خانه

11 اصل فنگ شویی برای یک خواب راحت

Bedroom-Feng-Shui-for-Better-Sleep.jpg

فنگ‌شویی فلسفه باستانی چینی‌ها، برای قرار دادن هر وسیله در جای صحیح خود چه در منزل و چه در محیط کار برای رسیدن به آرامش و حال خوب است. بنابراین فلسفه، هنگامی‌که انسان و محیط پیرامون او با هم هماهنگ باشند، نتیجه‌اش انرژی مثبت و آرامش است.

چیدمان اتاق‌خواب بر اساس فلسفه فنگ‌شویی

اگر بخواهیم فنگ‌شویی را لغت به لغت ترجمه کنیم به معنی باد و آب است. بر اساس این باور، حرکت باد و آب و به کار بردن درست عناصر، انرژی خوبی در محیط زندگی ما ایجاد می‌کند. از سوی دیگر اتاق‌خواب مکانی است که ما حدود یک‌سوم عمر خودمان را در آن سپری می‌کنیم. پس اصول طراحی چیدمان اتاق‌خواب بر اساس فنگ‌شویی سبب ایجاد انرژی مثبت و درنهایت آرامش شما می‌شود.

1. هیچ وسیله‌ای زیر تختخواب نگذارید

Bedroom-Feng-Shui-for-Better-Sleep-1

این یک قانون جدی در فنگ‌شویی است، هیچ‌چیز را زیر تختخواب نگذارید حتی یک وسیله کوچک. هر شی هرچقدر هم کوچک حتی اگر وسایل اضافی خواب مثل بالش و ملحفه باشد، انرژی خاص خودش را دارد. تا جایی که می‌توانید فضای زیر تختخوابتان را تمیز و خالی نگه‌دارید، بهتر است چیزهایی که معمولاً در زیر تختخواب نگه می‌دارید را در یک کمد دیواری قرار دهید. رعایت این مسئله به‌خصوص برای آن‌هایی که بدخواب هستند و معمولاً شب‌ها خواب چندان راحتی ندارند می‌تواند در روند خوابیدنشان بسیار مفید باشد.

2. اتاق‌خواب را تمیز و مرتب نگه‌دارید

Bedroom-Feng-Shui-for-Better-Sleep-2

اصل اول برای ایجاد محیطی آرام و مناسب جهت ریلکسیشن و همچنین یک خواب راحت، تمیز کردن و مرتب کردن آن محیط است. اتاقتان را مرتب کنید و از شر هر چیزی که دوست ندارید در اتاقتان باشد خلاص شوید. جمع‌کردن ریخت‌وپاش ممکن است زمان‌بر و خسته‌کننده باشد، ولی باعث می‌شود که احساس خوبی به شما دست دهد. مرتب کردن اتاق‌خوابتان را پشت گوش نیندازید چراکه مهم‌ترین مرحله برای هماهنگ کردن انرژی‌ها، پاکیزگی و مرتب بودن محیط است.

3. در گذشته زندگی نکنید

Bedroom-Feng-Shui-for-Better-Sleep-3

وسایل قدیمی را که در گذشته به کارتان می‌آمده از اتاق‌خواب بیرون ببرید. پتویی که زمانی همسر مرحومتان از آن استفاده می‌کرده یا تابلوی هدیه دوستی که با ناراحتی از زندگیتان بیرون رفته انرژی شما را تحلیل می‌برد، چراکه با هر بار نگاه کردن به آن‌ها خاطرات گذشته را مرور می‌کنید و غم از دست دادن برایتان تازه می‌شود.

4. از قسمت بالای تخت غافل نشوید

Bedroom-Feng-Shui-for-Better-Sleep-4

قسمت بالای تخت خواب (قسمتی که بالای سرمان قرار می‌گیرد) باید ۳ تا ۵ سانتیمتر از دیوار فاصله داشته باشد تا هوا و انرژی آزادانه جریان پیدا کند. اگر تخت خوابتان را هم به دیوار چسبانده‌اید باید فاصله مشابه ۳ تا ۵ سانتیمتر را بین تخت و دیوار در نظر بگیرید. (این اندازه از مقیاس چینی که به قسمت‌های یین و یانگ تقسیم شده، به‌دست‌آمده است) سبب می‌شود هنگام خواب احساس آزادی و امنیت بیشتری داشته باشید.

5. وسایل شکسته را از اتاق‌خواب بیرون ببرید

Bedroom-Feng-Shui-for-Better-Sleep-5

در گام اول صدای جیرجیر در اتاق‌خواب را با روغن‌کاری لولاهای در ساکت کنید. سپس اشیا شکسته مثل ساعت‌کوکی بالای تخت که شیشه‌اش ترک برداشته یا جاشمعی سفالی که شکسته و فرصت نمی‌کنید آن را بند بیندازید را از اتاق‌خواب بیرون ببرید. وسایل فرسوده و شکسته انرژی‌های منفی را به‌سوی شما سرازیر می‌کنند.

6. نور اتاق‌خواب را تنظیم کنید

Bedroom-Feng-Shui-for-Better-Sleep-6

شب‌ها موقع خواب درجات مختلف تیرگی و روشنی ایجاد کنید. می‌توانید از لامپ‌هایی که دارای سوییچ‌های تنظیم شدت نور هستند و یا از شمع‌هایی که دارای کیفیت بالا و فاقد مواد سمی هستند، استفاده کنید. روشن کردن شمع حداقل ۱۵ دقیقه قبل از خواب، باعث جذب انرژی و داشتن خوابی راحت می‌شود. از سوی دیگر در طول روز پنجره‌ها را بازکنید و هوای تازه و پاک را به اتاق خود راه دهید. گیاهان خانگی نیز می‌توانند هوای اتاق را تصفیه کنند، به شرطی که اتاق‌خوابتان بزرگ باشد و گیاهان دور از تختخواب گذاشته شوند. اجازه دهید در طول روز نور طبیعی و کافی به اتاق وارد شود.

7. روبروی تخت آینه نگذارید

Bedroom-Feng-Shui-for-Better-Sleep-7

هرگز آینه یا میز آینه‌دار را (درصورتی‌که هنگام دراز کشیدن روی تختخواب تصویر خود را در آن می‌بینید) روبروی تختخواب قرار ندهید اما اگر آینه در ارتفاع نصب شده باشد مشکلی ایجاد نمی‌کند. در صورت لزوم آینه را به‌جای دیگری منتقل کنید یا هر شب قبل از خوابیدن آن را با پارچه‌ای بپوشانید چراکه آینه‌ها انرژی و نور را منعکس می‌کنند و انعکاس نور خواب را مختل می‌کند.

8. راحتی تختخوابتان را جدی بگیرید

Bedroom-Feng-Shui-for-Better-Sleep-8

راحتی، کلید اصلی یک خواب راحت است. برای یک خواب راحت در طول شب به‌راحتی تختخواب یا جای خوابتان توجه کنید. اگر تختخوابتان راحت نیست تا آنجا که می‌توانید یک جای خواب راحت برای خودتان فراهم کنید.

9. از رنگ‌های آرام‌بخش استفاده کنید

Bedroom-Feng-Shui-for-Better-Sleep-9

یکی از مهم‌ترین اصول فلسفه فنگ‌شویی برای دکوراسیون اتاق‌خواب، تعادل رنگ‌هاست. بر اساس این فلسفه بهترین رنگ‌ها برای اتاق‌خواب طیف رنگی سفید تا قهوه‌ای یا همان رنگ‌های «پوستی» است.

10. اتاق‌خواب محل استراحت و آرامش است

Bedroom-Feng-Shui-for-Better-Sleep-10

سعی کنید تلویزیون، موبایل، لپ‌تاپ و کامپیوتر را از اتاق‌خواب بیرون ببرید چراکه این وسایل آرامش را از شما سلب می‌کنند و موجب استرس می‌شوند. اگر هم میزتحریر یا کامپیوتر گوشه اتاق‌خوابتان دارید با استفاده از یک صفحه یا پارتیشن آن‌را از فضای اتاق‌خواب جدا کنید.

11. درها را ببندید

Bedroom-Feng-Shui-for-Better-Sleep-11

طبق قانون فنگ‌شویی قسمت پایین تخت (قسمتی که پایمان را قرار می‌دهیم) نباید به سمت در باشد چراکه انرژی سایر قسمت‌های خانه سبب کم شدن آرامش هنگام خواب می‌شود. از سوی دیگر شب‌ها تمام درها، از در ورودی گرفته تا در کمد و سرویس بهداشتی، را ببندید. این کار تمام انرژی‌های خوب برای سلامتی و رابطه عاطفی سالم را به‌سوی شما سرازیر می‌کند.

0 دیدگاه

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط