیکی تولید میبد استحکام خوبی دارد و بعضی از آن‌ها قابل‌استفاده در ماکروفر هستند. در مسجد جامع یزد هم سفال میبد را فراوان خواهید دید و می‌توانید ازآنجا خرید کنید.

شهرضا، طرح‌های گل و پرنده

Earthenware-shahreza

شهرضا در 80 کیلومتری اصفهان قرار دارد. تنوع سفال در شهرضا کم است. مغازه‌های توزیع سفال نمای چشمگیری ندارند. گلدان‌های سفالی بزرگ باقیمت ارزان در این شهر به‌آسانی پیدا می‌شوند. گلدان‌های طرح ماهی، طرح معروف شهرضا هستند. باوجوداینکه تنوع سفال کم است اما چند مغازه مدل‌های خاص و زیبایی که طرح غالب آن‌ها پرنده است می‌فروشند. این طرح خاص و زیبا و در شهرضا ارزان‌قیمت است. این طرح پرنده و گل معمولاً برجسته و با لعابی خوب عرضه می‌شود. قیمت سایز کوچک آن حدود 80 هزار تومان است. این مبلغ نصف میزانی است که باید برای پرداخت در گالری‌های تهران بپردازید.

خرید اینترنتی، آسان و سریع

Earthenware-online-store

این روزها مردم ایران تا حدی به خرید اینترنتی اعتماد پیداکرده‌اند. سفال و گلدان سفالی و سرامیکی یکی از کالاهایی است که با خیال راحت می‌توانید آن را اینترنتی بخرید. اگر از یک محصول سفالی یا سرامیکی در یک سایت اینترنتی خوشتان آمد، برای خریدش تردید نکنید. سفال و سرامیک این قابلیت را دارد که به‌مراتب زیباتر از عکس‌های اینترنتی‌اش باشد. فقط حتماً دقت کنید خریدتان را در بسته‌بندی مناسب یعنی پوشش مشمایی حباب‌دار و ضدضربه برایتان بیاورند که سالم و مطمئن به دستتان برسد. اگر قصد هدیه دادن سفال را دارید، معمولاً خرید اینترنتی این امکان را فراهم می‌کند که هدیه شما در بسته‌بندی زیبا و کادوپیچ شده به دست عزیزتان برسد.

 فراموش نکنید سفال و سفالگری از میراث نیکان ما و هنری ارزشمند است. نکته مهم‌تر این است که هنرمندان صنایع‌دستی ایرانی به حمایت ما نیاز دارند پس هدیه دادن «هنرهای صناعی» را فراموش نکنیم.

2 دیدگاه

  1. Avatar آسمان

    ممنون مطلب متنوعی بود وراهنمایی مختصر و مفید

  2. Avatar آتنا

    من عاشق صنایع دستی ایران هستم ممنون از مطلب خوبتون.

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط