از کجا بخریم

راه‌های خریدن و رسیدن به کتاب‌های نفیس

how-to-buy-luxury-books.jpg

کتاب همیشه گزینه خوب و مناسبی برای هدیه دادن است. گزینه‌ای که می‌تواند ماندگار باشد و چیزی را در ذهن مخاطب ثبت کند. کتب نفیس در این میان همواره گزینه اصلی هستند؛ اما اصولاً به چه کتابی کتاب نفیس گفته می‌شود و از کجا می‌توان فهمید که کتابی نفیس است و اینکه کتاب‌های نفیس را از کجا می‌توان تهیه کرد و قیمت این کتاب‌ها به چه شکل است؟ داشتن پاسخ مناسب برای این سؤال‌ها می‌تواند کمک شایانی برای خرید خوب کتاب نفیس باشد. ما در این مطلب تلاش کردیم تا بهترین پاسخ را برای این سؤالات داشته باشیم.

کتاب نفیس چیست؟

«کتاب نفیس، کتابی است که به لحاظ محتوا، متعالی و به لحاظ فیزیکی باکیفیت، زیبا و ماندگار باشد» این تعریفی علمی از کتاب نفیس است. اما به زبان ساده چطور می‌توان فهمید که کتابی نفیس است؟

اگر از کیفیت معنوی کتاب بگذرید و در مورد صحت متعالی محتوا به ناشر اعتماد کنید، ازنظر فیزیکی نکاتی هست که می‌توانید به آن‌ها توجه کنیم.

how-to-buy-luxury-books-1

چاپ و کیفیت چاپ نکته بسیار مهمی در کتب نفیس است. باید به کیفیت چاپ و کیفیت کاغذ توجه کنید. یکی از چیزهایی که در توان و تشخیص ماست کنترل کیفیت مرکب استفاده‌شده است. بو ندادن کاغذ و کتاب می‌تواند معیار خوبی برای تشخیص کیفیت مرکب باشد. وضوح، درخشندگی و ثبات چاپ هم معیارهایی است که باید به آن توجه کنید.

صحافی سالم، پاکیزه و بادوام هم نکته بسیار مهم دیگری است که در انتخاب کتب نفیس  باید لحاظ کنید. به نوع صحافی توجه کنید. به اینکه صحافی سالم و پاکیزه انجام‌شده است. کوچک‌ترین ایراد در بخش صحافی می‌تواند به‌کل هویت نفیس بودن را برای کتاب انکار کند. در خصوص دوام صحافی هم از فروشنده سؤال کنید و حدالمقدور ضمانتی بابت آن بگیرید.

توجه داشته باشید که کتب نفیس معمولاً متن محور نیستند و بعد فیزیکی در این کتاب‌ها اهمیت زیادی دارد؛ پس به بعد فیزیکی کتاب‌ها توجه زیادی کنید.

انواع و قیمت کتب نفیس

how-to-buy-luxury-books-2

کتاب‌های نفیس در بازار، شامل کتاب‌های مذهبی مثل انواع قرآن، مفاتیح‌الجنان و نهج‌البلاغه، همچنین کتاب‌های نفیس ادبی و شعر مثل حافظ، شاهنامه، خیام، گلستان و بوستان است. دسته‌ای دیگر کتاب‌های نفیس هنری مجموعه‌ای ‌از عکس‌ها، نقاشی‌ها و مینیاتورهاست که در قالب کتاب نفیس ارائه می‌شود. گروه دیگر هم کتاب‌های نفیس چاپ عکسی است که یا تصویر نسخه‌های خطی فاخر است و یا آثار ایران‌شناسی است که به معرفی طبیعت، استان‌های مختلف، مردم‌شناسی و... می‌پردازند.

قیمت کتب نفیس هم متغیر است و به نکته‌های فراوانی بستگی دارد. اینکه جنس جلد چه چیزی باشد، چرم باشد یا مخمل، نوع چرم چه چیزی باشد، نوع چاپ، جنس مرکب و نکات بسیار ریز و زیادی که مانع قیمت دهی واحد می‌شود. اما توجه داشته باشید که حدود قیمت کتب نفیس اگر دارای جلد چرم نباشد و از جلدهای لیزری باشد از حدود 80 هزار تومان شروع می‌شود و حداکثر تا 300 هزار تومن پیش می‌رود؛ اما اگر دارای جلد چرم باشد از 250 هزار تومان شروع می‌شود و تا 1 میلیون تومان هم پیش می‌رود. همان‌طور که بالاتر گفتم قیمت‌ها متفاوت است و بهتر است برای اطمینان از قیمت کالایی که می‌خرید به سراغ فروشنده معتبر بروید. چون در این کالا جزئیات زیادی دخیل هستند که می‌تواند در قیمت آن تأثیر بگذارد و فقط یک فروشنده معتبر می‌تواند خیال شما را از درست بودن قیمت راحت کند.

از کجا می‌توانیم کتاب نفیس بخریم؟

how-to-buy-luxury-books-3

وقتی به خرید کتاب نفیس فکر کردم در اولین فرصت به میدان انقلاب رفتم. از ابتدای میدان که بورس کتاب‌های زبان و آموزشی است دور شدم و به سمت شرق حرکت کردم.

how-to-buy-luxury-books-4

اولین مغازه‌ای که در آن اثری از کتب نفیس دیده می‌شود، مغازه‌ای با نام فرهنگ‌سرای سبز بود. کتاب‌های تاریخی و مذهبی در ویترین این مغازه به‌وضوح دیده می‌شوند. کتاب‌هایی با جلدهای چرم، با طراحی‌ها و قاب‌هایی که می‌تواند یک هویت نفیس برای کتاب دست‌وپا کند. از کتاب غزلیات عطار تا شاهنامه فردوسی و حافظ در بین کتاب‌های نفیس این فروشگاه دیده می‌شود؛ و البته کتاب‌های جذاب عکس محور که معرف فرهنگ و مردم‌شناسی استان‌هاست.

how-to-buy-luxury-books-5

کمی که جلوتر رفتم با مغازه‌های مشابه دیگری هم مواجه شدم؛ اما همچنان به نظر می‌رسید مغازه اول آرشیو کامل‌تری از کتب نفیس دارد. در همان مسیر به سمت تقاطع خیابان فلسطین که حرکت می‌کنیم، به انتشارات مولی می‌رسیم. انتشاراتی که به نظر می‌رسد بخش زیادی از آن به کتب نفیس اختصاص داده‌شده. کتاب‌ها بارنگ و لعاب زیبا در ویترین چشم‌نواز است. محتوای کتاب‌های این انتشارات هم با محتوای دیگر مغازه‌ها مشابه است، اما از جنبه بصری کتاب‌هایی بارنگ و لعاب در این انتشارات هست که در مغازه‌های دیگر نتوانستم پیدا کنم.

how-to-buy-luxury-books-6

یکی از معیارهای من برای خرید رفتن، نزدیک بودن جایی مناسب برای شکم است. لذا از انتشارات مولی که بیرون می‌آیم به دنبال بوی خوشی برای شکم می‌گردم. به سمت چهارراه فلسطین که حرکت می‌کنم قبل از رسیدن به خیابان ابوریحان، درواقع دقیقاً بین دو خیابان دانشگاه آزاد و ابوریحان؛ یا روبروی سینما سپیده، با بوی خوشی روبرو می‌شوم. فست فود کارمو، منوی یونانی این فست فود اول من رو به شک انداخت که حتماً دوباره فقط نامی ست برای جذب مشتری. اما بعد از سفارش نظرم کاملاً عوض شد. یکی از خوشمزه‌ترین ساندویچ‌هایی بود که در ماه‌های گذشته خوردم. اگر شما هم به شکم اهمیت می‌دهید، در میانه خرید به سمت این بوی خوش بروید.

how-to-buy-luxury-books-7

برگردیم به خرید کتاب نفیس خودمان؛ بعد از سرو غذا تا تقاطع فلسطین جلو رفتم، چیزی یافت نشد که بتواند قابل‌ذکر باشد. سعی کردم با چند سؤال و جواب بتوانم مغازه‌های بهتری پیدا کنم. بعد از سؤال کردن، به این نتیجه رسیدم که باید سری هم به خیابان کریم‌خان بزنم.

how-to-buy-luxury-books-8

برای رسیدن به خیابان کریم‌خان ابتدا باید به میدان فردوسی می‌رفتم، از کنار دلارفروش‌ها رد می‌شدم و در ضلع شمالی میدان سوار تاکسی‌های خطی کریم‌خان می‌شدم. به زیر پل کریم‌خان که رسیدم اثری از کتاب‌فروشی ندیدم. سؤال کردم، نشر چشمه ضلع شمالی کریم‌خان پشت پل پنهان‌شده بود. نشر چشمه کتب نفیس چشم‌گیری پیدا نکردم.

how-to-buy-luxury-books-9

به سمت دیگر کریم‌خان رفتم. ضلع جنوبی و نرسیده به خیابان ایران‌شهر، ساختمان نشر ثالث، قفسه‌ای جداگانه برای کتب نفیس دیده می‌شد. تنوع کمی بیشتر از کتاب‌فروشی‌های انقلاب بود اما هنوز راضی‌کننده نبود. از نشر ثالث بیرون آمدم و دوباره سؤال کردم، دقیقاً روبروی خیابان ایران‌شهر، ضلع شمالی خیابان انتشارات گویا؛ به علت تعمیرات مغازه تعطیل بود اما از درب کناری راهرویی به سمت طبقه دوم بود که در آنجا می‌شد کتاب‌های متعددی پیدا کرد. به نظر می‌رسد این انتشارات تمرکز زیادی در نشر کتب نفیس داشته است. تنوع کتاب‌های نفیس در این فروشگاه زیاد بود. از کتاب‌های مذهبی نفیس تا کتاب‌های ادبی، از جلدهای چرمی تا جلدهای لیزری و رنگی. تقریباً می‌شد گفت بعد از یک گشت‌وگذار چندساعته در بازار کتاب، پیدا کردن این انتشارات نقطه پایانی جستجوی من بود. تمام کتاب‌های موجود در بازار که به‌عنوان کتب نفیس عرضه می‌شوند در این فروشگاه یافت می‌شد. ضمانت‌های کیفی لازم هم همراه کتاب‌ها بود.

how-to-buy-luxury-books-10

در پایان به یک نکته اشاره‌کنم که کتاب‌هایی با رویه کاری نقره یا طلا که به‌عنوان کتاب نفیس وجود دارند در بازار کمتر پیدا می‌شوند. وقتی از فروشنده‌ها در مورد این کتاب‌ها سؤال کردم به این نتیجه رسیدم که برای خرید این کتاب‌ها باید زمان بیشتری بگذاریم. درواقع این کتاب‌ها را باید سفارش داد و مدتی برای آماده شدن آن‌ها انتظار کشید.

برچسب ها :

2 دیدگاه

  1. Avatar فرح

    عالی بود. ممنون

  2. Avatar دنیا

    بسیار عالی و مفید سپاس

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط