سلامت و بهداشت

آب آشامیدنی آلوده و خطرات آن برای سلامت انسان

Health-effects-of-water-pollution.jpg

آب اصلی‌ترین عامل زندگی است و در بیشتر فرایندهای متابولیسمی بدن، نقش حیاتی دارد. تقریباً 70 درصد وزن بدن را آب تشکیل می‌دهد و بدن انسان برای عملکرد درست روزانه به 1 تا 7 لیتر آب نیاز دارد. بااین‌همه بدن ما به آبی نیاز دارد که فاقد ناخالصی‌هایی مثل باکتری یا دیگر عوامل بیماری‌زا و همچنین آلاینده‌های شیمیایی و آلودگی‌های صنعتی باشد. تأمین آب سالم از ابتدایی‌ترین و درعین‌حال اساسی‌ترین گام‌هایی است که به‌طورکلی برای تأمین حداقل بهداشت باید برداشته شود.

آلودگی آب؛ معضل همیشگی زندگی بشر

Health-effects-of-water-pollution-1

یکی از معضلات زندگی امروز انسان‌ها علیرغم پیشرفت روزافزون علم، هنوز هم آلودگی آب است. همه موجودات زنده نیاز به آب تمیز و پاک دارند. برای رویش محصولات کشاورزی و برای نوشیدن نیاز به آب داریم. در صورت مصرف آب آلوده، ممکن است در همان لحظه آسیبی به سلامتی شما وارد نشود، اما اگر در مدت طولانی از این آب آلوده مصرف کنید، سلامتی شما به خطر می‌افتد.

علل اصلی آلودگی آب؛ از فاضلاب شهری تا افزایش دمای زمین

علل اصلی آلودگی آب به ترتیب شامل موارد زیر هستند:

فاضلاب شهری

Health-effects-of-water-pollution-2

زباله‌های صنعتی ازجمله سرب، جیوه، نیترات، فسفات، روغن و ... می‌توانند باعث نقص سیستم ایمنی بدن، عدم باروری و مسمومیت حاد شوند.

زباله‌های دریایی

Health-effects-of-water-pollution-3

زباله‌های دریایی ازجمله مقوا، قوطی‌های فیلم عکاسی، آلومینیوم و ظروف پلاستیکی که به آب دریاها ریخته می‌شوند.

زباله‌های رادیواکتیو

زباله‌های رادیواکتیو ازجمله فرآورده‌های صنایع، کارخانه‌ها، بیمارستان‌ها،، نیروگاه‌های هسته‌ای، استخراج و پالایش اورانیوم و توریوم.

مواد نفتی

Health-effects-of-water-pollution-4

آلودگی ناشی از مواد نفتی شامل نشت نفت از تانکرها و کشتی‌ها که سبب ایجاد ذرات معلق در آب شده و همین امر سبب کاهش کیفیت آب آشامیدنی برای انسان و کاهش کیفیت آب برای آبزیان می‌شود.

ذخایر زیرزمینی

 مخازن و لوله‌های زیرزمینی که اغلب حاوی مواد نفتی هستند برای محیط اطراف مضرند. تا پیش از سال 1980، این لوله‌های زیرزمینی از جنس فولاد بودند که به‌طور مستقیم باعث آلودگی می‌شدند. با گذشت زمان و از بین رفتن فولاد، مواد درون این لوله‌ها باعث آلودگی خاک و آب‌های زیرزمینی شدند.

آلودگی جوی

Health-effects-of-water-pollution-5

در اتمسفر، ذرات آب با دی‌اکسیدکربن، دی‌اکسید گوگرد و اکسید نیتروژن مخلوط می‌شود و یک اسید ضعیف را تشکیل می‌دهند. آلودگی جوی یعنی بخارآب مقدار زیادی از این گازها را جذب کرده و اسیدی می‌شود.

گرمای کره زمین

افزایش گرمای کره زمین باعث افزایش دمای آب می‌شود. افزایش دمای آب هم می‌تواند منجر به مرگ بسیاری از موجودات آبزی شود.

اتورافیک (افزایش مواد مغذی در دریا که باعث رویش انبوه گیاهان می‌شود)

Health-effects-of-water-pollution-6

 کودهای مورداستفاده در کشاورزی، اگر در نزدیکی آب رودخانه‌ها، دریاچه و غیره ریخته شوند مقدار مواد مغذی در آب را افزایش می‌دهند. درنتیجه «فیتوپلانگتون‌ها» با سرعت بیشتر تکثیر و باعث ایجاد شکوفه‌های جلبکی می‌شوند. این شکوفه‌های جلبکی باعث مختل کردن عمل اکوسیستم و ایجاد مشکلات زیست‌محیطی از در اثر استفاده از تمام اکسیژن آب و مرگ آبزیان و درنهایت آلودگی آب‌ها می‌شوند. از سوی دیگر شکوفه‌های جلبکی جلوی نور خورشید را گرفته و درنتیجه باعث از بین رفتن گیاهان در آب می‌شوند. این در حالی است که برخی از جلبک‌ها ماده‌ای سمی تولید می‌کنند که برای موجودات زنده کشنده است.

تأثیر آلودگی آب بر سلامت انسان‌ها

آلودگی آب‌های آشامیدنی می‌تواند اثرات مختلفی بر سلامت انسان بگذارد و تاثیرات این مساله در درازمدت به شکل بیماری‌های مقاوم در برابر درمان بروز کند که شامل برخی از موارد زیر است.

تشدید بیماری‌ها در گروه‌های حساس

Health-effects-of-water-pollution-7

گروه‌های حساس ازجمله کودکان، سالمندان و افراد دچار نقص دستگاه ایمنی به علت بیماری‌هایی نظیر ایدز یا سرطان به باکتری‌های منتقل‌شونده از طریق آب حساس‌ترند. کودهای شیمیایی نیز ممکن است نیترات موجود در آب را افزایش دهند. وجود مقدار بیش‌ازحد نیترات در آب برای نوزادان خطرناک است و در برخی موارد باعث ایجاد «سندروم نوزاد کبود» می‌شود که ناشی از اختلال انتقال اکسیژن در خون است.

زردی یا یرقان

Health-effects-of-water-pollution-8

در صورت نوشیدن آب آلوده امکان ابتلا به بیماری «زردی» یا «یرقان» وجود دارد. ازجمله علائم این بیماری می‌توان به زرد شدن پوست بدن، صورت، چشم‌ها و ناخن‌ها اشاره کرد. در صورت ابتلا به این بیماری فرد دچار کاهش اشتها، سردرد و ضعف شدید جسمانی می‌شود.

انواع بیماری‌ها پوستی

Health-effects-of-water-pollution-9

استفاده از آب آشامیدنی آلوده می‌تواند منجر به بیماری‌هایی پوستی ازجمله خارش، تورم پوست، تب‌خال و ... شود.

اسهال خونی

Health-effects-of-water-pollution-10

نوشیدن آب آلوده باعث «اسهال خونی» می‌شود و در صورت ابتلا به این بیماری فرد دچار دل‌درد شدید شده و با از دست دادن آب بدن از طریق اسهال، بدن دچار کم‌آبی می‌شود.

حصبه

Health-effects-of-water-pollution-11

در صورت مصرف آب‌های آلوده و ناسالم امکان ابتلای افراد به بیماری «حصبه» نیز وجود دارد. حصبه یا تب تیفوئید، یک بیماری عفونی است و در اثر میکروارگانیسمی به نام «سالمونلا» ایجاد می‌شود که معمولاً از طریق خوراکی وارد بدن می‌شود (دهانی- مدفوعی). چنانچه مدفوع بیمار توسط فرد دیگری به‌صورت غیرمستقیم مثلاً از طریق آب و غذای آماده، خورده شده باشد، فرد به این بیماری دچار می‌شود. افرادی که از آب‌های نامطمئن و غیربهداشتی استفاده می‌کنند خطر ابتلا به بیماری حصبه در آن‌ها محتمل‌تر است. تب شدید برای چند روز متوالی ازجمله علائم ابتلا به حصبه است.

بیماری‌های چشم

Health-effects-of-water-pollution-12

در صورت نوشیدن آب آلوده یا شستن بدن با آن، مشکلات چشمی ازجمله قرمزی، ورم و ورم ملتحمه چشم فرد را تهدید می‌کند.

گلو درد

با نوشیدن آب آلوده ممکن است فرد دچار تورم بافت اطراف گلو شود که این تورم به‌تدریج بزرگ شده و ممکن است به شکل غده در بدن فرد ظاهر شود.

ویژگی‌های آب سالم

Health-effects-of-water-pollution-13

آب سالم به آبی گفته می‌شود که آلودگی‌های میکروبی نداشته باشد، بی‌بو باشد و رنگ خاصی نداشته باشد. همچنین عاری از مواد سمی باشد. آب سالم باید ظاهرش زلال باشد و مواد معدنی به میزان مجاز در آن باشد. مواد آلی و معدنی موجود در آب تا حدی برای بدن لازم بوده و آب را خوش‌بو و گوارا می‌کند. ولی وجود بیش‌ازحد این مواد در آب به‌خصوص کلسیم، منیزیم، آهن و مس باعث سختی آب شده و در طولانی‌مدت باعث ایجاد بیماری‌های مختلف ازجمله بیماری سنگ کلیه و نیز بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود. با جوشاندن آب می‌توان تا حدودی میکروب‌های آب را از بین برد ولی برای حذف نیترات از آب آشامیدنی این روش کاربرد ندارد. امروزه برای حذف کامل آلاینده‌های آب از روش‌های نوین تصفیه آب استفاده می‌شود.

مطالب مرتبط:

چگونه آب سالم بنوشیم؛ آب تصفیه شده پیری را به تعویق می‌اندازد

0 دیدگاه

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط