سلامت و بهداشت

6 اشتباه رایج در استفاده از لنزهای طبی و آرایشی

Contact-Lenses.jpg

چشم ‌یکی از مهم‌ترین اعضای بدن است. هیچ‌چیز نباید باعث شود که شما سلامت چشم خود را به بازی بگیرید. نگهداری از لنزچشم و استفاده از لنزچشم مناسب، خیلی مهم است. برخی عادت‌های بد مانند خوابیدن با لنز ممکن است باعث عفونت چشم و مشکلات و صدمات دائمی‌چشم شود. از هر 5 نفری که از لنز استفاده می‌کنند 1 نفر دچار عفونت چشم، کاهش بینایی ‌یا زخم قرنیه می‌شود و برخی از آنها نیاز به پیوند قرنیه پیدا می‌کنند. لنزهای طبی کاملا بی‌خطر بوده و باعث تصحیح بینایی فرد می‌شوند ولی گاهی استفاده و مراقبت نادرست از آنها می‌تواند منجر به مشکلات جدی و دائمی ‌شود.

ما در این مطلب 7 اشتباه رایج در استفاده از لنز چشم و راه‌چاره‌ی هر کدام از آنها را برایتان آماده کرده‌ایم:

1. خوابیدن با لنز

آنزیم‌ها و آنتی‌بادی‌های سطح چشم شما برای محافظت در برابر میکروب‌ها نیاز به اکسیژن دارند. از آنجا که چشم هنگام خواب بسته می‌شود تامین هوا و اکسیژن نیز کم می‌شود. بنابراین در چنین شرایطی اگر هنگام خواب لنز به چشمان خود داشته باشید، میزان اکسیژن دریافتی چشم از این هم کمتر می‌شود. چاره‌ی کار آسان است؛ هنگام خواب و قبل از رفتن به تخت‌خواب خود لنز را در‌آورید.

2. دست زدن به لنز با دستان آلوده

برای جلوگیری از انتقال چربی، خاک و باکتری به چشم، قبل از گذاشتن یا در‌آوردن لنز دستان خود را بشویید.

3. خوب تمیز نکردن لنز

حتی اگر از محلول‌هایی استفاده می‌کنید که نیاز به مالش سطح لنز ندارند، بهتر است لنز را کف دست خود گذاشته و با دست دیگر حدود 20 ثانیه لنز را مالش دهید تا جرم و میکروب و پروتیین‌کدر‌اشک‌چشم که روی لنز جمع می‌شود را خوب پاک کنید.

4. استفاده‌ی چند‌‌باره از محلول و شوینده‌ی لنز

این کار مانند شستن لباس با آب چرک لباس‌های قبلا شسته شده است! شما هر بار باید با محلول‌تازه و استفاده‌نشده لنز را بشویید. محلولی که استفاده کرده اید را دوباره به داخل ظرف محلول استفاده نشده برنگردانید. شوینده‌ی استفاده شده را دور بریزید. همچنین هرگز از آب برای شستشوی لنز استفاده نکنید.

5. حمام کردن یا شنا کردن با لنز

لنز باید به دور از آب، به ویژه آب‌آلوده‌ی استخر و وان باشد. این آب‌های آلوده ممکن است باعث یک عفونت نادر ولی کورکننده شود که ناشی از آمیبی به نام Acanthamoeba است. همچنین سایر باکتری‌ها و انگل‌های موجود در آب می‌تواند باعث عفونت و آلودگی لنز شما شود. اگر شناگر هستید بهتر است به خرید عینک مخصوص خود فکر کنید.

6. استفاده‌ی طولانی مدت از لنز

هنگامی که در خانه هستید یا در تعطیلات آخر هفته به چشمان خود استراحت دهید و از عینک به جای لنز استفاده کنید. لنز را نباید بیش از 12 ساعت در طول‌شبانه‌روز به چشمان خود داشته باشید.

برچسب ها :

1 دیدگاه

  1. Avatar ندا

    مطلب مفیدی بود مرسی

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط