تکنولوژی

پاک کردن حافظه کش برنامه با پاک کردن داده‌های برنامه چه تفاوتی دارد؟

Clear-app-cache-or-clear-app-data_ whats-the-difference.jpg

اکثر شما ممکن است به دلیل مشکلات نرم‌افزاری اندروید تصمیم به پاک کردن کش اپلیکیشن یا پاک کردن دیتای اپلیکیشن گرفته باشید. اغلب، این کار، مثل یک درمان معجزه‌آسا برای کاهش سرعت اندروید و هنگ کردن آن است. ولی تفاوت بین “clear the app cache” و “clear the app data” چیست؟ در ادامهٔ مطلب با نیکوپی همراه باشید تا فرق بین پاک کردن کش برنامه با پاک کردن دیتای برنامه را با هم مرور کنیم.

پاک کردن حافظه پنهان (clear the app cache) یعنی چه؟

Clear-app-cache-or-clear-app-data_ whats-the-difference-1

کش یک فضای ذخیره‌سازی موقت برای نگهداری انواع خاصی از داده‌هاست. هدف و وظیفه حافظه کش سرعت بخشیدن به اجرای برنامه‌ها و کاهش اطلاعات پردازشی است. احتمالاً بعد از هر بار راه‌اندازی مجدد (restart) گوشی خود متوجه کاهش سرعت برنامه‌ها در اولین بار استفاده از آن‌ها شده‌اید. ولی در دفعات بعد استفاده از همان برنامه‌ها، سرعت بیشتر خواهد بود. این موضوع به دلیل این است که با هر بار خاموش کردن گوشی، حافظه کش پاک می‌شود و پس از روش کردن و استفاده دوباره از برنامه‌ها، مجدداً اطلاعات موردنیاز کش می‌شوند و در دفعات بعدی باز کردن برنامه، سرعت بالاتر می‌رود. دقیقاً مشابه همین عمل در مرورگرهای اینترنتی رخ می‌دهد. هنگامی‌که از یک سایت برای اولین بار بازدید می‌کنید، برخی اطلاعات و تصاویر کش می‌شوند و در دفعات بعدی بازدید از سایت، سرعت بارگزاری (Load) صفحه بالاتر می‌رود.

اغلب نیازی به مدیریت دستی فایل‌های کش شده در حافظه پنهان نیست؛ اندروید به‌خوبی از پس این کار برمی‌آید. ولی اگر عملکرد برنامه‌ای کند یا متوقف شد، می‌توانید به‌صورت دستی این کار را انجام دهید. هنگامی‌که حافظه کش برنامهٔ مشکل‌ساز یا همان فایل‌های ذخیره‌شده موقتی را پاک می‌کنید، اغلب از نتیجهٔ کار و حل مشکل خود شگفت‌زده می‌شوید. هرچند باید توجه داشته باشید این کار، بهبود عملکرد برنامه را تضمین نمی‌کند؛ همچنین در اولین بار استفاده مجدد از برنامه، شاهد کاهش سرعت نیز خواهید بود.

پاک کردن داده‌های برنامه (clear app data) یعنی چه؟

Clear-app-cache-or-clear-app-data_ whats-the-difference-2

پاک کردن داده‌های برنامه جدی‌تر از پاک کردن کش است. زیرا پاک کردن حافظه پنهان ریسک کمتری برای از دست دادن انواع تنظیمات و ترجیحات و صرفه‌جویی منابع و... برنامه دارد. درحالی‌که با پاک کردن دیتای برنامه‌ها تمام تنظیماتی که اعمال کرده‌اید پاک خواهد شد. پاک کردن داده‌های برنامه، برنامه را به حالت پیش‌فرض اولیه بازنشانی می‌کند؛ درست مانند زمانی که شما برای اولین بار برنامه را دانلود و نصب‌کرده‌اید.

چه زمانی باید از clear app cache یا clear app data استفاده شود؟

Clear-app-cache-or-clear-app-data_ whats-the-difference-3

در برخی از شرایط شما نیاز به پاک کردن کش یا دیتای برنامه دارید. حالت اول زمانی است که نیاز به آزادسازی فضای ذخیره‌سازی دارید. بعضی از برنامه‌ها فضای زیادی را (در حد چند گیگابایت) اشغال می‌کنند (مانند برنامه‌های پادکست). در صورت کم بودن حافظه ممکن است بخواهید داده‌ها و اطلاعات این برنامه‌ها را پاک‌کنید.
حالت دیگر که بیشتر رواج دارد، بازنشانی یک برنامه به حالت پیش‌فرض به دلیل بروز مشکل و باگ در برنامه و کند شدن برنامه است.

چگونه می‌توانم clear app cache یا clear app data انجام دهم؟

مراحل کار ممکن از در دستگاه‌ها و نسخه‌های مختلف سیستم‌عامل اندروید متفاوت باشد. ولی برای اکثر دستگاه‌های داری اندروید ۵ (لالی پاپ) مراحل به شرح زیر است:
به قسمت تنظیمات گوشی خود بروید.

در منوی تنظیمات روی Apps کلیک کنید.

گزینه All Apps را انتخاب کنید.

روی برنامه‌ای که می‌خواهید داده‌های آن را پاک‌کنید کلیک کنید.

در صفحه بعد می‌توانید روی Clear Data یا Clear Cache به‌دلخواه کلیک کنید.

یک نکته درباره برنامه‌های بهینه ساز و افزایش کارایی اندروید

برنامه‌های زیادی هستند که ادعای افزایش عملکرد دستگاه اندرویدی شما را دارند ولی اکثر آن‌ها صحت ندارد. بسیاری از این برنامه‌ها فقط گزینه‌ای برای پایان دادن به برنامه و پاک کردن کش را دارند که هر دوی آن‌ها برای پلت فرم‌های امروزی اندروید غیرضروری به نظر می‌رسد. شما باید در صورت لزوم این کار را به‌صورت دستی انجام دهید، نه به‌صورت مداوم و با استفاده از برنامه‌های این‌چنینی!

نتیجه گیری

هیچ بهتر و بدتری برای انتخاب clear the cache و clear app data وجود ندارد، چراکه هرکدام از این گزینه‌ها هدف و مقصود جداگانه‌ای دارند.

در اولین گام شما باید کش برنامه را برای حل باگ و مشکل در برنامه پاک‌کنید. درصورتی‌که پاسخ دلخواه خود را نگرفتید یا خواستید که فضای بیشتری را آزاد کنید می‌توانید دیتای برنامه را نیز پاک‌کنید. فقط به یاد داشته باشید که با این کار تمام فایل‌های ذخیره‌شده در آن برنامه، مانند فایل‌های صوتی، تصویری، ویدئو و ... نیز پاک خواهد شد.

0 دیدگاه

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط