سلامت و بهداشت

چگونه آب سالم بنوشیم؛ آب تصفیه شده پیری را به تعویق می‌اندازد

Benefits-of-Refined-Water.jpg

تأمین آب سالم از ابتدایی‌ترین و درعین‌حال اساسی‌ترین گام‌هایی است که به‌طورکلی برای تأمین حداقل بهداشت باید برداشته شود. پیش‌ازاین در مورد خطرات جدی و گاهی مرگ‌بار آشامیدن آب آلوده بر سلامت انسان‌ها و سایر موجودات زنده به‌تفصیل صحبت کرده‌ایم. امروزه مردم در مصرف آب آشامیدنی بسیار دقت می‌کنند و تمیزی و سلامت آب برایشان بسیار مهم است. در این نوشتار به بحث در مورد روش‌هایی ساده برای آزمایش کیفیت آب مصرفی و آشامیدنی، ضرورت نوشیدن آب سالم و تصفیه‌شده برای بدن و تصفیه آب‌لوله‌کشی شهری می‌پردازیم.

افزایش سطح سلامت بدن با نوشیدن آب سالم و تصفیه‌شده

Benefits-of-Refined-Water-1

امروزه دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که نوشیدن آب سالم و تصفیه‌شده می‌تواند پیری زودرس را به تعویق بیندازد. شاید تصورش مشکل باشد اما حقیقت این است که در قرن بیستم، عمر بشر طولانی‌تر شده است. در عصر مدرن، امید به زندگی بیش از 30 سال افزایش پیداکرده است. دلایل زیادی برای این افزایش طول عمر وجود دارد اما برخی از محققان، افزایش بهداشت آب آشامیدنی را یکی از موثرترین عوامل می‌دانند. پرسش اینجاست که آب تصفیه‌شده از چه طریق باعث جوانی و شادابی بدن می‌شود؟

خستگی روزمره؛ آب کافی و سالم بنوشید

یکی از اولین نشانه‌های کم آب شدن بدن، خستگی روزمره است. حتی کاهش مختصر آب بدن می‌تواند به سلامت شما لطمه وارد کند. بسیاری از مردم نمی‌دانند که ضعف و خستگی روزمره آنها می‌تواند ناشی از کم آب شدن خفیف بدن باشد. نوشیدن روزانه 8 لیوان آب سالم برای بدن یک امر ضروری است.

کارایی حافظه؛ به مغز آب سالم برسانید

 مغز انسان حیاتی‌ترین عضو بدن است. 85 درصد مغز انسان از آب تشکیل شده است. کم‌آبی خفیف می‌تواند قدرت و کارایی حافظه را کاهش دهد و باعث ایجاد اختلال خفیف در حافظه شود. خوردن آب سالم به میزان کافی کارایی حافظه را افزایش می‌دهد.

تغذیه پوست؛ آب کافی بنوشید

Benefits-of-Refined-Water-2

بدون آب، پوست و سایر اعضای بدن عملکرد خوبی نخواهند داشت. پس برای شادابی و جوان نگه‌داشتن پوستتان به‌اندازه کافی آب سالم و بهداشتی بنوشید.

هضم غذا؛ آب برای حمل غذا و اکسیژن

 سیستم گوارشی انسان برای هضم غذا به آب کافی نیاز دارد. آب به هضم و تجزیه غذا کمک می‌کند. ایجاد واکنش شیمیایی و جذب مواد غذایی- حمل مواد غذایی و اکسیژن به سلول‌ها با کمک آب انجام می‌شود. به‌طورکلی آب کمک می‌کند که همه‌چیز در اندام‌های ما حرکت کند.

دفع سموم بدن با آب

آب یک روان‌کننده طبیعی است که باعث نرم و روان شدن مدفوع و تخلیه سریع‌تر آن از روده‌ها می‌شود. کم‌آبی باعث خشک شدن محتویات روده بزرگ و گیرکردن آن و درنهایت باعث یبوست می‌شود. عرق و ادرار نیز از راه‌های دیگر دفع سموم بدن هستند که آب نقش اساسی در تولید آن‌ها دارد.

گردش خون

نوشیدن آب باعث رقیق شدن خون و سهولت گردش خون می‌شود.

تنظیم سیستم خنک‌کننده بدن

Benefits-of-Refined-Water-3

 آب باعث تنظیم دمای بدن می‌شود. یکی از مهم‌ترین روش‌های تنظیم دمای بدن، تعرق است که اتفاقاً آب مهم‌ترین عنصر در تولید عرق بدن است.

کاهش احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ و سرطان مثانه

تحقیقات نشان می‌دهد که نوشیدن مقدار کافی آب سالم، می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا 45% و سرطان مثانه را تا 50% کاهش دهد.

سهولت حرکت مفاصل

پوشش غضروفی بین مفاصل از آب به‌عنوان بالشتک بین‌استخوانی استفاده می‌کند و سبب می‌شود که مفاصل به‌راحتی حرکت کنند.

دستگاه تصفیه آب برای نوشیدن آب سالم و گوارا

Benefits-of-Refined-Water-4

نوشیدن آب یکی از روش‌های افزایش سطح سلامت زندگی است. بااین‌حال نوشیدن آب تصفیه‌شده و سالم نیز به همان اندازه از اهمیت زیادی برخوردار است. آب آشامیدنی باید عاری از هرگونه آلاینده باشد. درواقع اگر آب خالص، سالم و گوارا باشد بهتر می‌تواند سموم بدن شما را دفع کرده و عملکرد اندام‌های داخلی بدن را بهبود ببخشد.

یکی از بهترین روش‌های اطمینان از کیفیت آب آشامیدنی، تصفیه کردن آب به‌وسیله دستگاه‌های تصفیه آب خانگی است. این دستگاه‌ها قادر به حذف بیش از 90 درصد آلودگی‌ها و ناخالصی‌های آب هستند. کلر، گل‌ولای، شن و ماسه و سموم محلول در آب را حذف می‌کنند و آبی سالم و گوارا در اختیار شما قرار می‌دهند.

5 روش ساده برای آزمایش کیفیت آب آشامیدنی

Benefits-of-Refined-Water-5

در اینجا چند روش ساده برای آزمایش کیفیت آب مصرفی و آشامیدنی را توضیح می‌دهیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به میزان خلوص آب پی ببرید:

۱- یک لیوان با شیشه شفاف را از شیر آب آشپزخانه پر کنید

لیوان را رو به نور نگه‌دارید و به داخل آن نگاه کنید. آیا آب درون لیوان شفاف است یا کدر و تیره؟ غیر از مایع شفاف و روشن هر چیز دیگری که در آب ببینید می‌تواند نشانه‌ای از آلودگی باکتریایی و یا ذرات معلق باشد.

۲- آب را بو کنید

یک روش دیگر برای آزمایش کیفیت آب مصرفی این است که آب را بو کنید. اگر بویی شبیه بوی تخم‌مرغ گندیده و یا بوی استخر شنا، سوهان ناخن در اثر ساییدن و یا بوی نامطبوع دیگری احساس کردید، ممکن است این بو به دلیل میزان بالای کلر یا گوگرد باشد.

۳- از کیت تشخیص خلوص آب برای سنجش کیفیت آب استفاده کنید

این کیت‌ها را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم آزمایشگاهی تهیه کنید. قابلیت‌هایی که این کیت‌ها دارند عبارت است از: اندازه‌گیری میزان کلر، نیترات‌ها و نیتریت‌ها، مواد معدنی از قبیل آهن، مس و سرب و آرسنیک میزان سختی آب.

نکته: مسلماً نتیجه‌ای که از طریق این روش به دست می‌آورید دقیق‌تر از سنجشی است که با نگاه کردن به آب به دست می‌آورید.

۴- می‌توانید از ابزارهایی برای تست آب استفاده کنید

برای تهیه آن‌هم می‌توانید از شرکت‌های معتبر که درزمینهٔ آب و تصفیه آب فعالیت می‌کنند درخواست کنید آن‌ها را در اختیار شما قرار دهند.

یکی از این دستگاه‌ها که قادر است ناخالصی محلول در آب را اندازه‌گیری کند دستگاه TDS متر است. این دستگاه از خاصیت هدایت الکتریکی آب کمک می‌گیرد و قادر است سنگینی آب که همان تقریب نسبتاً مطلوبی از جامدات محلول در آب است را با واحد PPM (میلی‌گرم در لیتر) اندازه‌گیری کند. این دستگاه کوچک بوده و با استفاده از آن می‌توانید هرچند وقت یک‌بار خودتان در منزل میزان خلوص آب مصرفی و آشامیدنی را اندازه بگیرید.

۵- برای تست خلوص آب از آزمایش‌های حرفه‌ای استفاده کنید

– همه آزمایشگاه‌ها این تست را انجام نمی‌دهند. برای اطلاع از اینکه کدام آزمایشگاه‌ها می‌توانند این تست را برای شما انجام دهند با بخش بهداشت محلی خود تماس گرفته و لیستی از آزمایشگاه‌هایی که این تست را انجام می‌دهند تهیه کنید.

– ۱ یا ۲ نمونه از آب مصرفی خود را برای آزمایش و تست در ظرف‌های شیشه‌ای مخصوص بریزید.

– ظروف شیشه‌ای مخصوص که از آب پرکرده‌اید را به آزمایشگاه برده تا تجزیه‌وتحلیل بر روی آن انجام شود. نتیجه به‌دست‌آمده را با متخصصان و کارشناسان آب و تصفیه آب درمیان بگذارید.

اگر هر یک از روش‌های بالا را امتحان کردید و به این نتیجه رسیدید آبی که مصرف می‌کنید آلوده است، به شما پیشنهاد می‌کنیم که یک دستگاه تصفیه آب خانگی خریداری کرده و یا با کارشناس متخصص در خصوص روش‌هایی که می‌توانید به آب سالم دسترسی داشته باشید مشورت کنید.

آیا آب‌لوله‌کشی نیاز به تصفیه دارد؟

Benefits-of-Refined-Water-6

متاسفانه بیشتر نگرانی‌ها در رابطه با آب شهری یا لوله‌کشی به خاطر وجود احتمالی مواد جانبی آلی فرار هالوژن‌دار یا «ارگانوهالوژن‌ها» (OHs) است که هنگام روند گندزدایی یا کلرزنی در اثر واکنش کلر با مواد آلی و ناخالصی‌های موجود در آب به وجود می‌آیند. مشکل دیگر سختی بیش‌ازحد مجاز آب به خاطر وجود برخی از فلزات سنگین است که غالباً به علت فرسودگی یا خوردگی در لوله‌ها و شیرآلات داخل ساختمان‌ها بروز می‌کند و ربطی هم به فرآیند تصفیه آب ندارد. از سوی دیگر با توجه به دخیل بودن چاه‌ها در تأمین آب شهری، این امکان وجود دارد که برخی از چاه‌ها در بعضی مواقع و تحت شرایط خاصی در مجاورت فاضلاب‌ها، محل دفن زباله‌ها، دامداری‌ها، کودها، مناطق زارعی و ... قرار گیرد. در این صورت احتمال آلوده شدن منابع آبی با میکروب‌های بیماری‌زا یا حتی نیترات وجود دارد. درهرحال کیفیت آب‌لوله‌کشی برای مصارف شرب باید به‌گونه‌ای باشد که در زمان طولانی یا کوتاه مشکلی در سلامت مصرف‌کننده ایجاد نکند. بنابراین هر میزان سرمایه‌گذاری برای ارتقای کیفیت آب‌لوله‌کشی شهری و به صفر رساندن ترکیب‌های آلی فرار هالوژن‌دار یا دیگر مواد آلاینده در آب شهری با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته، مدبرانه خواهد بود و باعث بهبود و ارتقای سلامت جامعه و درنتیجه صرفه‌جویی‌های نجومی در هزینه‌های دارو و درمان می‌شود.

مطالب مرتبط:

آب آشامیدنی آلوده و خطرات آن برای سلامت انسان

2 دیدگاه

  1. Avatar سید محمد ظاهر ماهر

    اب وهوا مایه حیات وزندگی است . امیدوارم اگر لطف نموده پریزتنتشن درمورد بیماریهای ناشی از ناشی آب و ازآلودگی هوا به ایمیل ام ارسال نمایید خدمت بزرگ به صحت جوامع انسانی وخوشنودی خداوند میگردد. بنده آموزگار صحت ومحیط زیست وکارشناس تغییر اقلیم هستم . ازلطف وبزرگواری شما پیشاپیش سپاسگذاری مینمایم.

  2. Avatar سید محمد ظاهر ماهر

    به نظر بنده مطالب شما نهایت ارزشمند برای ادامه زندگی جوامع بشری وحفظ سلامت موجودزنده است. در حقیقت سخاوتمندی شما در توسعه علم ودانش خودش بهترین نوع عبادت برروشنایی چشم کوران ونیازمندان است.

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط