سلامت و بهداشت

چاقی، سردرد، خستگی؛ به اندازه کافی آب می‌نوشید؟

Drinking-Enough-Water.jpg

تقریباً حالا دیگر همه ما این را می‌دانیم که باید روزانه به‌اندازه کافی (حدود هشت لیوان) آب بنوشیم. اما به هزار و یک دلیل معمولاً نمی‌توانیم به‌طور منظم این برنامه را اجرا کنیم. بااین‌همه همان‌طور که مصرف بیش‌ازحد آب می‌تواند مضر باشد ولی چیزی که قطعی است مصرف کم آب بسیار مضرتر است. اما از کجا بدانیم که بدنمان در طول روز به‌اندازه کافی آب دریافت می‌کند یا خیر. می‌دانید نشانه‌های کم‌آبی بدن چیست؟ بد نیست حالا که کم‌کم به روزهای گرم‌تر سال نزدیک می‌شویم نشانه‌های کم‌آبی بدن را بشناسیم.

پوست خشک؛ کرم مرطوب‌کننده هم جواب نمی‌دهد

1-Drinking-Enough-Water

اگرچه پوست خشک می‌تواند زمینه ژنتیکی داشته باشد، بااین‌همه میزان آبی که مصرف می‌کنید هم در سلامت پوست نقش دارد. همه ما تلاش می‌کنیم با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب، مضرات اشعه‌های خورشید را به حداقل برسانیم. اما فراموش نکنید که استفاده از این کرم‌ها پوست را از خشک شدن محافظت نمی‌کند. برای مرطوب بودن پوست لازم است که روزانه به میزان کافی آب بنوشید. در حقیقت اگر علت خشک شدن پوست صورت و بدنتان کم نوشیدن آب باشد هیچ‌چیز به‌اندازه نوشیدن آب به‌اندازه لازم و استاندارد این مشکل را حل نمی‌کند حتی قوی‌ترین کرم‌های مرطوب‌کننده.

دهان خشک مثل چوب و لب‌های پوسته‌پوسته

2-Drinking-Enough-Water

اگر همیشه تشنه هستید، احتمالاً از مشکل «دهان خشک» رنج می‌برید. این بیماری زمانی بروز می‌کند که دهان به میزان کافی بزاق تولید نمی‌کند. مشکل دهان خشک علامتی است که نشان می‌دهد بدنتان با کمبود آب مواجه شده است. به عقیده متخصصان برای پیشگیری از این قبیل مشکلات لازم است که روزانه حدود دو لیتر معادل شش تا هشت لیوان آب بنوشید. بهتر است همیشه یک بطری آب دم دستتان باشد تا جرعه‌جرعه از آن بنوشید.

سردردهای گاه‌وبیگاه

3-Drinking-Enough-Water

یکی از بدترین احساسات ممکن؛ سرتان به‌صورت ضربانی می‌زند و هرلحظه شدت این ضربان‌ها بیشتر می‌شود. علت سردرد یکی دو تا نیست اما یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین دلایل سردردهای ضربانی کم نوشیدن آب است. نوشیدن آب به میزان کافی در طول شبانه‌روز به‌احتمال‌زیاد از بروز این سردردها تا حد زیادی جلوگیری می‌کند یا حداقل سبب بهبود سردردتان می‌شود. طبق تحقیقات انجام‌شده، سردرد یکی از مهم‌ترین نشانه‌های «دهیدراته شدن» یا کم آب شدن بدن است. در حقیقت نخوردن آب کافی می‌تواند سردرهای میگرنی را در افراد مستعد این بیماری مزمن، تشدید کند.

همیشه خسته‌ام

4-Drinking-Enough-Water

اگر در طول شب یک خواب کامل و راحت داشته‌اید اما بازهم در طول روز احساس خستگی می‌کنید به‌احتمال‌زیاد بدنتان دهیدراته شده و آب بدنتان کم شده است. در حقیقت زمانی که بدن دچار کم‌آبی می‌شود، از خون، آب را قرض می‌گیرد که همین امر باعث افزایش غلظت خون می‌شود. کمبود آب در خون نیز منجر به کاهش اکسیژن در کل بدن می‌شود که درنتیجه خواب‌آلودگی و خستگی کامل را به دنبال خواهد داشت. به یاد داشته باشید در شرایطی که بدن با کمبود آب مواجه است، نوشیدنی‌های کافئین‌دار مثل قهوه نمی‌تواند گزینه مناسبی باشد. برای رفع خستگیتان لازم نیست دست به کارهای محیرالعقول بزنید فقط کافی است در طول روز به‌اندازه کافی آب بنوشید.

غذا کم می‌خورم اما چاقم

5-Drinking-Enough-Water

باورتان بشود یا نه اما یکی از مهم‌ترین دلایل چاقی، علی‌رغم پرخوری نکردن، کم‌آبی بدن و نخوردن آب به میزان کافی در طول شبانه‌روز است. طبق تحقیقات انجام‌شده، نوشیدن هشت لیوان آب در طول روز متابولیسم بدن را تا 30 درصد افزایش می‌دهد. بنابراین اگر قصد وزن کم کردن دارید و یا به تناسب‌اندامتان اهمیت می‌دهید و می‌خواهید همیشه روی فرم باشید خوردن روزانه 8 لیوان آب را فراموش نکنید. به گفته متخصصان تغذیه زمانی که شما به‌اندازه کافی آب نمی‌نوشید بدنتان سیگنال‌هایی مبنی بر گرسنه بودن بدنتان به مغز می‌فرستد و درنتیجه شما فکر می‌کنید که گرسنه هستید. این در حالی است که بدن شما صرفاً به آب نیاز دارد. یکی از بهترین روش‌ها برای لاغر شدن خوردن دو لیوان آب قبل از خوردن غذاست. به‌این‌ترتیب شما کمتر احساس گرسنگی می‌کنید و مقدار کمتری غذا میل می‌کنید.

کمتر دستشویی می‌روید

6-Drinking-Enough-Water

این یک قانون کلی است که اگر به میزان کافی آب ننوشید، ادرار کافی نیز دفع نخواهید کرد. توجه داشته باشید که کاهش ادرار یا تیره شدن رنگ آن، علامت دهیدراته شدن بدن است. پس بهتر است مصرف آب را افزایش دهید، در غیر این صورت به کلیه‌هایتان نیز آسیب می‌رسد.

ضربان قلبتان تند می‌شود

7_Drinking-Enough-Water

اگر ضربان قلبتان نامنظم شده است، بیشتر مراقب باشید. کاهش الکترولیت‌های مربوط به کم‌آبی بدن، قدرت قلب را برای پمپاژ خون کاهش می‌دهد، درنتیجه دچار ضربان نامنظم و تپش قلب می‌شوید.

درد مفاصل و گرفتگی عضلات آزارتان می‌دهد

8_Drinking-Enough-Water

80 درصد غضروف‌های بدن و دیسک‌ها از آب تشکیل شده است. اگر آب کافی مصرف نکنید، غضروف‌ها و دیسک‌ها آسیب‌پذیر می‌شوند و درد را تجربه خواهید کرد. با هیدراته نگه‌داشتن بدنتان مطمئن می‌شوید که مفاصل بدن می‌تواند سالم باشند و به‌درستی کار کنند، به‌نحوی‌که شوک ناشی از ضربات ناگهانی مانند دویدن، پریدن و یا افتادن ناگهانی را جذب کنند. از سوی دیگر زمانی که عضلات به‌سختی کار می‌کنند و درعین‌حال بدن به میزان کافی آب ندارد، میزان سدیم و پتاسیم بدن دچار اختلال شده و این مسئله نیز روی عضلات تأثیر منفی می‌گذارد و منجر به گرفتگی و کرامپ‌های عضلانی می‌شود.

0 دیدگاه

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط