مسئولیت اجتماعی

ستاره های مشهور جهان و مسئولیت اجتماعی؛ از بنیاد خیریه خانواده بکام تا کارهای خیر ستاره های وطنی (بخش دوم)

Corporate-Social-Responsibility3.jpg

در بخش اول این نوشتار در مورد ستاره‌های مشهور جهان و شرکت در کارهای خیرخواهانه صحبت کردیم. در ادامه به فعالیت‌های خیرخواهانه ستاره‌های مشهور هالیوود و برخی دیگر از بازیکنان مشهور دنیای فوتبال که در کارهای خیر دست دارند و به معنای واقعی کلمه مسئولیت اجتماعی را جدی گرفته‌اند صحبت می‌کنیم.

آنجلینا جولی؛ همیشه پای یک زن در میان است

Corporate-Social-Responsibility3-1

امکان ندارد که در مورد مسئولیت اجتماعی افراد مشهور صحبت کنیم و فعالیت‌های خیرخواهانه و بشردوستانه ستاره زیبای هالیوود «آنجلینا جولی» را نادیده بگیریم. سالهاست که آوازه فعالیت‌های بشردوستانه و اجتماعی این ستاره هالیوود شهره جهانیان است. او که سرپرستی سه کودک را علاوه بر سه فرزند خودش برعهده‌گرفته، در سال 2001 زمانی که در نقش «تامب رایدر» بازی می‌کرد، درد و رنج پناهندگان را از نزدیک لمس کرد و پس‌ازآن تصمیم گرفت برای کمک به آن‌ها اقدام کند. به همین خاطر به بیش از 30 کشور سفر کرد و فعالیت‌های بسیاری برای بهبود وضعیت آن‌ها انجام داد.

Corporate-Social-Responsibility3-2

«آنجلینا جولی» با این پیشینه حالا الهام‌بخش افراد بسیاری برای انجام کارهای خیرخواهانه و فعالیت‌های بشردوستانه است. فعالیت‌های او به‌قدری الهام‌بخش بوده که ملکه بریتانیا دو سال پیش به او لقب «دیم» (بانو) داد، لقبی که در انگلیس مترادف «شوالیه» است. این ستاره مشهور در آخرین فعالیت‌های بشردوستانه اجتماعی‌اش با بازگشایی یک مدرسه دخترانه در افغانستان سطح کارهای خیرخواهانه‌اش را بالاتر برده است. این مدرسه دخترانه در روستایی تأسیس شده که در حال حاضر طالبان آزادانه توسط تعداد زیادی از مهاجران در آنجا سکونت داده شده‌اند و شاید همین امر بزرگ‌ترین انگیزه جولی برای تأسیس مدرسه‌ای دخترانه در این منطقه بوده تا حدود 300 دانش‌آموزی که در اینجا هستند را از مزایای آموزش بهره‌مند سازد.

برد پیت؛ خانه‌سازی بعد از طوفان کاترینا

Corporate-Social-Responsibility3-3

همسر سابق خیّرترین بانوی هالیوود هم اتفاقاً یکی از خیرترین افراد جهان است. او قبل از جدایی از «آنجلینا جولی» نه‌تنها او را در فعالیت‌های خیرخواهانه همراهی می‌کرد، بلکه خودش نیز او را تشویق به فعالیت‌های اجتماعی و بشردوستانه می‌کرد. در سال 2007 همزمان با وقوع طوفان کاترینا، «براد پیت» موسسه خیریه «Make it Right» را در نیواورلئان تأسیس کرد و همچنان این موسسه را از نظر مالی تغذیه می‌کند.

اُپرا وینفری؛ کارهای خیر خانم مجری

Corporate-Social-Responsibility3-4

تأثیرگذارترین چهره تلویزیون در سال 2013 از نگاه «فوربس» نه‌تنها موسسه تهیه‌کنندگی، امتیاز یک مجله و حتی یک شبکه تلویزیونی را دارد، بلکه در سال 1998 موسسه خیریه آموزشی برای زنان بی‌سرپرست و کودکان یتیم هم تأسیس کرده است. ثروت وینفری حالا حدود 80 میلیون دلار است که بخش زیادی از آن را صرف امور خیریه می‌کند.

در میان چهره‌های مشهور خیّر و فعال در امور اجتماعی و بشردوستانه که مسئولیت اجتماعی‌شان را به بهترین شکل ممکن به‌جا می‌آورند می‌توان به افرادی چون «مریل استریپ»، «تیلور سویفت»، «بونو»؛ ستاره موسیقی راک گروه U2 و «آلن دی‌جنرس» مجری مشهور آمریکایی اشاره کرد.

اگر می‌خواهید با ستاره‌های مشهور دنیای ورزش که اتفاقاً دستی در کارهای خیر و فعالیت‌های اجتماعی دارند بیشتر آشنا شوید ادامه مطلب را بخوانید.

خیریه خانم و آقای بکام

Corporate-Social-Responsibility3-5

بنیاد خیریه «دیوید بکام و همسرش» در سال‌های اخیر میلیون‌ها پوند را برای کمک به کودکان هزینه کرده است. این بنیاد که به‌وسیله مادر ویکتوریا، «جکی آدامز» اداره می‌شود، در سال‌های اخیر پیشرفت قابل‌توجهی داشته است. بکام و همسرش در این نهاد روی موضوع خاصی تمرکز نکرده‌اند و هر جا که لازم باشد از کمک دریغ نمی‌کنند. برای مثال آن‌ها مدتی پیش مبلغ 2.5 میلیون پوند را برای کمک به بیماران ایدز هزینه کردند و مدتی بعد، کمک برای غلبه به بیماری‌های مرتبط با چاقی را در برنامه‌هایشان قراردادند.

این بنیاد خیریه، تنها کانال کمک خانواده بکام به نیازمندان و انجام فعالیت‌های اجتماعی و بشردوستانه نیست. این بنیاد چندی پیش مبلغ زیادی را به بنیاد خیریه مبارزه با بیماری مالاریا اهدا کرد. به همین دلیل است که حالا دیگر همگان کاپیتان سابق تیم ملی انگلستان را به‌عنوان اهل خیرترین فوتبالیست همه تاریخ می‌شناسند. علاوه‌براین در میان بازیکنان سرشناس مستطیل سبز، نام بازیکنانی مثل «مایکل اسین» غنایی، «دیوید جیمز» دروازه‌بان سابق تیم ملی انگلیس، «فیل نویل» ستاره سابق منچستریونایتد و «استیون جرارد» ستاره سابق باشگاه لیورپول و تیم ملی انگلستان ازجمله مشهورترین خیّرین و فعالان اقدامات بشردوستانه محسوب می‌شوند.

اگر می‌خواهید با ستاره‌های مشهور ایرانی که با مسئولیت اجتماعی میانه خوبی دارند و با تأسیس موسسه‌های خیریه و انجام فعالیت‌های اجتماعی و انسان‌دوستانه این مهم را به‌خوبی به انجام می‌رسانند آشنا شوید ادامه مطلب را از دست ندهید.

کتایون ریاحی؛ کمک

Corporate-Social-Responsibility3-6

ورود به فعالیت‌های اجتماعی در قالب امور خیریه، برنامه‌های آموزشی، بالا بردن سطح آگاهی مردم در زمینه‌های ضروری، مبارزه با فقر، حمایت از افراد خاصی در جامعه (بیماران، افراد معتاد و..) و تمامی امور مشابه اتفاقی است که شاید با حضور یک چهره شناخته‌شده، بیشتر در چشم انظار عمومی دیده، پذیرفته و البته مورد استقبال واقع شود. موسسه خیریه «کمک که مخفف «کیش مهر کتایون» است را بازیگر معروف سینما و تلویزیون کشور «کتایون ریاحی» در سال 91 و در جزیره کیش تأسیس کرد.

هدف اصلی تأسیس این بنیاد، کمک به کودکان ناشنوای مادرزادی است که با جراحی کاشت حلزونی گوش از شنوایی برخوردار می‌شوند و می‌توانند مانند هم سن و سال‌هایشان در مدارس عادی تحصیل کنند.

شناسایی و کمک به این کودکان، بزرگ‌ترین هدف موسسه «کمک» است. هزینه جراحی کاشت حلزونی گوش، هزینه بالایی است که بنیاد کمک، نیمی از سهم پرداختی خانواده کودک بیمار را به عهده می‌گیرد.

در همین راستا این بنیاد به خدمات مشاوره، مددکاری، برگزاری کلاس‌های کمک‌آموزشی، ترجمه و انتشار متون روانشناسی، برگزاری کنسرت و تئاتر و فعالیت‌های پژوهشی نیز می‌پردازد. اما فعالیت‌های خیریه و انسان‌دوستانه کتایون ریاحی فقط به بنیاد کمک محدود نمی‌شود. در سال 1390 کتایون ریاحی در سفری به سومالی و کنیا به این فعالیت‌های انسان‌دوستانه جنبه بین‌المللی بخشید. کتایون ریاحی در سفر به سومالی، ضمن اهدای کمک‌های شخصی خود و بخشی از کمک‌های موسسه «مهرآفرین پناه عصر» به مردم سومالی، در شهر «گارسیا» از یک کلاس درس، مکتب‌خانه آموزش قرآن و کمپ نگهداری از قطحی‌زدگان بازدید کرده و ضمن اهدای کمک‌های نقدی به‌صورت نمادین نیز یک دستگاه تانکر آب را نصب و آب‌گیری کرد. علاوه بر این وی در سفری به سرزمین خشک کنیا تعدادی تانکر آب با هزینه شخصی خریداری و نصب کرد.

مهناز افشار؛ بدسرپرست‌ها را دریابیم

Corporate-Social-Responsibility3-7

حضور «مهناز افشار» در خیریه‌های متعدد برای حمایت از افراد نیازمند در زمینه‌های مختلف اتفاقی نیست که به چشم مردم نیامده باشد. بااین‌حال به نظر می‌رسد جدی‌ترین فعالیت اجتماعی مهناز افشار در کمپین «بدسرپرست تنهاتر است» پررنگ‌تر است.

این کمپین که برای حمایت از کودکان بدسرپرست تشکیل شده، با هدف آشنایی مردم با مصادیق بدسرپرستی و درخواست از قانون‌گذار جهت حمایت از کودکان بی‌پناه که تحت شکنجه روحی و جسمی خانواده‌های بی‌مسئولیت خود قرار می‌گیرند، برنامه‌های خود را با کمک هنرمندان پیش می‌برد.

بهرام رادان؛ جهانی عاری از گرسنگی

Corporate-Social-Responsibility3-8

سال 1389 بود که «بهرام رادان» به‌عنوان اولین سفیر ایرانی برنامه جهانی غذا در مبارزه علیه گرسنگی منصوب شد. انتصاب بهرام رادان به این سمت، در سال ۱۳۸۹ اتفاق افتاد. در آن مقطع زمانی، «برنامه جهانی غذا» برای ۲۲ میلیون کودک دانش‌آموز در ۷۰ کشور دنیا که نیمی از آن‌ها دختر بودند، وعده غذایی فراهم می‌کرد. در کنار بهرام رادان که از ایران به‌عنوان سفیر انتخاب شد، چهره‌هایی مانند «کاکا»، «رونالدینیو» و «درو بریمور» هم در مقاطع زمانی خاصی برای پیشبرد برنامه جهانی غذا تلاش‌های بسیاری کردند. بازدیدهای میدانی از پروژه‌های برنامه جهانی غذا یکی از فعالیت‌های بهرام رادان بوده است.

رادان در همان زمان در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: «می‌خواهم سهمی در تلاش جهانی برای ساختن دنیای عاری از گرسنگی داشته باشم.»

مهتاب کرامتی؛ سفیر حسن نیت یونیسف و فعال اجتماعی

Corporate-Social-Responsibility3-9

«مهتاب کرامتی» اگرچه سال‌ها پیش به‌عنوان سفیر حسن‌نیت یونیسف انتخاب شد اما فعالیت‌های اجتماعی‌اش تنها در این مسیر محدود نشد. درباره سایر فعالیت‌های مهتاب کرامتی می‌توان به حضور در کمپین هنرمندان برای روز درختکاری، برنامه‌های خیریه مختلف مثل بازارچه‌های نوروزی، کمپین‌هایی درباره ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی، جشنواره‌های خوراکی، خیریه‌ای با عنوان «با دستان کوچک خانه‌ای بزرگ بسازیم»، سفیر یاری بیماران ام‌اس، همکاری با انجمن ام‌اس ایران، کمپین حمایت از سینمای ملی، فعالیت در هفته جهانی تغذیه با شیر مادر و همکاری با یونیسف در راستای حمایت از حقوق کودکان در خاورمیانه و شمال آفریقا اشاره کرد. با این اوصاف با قطعیت می‌توان مدعی شد که مهتاب کرامتی یکی از فعال‌ترین چهره‌های سرشناس درزمینهٔ برنامه‌های خیریه و اجتماعی است.

Corporate-Social-Responsibility3-10

در این میان هنرمندانی همانند محمدرضا گلزار، بهنوش بختیاری، حمید فرخ‌نژاد، نیوشا ضیغمی، فرهاد قائمیان، الهام حمیدی، پوریا پورسرخ، آتیلا پسیانی و ... هم با حضور در موسسه‌های خیریه و کسب عنوان «سفیر» از سوی این مؤسسات به افراد تحت‌پوشش این موسسه‌ها کمک می‌کنند.

فوتبالیست‌ها دست به خیر می‌شوند

Corporate-Social-Responsibility3-11

از قدیم‌الایام رسم بر این بوده که ورزشکاران ایرانی در مراسم خیریه و گلریزان حضور داشته باشند و اتفاقاً هنوز هم این رسم زیبا و انسان‌دوستانه پابرجاست و سبب می‌شود تا ورزشکاران هم مسئولیت اجتماعی خود را در قبال جامعه ادا کنند. در این میان افرادی چون علی دایی، علی کریمی، جواد نکونام، مهدی مهدوی‌کیا وکریم باقری همواره در فعالیت‌های خیریه حضور و در مؤسسات خیریه دستی بر آتش دارند. «علی دایی» که در فاصله سال‌های 1997 تا 1999 سفیر صلح یونیسف بود و اتفاقاً به همین خاطر هم نشان صلح یونیسف را دریافت کرد و علی‌رغم اینکه تمایل ندارد تا کارهای خیرش در رسانه‌ها بازتاب داشته باشد، حضوری فعال در این زمینه دارد. علی دایی و همسرش بارها با حضور در موسسه خیریه «بهنام دهش پور»، به این موسسه و نیز موسسه «محک» کمک مالی و معنوی رسانده‌اند. علاوه بر این گفته می‌شود آقای گل جهان، بیش از ۱۰۰ کودک را به فرزندی پذیرفته است. شهریار همچنین مدرسه‌ساز معروفی هم هست، ضمن اینکه در ستاد دیه هم برای آزادی زندانیان غیرعمد دستی بر آتش دارد.

مطالب مرتبط:

مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها؛ راهکاری مفید برای بهبود شرایط جامعه

ستاره های مشهور جهان و مسئولیت اجتماعی؛ چه کسی از همه بخشنده‌ تر است؟ (بخش اول)

0 دیدگاه

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط