مسئولیت اجتماعی

ستاره های مشهور جهان و مسئولیت اجتماعی؛ چه کسی از همه بخشنده‌ تر است؟ (بخش اول)

Corporate-Social-Responsibility2.png

همانطور که پیش‌ازاین در "مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها؛ راهکاری مفید برای بهبود شرایط جامعه" به‌تفصیل گفتیم مسئولیت اجتماعی یا «CSR» به معنای حساسیت افراد حقیقی و حقوقی نسبت به مسائل اجتماعی، فرهنگی و محیطی است. تا آنجا که تلاش برای برقراری مسئولیت اجتماعی، به افراد، سازمان‌ها و دولت کمک می‌کند تاثیری مثبت بر پیشرفت، کار و جامعه داشته باشند.

یک فرد چطور می‌تواند از نظر اجتماعی مسئول باشد؟

مسئولیت اجتماعی فردی را این‌گونه تعریف می‌کنند:

«مسئولیت اجتماعی فردی شامل شرکت هر فرد در اجتماعی که در آن زندگی می‌کند است که می‌توان آن را به علاقه‌مندی از اتفاقاتی که در جامعه می‌افتد و شرکت فعال برای حل برخی از مشکلات محلی تعریف کرد. هر جامعه زندگی خود را دارد که همیشه در حال تغییر است. و هر کدام از ما می‌توانیم به طرق مختلف در این تغییر شرکت داشته باشیم، مثلاً با شرکت در تمیز کردن خیابانی که در آن زندگی می‌کنیم، با شرکت در برگزاری مراسم‌ها. مسئولیت اجتماعی فردی را می‌توان با کارهای خیریه برای مشکلات و مسائل مهم اجتماعی، فرهنگی و محیطی تعریف کرد. بخشش و کار خیر راه‌های مختلفی دارد، مثل بخشیدن کالاهای مختلف یا از طریق واریزهای نقدی.»

افراد مشهور و مسئولیت اجتماعی؛ مالک بزرگترین موسسه خیریه جهان

Corporate-Social-Responsibility2-1

وقتی صحبت از مسئولیت اجتماعی افراد به میان می‌آید معمولاً اولین چیزی که به ذهن می‌رسد فعالیت‌های اجتماعی، خیرخواهانه و به‌عبارت‌دیگر مسئولیت اجتماعی افراد مشهور در زمینه‌های مختلف است.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید، بزرگ‌ترین موسسه خیریه جهان، نه در اختیار سازمان ملل متحد است و نه موسسه‌ای متعلق به دولت‌ها و نه متعلق به نهادهای مردمی است؛ بزرگ‌ترین موسسه خیریه جهان، اکنون متعلق به «بیل و ملیندا گیتس» است که بخشی از ثروت مؤسس غول نرم‌افزار جهان را صرف امور خیرخواهانه در کشورهای مختلف می‌کند. اهداف اصلی موسسان این بنیاد، افزایش تندرستی، کاهش فقر و ارتقای محیط‌زیست در کشورهای مختلف اعلام شده و ارتقای شانس دسترسی مردم در کشورهای کمتر توسعه‌یافته به فناوری اطلاعات و غذای سالم، از جمله مأموریت‌های این بنیاد در چند سال اخیر است. مرکز این بنیاد در سیاتل بوده و با حضور مثلث بیل، ملیندا و وارن هدایت می‌شود. بخشی از فعالیت‌های غیر اینترنتی بیل گیتس که تا حدودی به رفتارهای نیکوکاری آن در عرصه محیط‌زیست و جامعه مرتبط است، در شرکت Terra Power متمرکز شده که کار طراحی و ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای نسل جدید و تولید سوخت پاک (GREEN ENERGY) را در دستور کار دارد.

بااین‌همه فقط بزرگان عصر دیجیتال که میلیاردرهای قرن بیستم و بیست و یکم به شمار می‌روند نیستند که در این زمینه ید طولایی دارند، بلکه شماری از ورزشکاران معروف دنیا به‌خصوص فوتبالیست‌ها و مؤسسین برخی شبکه‌های اجتماعی، در زمینه امور نیکوکاری بسیار فعال بوده و سالانه ده‌ها میلیون دلار صرف امور خیریه می‌کنند.

از بنیاد خیریه لیونل مسی تا فعالیت‌های خیرخواهانه رونالدو

Corporate-Social-Responsibility2-3

اسطوره فوتبال جهان و بارسلونا که صاحب ۵ توپ طلای اروپا است، در انجام فعالیت‌های خیرخواهانه، در آسیا، آفریقا و حتی آمریکا بسیار فعال است و بخشی از سرمایه شخصی‌اش را صرف توسعه امور خیریه به‌خصوص در امور مربوط به کودکان در کشورهای فقیر و کمتر توسعه‌یافته جهان می‌کند.

لیونل مسی از زمان حضور در نوک پیکان بارسلونا، میلیون‌ها دلار به یونیسف کمک کرده است و این علاوه بر کمک‌های مادی و معنوی باشگاه پرطرفدار کاتالان‌ها به صندوق کودکان ملل متحد در طول سال‌های اخیر است.

مسی در تبلیغات تلویزیونی و همچنین پذیرش رایگان کودکانی که علاقه‌مند به فراگیر فوتبال زیر نظر وی هستند نیز، امکاناتی را در اختیار مؤسسات خیریه و فرهنگی قرار داده است. نکته جالب اینجاست که به نظر می‌رسد رقابت لیونل مسی و رقیب قدرش «کریستیانو رونالدو» فقط به مستطیل سبز ختم نمی‌شود. این میلیونر دنیای مستطیل سبز، ظرف یک دهه اخیر، ده‌ها میلیون دلار صرف امور خیریه و نیکوکاری در اقصی نقاط جهان کرده است.

این ستاره مشهور دنیای ورزش بخشی از فعالیت‌های نیکوکاریش را که از درآمدهای میلیون دلاری حاصل از فعالیت‌های ورزشی، تبلیغاتی و برندینگ به دست می‌آورد، توسعه می‌دهد و البته طیف این کمک‌ها، از صلیب سرخ جهانی و یونیسف گرفته تا کمک‌هایی که خود رونالدو به اشخاص خاص می‌دهد را شامل می‌شود.

Corporate-Social-Responsibility2-2

رونالدو در سال ۲۰۱۱ میلادی، ۱.۵ میلیون یورو به کودکان غزه کمک کرد. در سال ۲۰۱۲ میلادی ۶۰ هزار یورو صرف هزینه جراحی کودکی که از نوع بیماری خاص رنج می‌برد، کرد. چک ۱۰۰ هزار یورویی به صلیب سرخ جهانی جهت کمک به مردم افغانستان، از جمله دیگر کمک‌های رونالدو به کشورهای کمتر توسعه‌یافته است. بد نیست بدانید که رونالدو در سال 2015 عنوان «بخشنده‌ترین فوتبالیست جهان» را از آن خود کرد.

رونالدو از جمله معدود فوتبالیست‌های مشهور جهان است که به خاطر ۲ بار خون‌دهی در سال، از انجام تتو در بدنش خودداری کرده است.

همیشه پای گوگل در میان است

Corporate-Social-Responsibility2-4

غول جست‌وجوی جهان در اکتبر ۲۰۰۵ میلادی، «ژاکلین فولر» آمریکایی را مأمور کرد تا بخشی از درآمد میراث دیجیتال قرن بیستم میلادی را به امور نیکوکاری اختصاص دهد. بازوی خیریه گوگل، در روزهای نخست با سرمایه ۱۰۰ میلیون دلاری آغاز به کار کرد.

در این میان مسائل زیست‌محیطی، توسعه آموزش و بهداشت و همچنین کمک به کسانی که ایده‌های نو در عرصه‌های دیجیتال دارند، از جمله ماموریت‌های سالانه بنیاد خیریه گوگل به شمار می‌رود.

این بنیاد در طول سال، رویدادهای منظم چالشی را در سراسر جهان برگزار می‌کند تا کاربران نوآور را تشویق کند در فعالیت‌های دیجیتالی که می‌تواند سبب ایجاد فرصت‌های برابر در کار و فعالیت‌های گوناگون شود، مشارکت نمایند.

دست زاکربرگ و همسرش هم در کارهای خیر است

Corporate-Social-Responsibility2-5

«مارک زاکربرگ» مؤسس و رهبر غول شبکه‌های اجتماعی جهان (فیس بوک)، همچون بیل و ملیندا گیتس، یک موسسه خیریه با همکاری همسرش «پریسیلا چان» در سال ۲۰۱۰ راه‌اندازی کرد. این موسسه که «چان زاکربرگ» نام دارد، تلاش می‌کند تا کمک‌های نیکوکارانه برای توسعه آموزش و بهداشت کودکان اعطا کند و همچون موسسه «بیل گیتس»،‌ سعی دارد تا در امور مربوط به آموزش، تکنولوژی و بهداشت در کشورهای فقیر و درحال‌توسعه سرمایه‌گذاری کند. این مجموعه توسط دکتر «کوری بارگمان»، دانشمند نوروبیولوژیست و استاد دانشگاه راکفلر نیویورک هدایت می‌شود.

مطالب مرتبط:

مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها؛ راهکاری مفید برای بهبود شرایط جامعه

ستاره های مشهور جهان و مسئولیت اجتماعی؛ از بنیاد خیریه خانواده بکام تا کارهای خیر ستاره های وطنی (بخش دوم)

0 دیدگاه

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط