سبک زندگی

چگونه از زیورآلات قیمتی نگهداری کنیم؟

Jewelry-care.jpg

از زمان‌های دور زیورآلات قیمتی یکی از محبوب‌ترین اسباب زندگی بوده‌اند. تکه‌هایی از طلا، نقره یا سنگ‌های قیمتی مثل الماس که معمولاً پیش از لباسی که بر تن دارید به چشم می‌خورند. این تکه‌های قیمتی و درخشان نیاز به مراقبت دارند. در این مطلب نحوه صحیح پاک کردن و نگهداری از آن‌ها را به شما می‌گوییم.

چگونه پاک کنیم؟

الماس؛ سخت و صبور

diamond-cleaning

هیچ حساسیت و ظرافت خاصی در نحوه تمیز کردن این سنگ‌های قیمتی درخشان وجود ندارد. یکی از سخت‌ترین و گران‌قیمت‌ترین سنگ موجود در طبیعت ساده‌ترین روش تمیز کردن را دارد. آب گرم و مقدار اندکی پودر صابون کار شما را راه می‌اندازد. بعد از اینکه آب صابون را درست کردید، الماس را حدود یک ساعت در آن بگذارید تا حسابی تمیز شود و سپس با یک برس یا مسواک تمیز به‌آرامی آن را بسابید. سپس آن را با آب شسته و با دستمال توالت خشک کنید و حدود ده ثانیه بتکانید تا قطرات آب از تمام گوشه‌ها و درزهای آن جدا شوند.

نقره؛ بسابید

clean-jewellery

برخلاف فلزات نرم‌تری مثل طلای زرد و سفید، پاک کردن نقره به کمی سابیدن نیاز دارد. پارچه‌های مخصوص پاک کردن نقره اندکی زبر هستند و به‌خوبی این فلز را تمیز می‌کنند. علاوه بر این می‌توانید یک‌تکه پارچه نخی را اندکی نم کنید و نقره‌ها را با آن جلا دهید.

طلای زرد و سفید؛ کار کار طلاساز است

Metals-Guide_Caring-For-Your-Jewellery

به خاطر طبیعت نرم این فلزات می‌توان آن‌ها را به‌راحتی با یک پارچه نمدی و مقداری آب صابون تمیز کرد، اما برای یک پولیش اساسی و جلا داد ن به آن‌ها بهتر است این کار را به یک طلاساز بسپارید. با این همه توجه داشته باشید که فلزات قیمتی را تنها با یک پارچه ویژه پرداخت و یا پارچه نمدی پاک کنید زیـرا حوله و یـا پارچه به خاطر آن کـه گردوغبار را در خــود دارنـد باعث خراش برداشتن جواهرآلات می‌گردند.

سنگ‌های قیمتی

Gemstone

اگر از جواهراتی استفاده می‌کنید که به سنگ‌های قیمتی مزین شده‌اند بهتر است بدانید که هیچ‌گاه نباید سنگ‌های قیمتی را برای تمیز نمودن با آب شستشو داد بخصوص سنگ فیروزه که به علت وجود خلل و فرج‌های زیادی که درون آن است نباید با آب شستشو داده شود. اگر چه می‌توان با تهیه پاک‌کننده‌های موجود در بازار یا خانگی این سنگ‌ها را تمیز کرد اما بهتر است این کار را انجام ندهید. برخی از این سنگ‌ها مثل «اوپال» و «زمرد سبز» را هرگز نباید با محلول‌های پاک‌کننده تمیز کرد. تمیز کردن این سنگ‌ها را هم بهتر است به یک جواهرفروش بسپارید. در صورتی‌که بخش طلا یا آویز جواهرات دارای سنگ‌های قیمتی کدر شده، برای براق کردن آن قسمت از جواهر می‌توانید یک‌چهارم پیمانه آمونیاک، یک‌چهارم پیمانه مایع ظرف‌شویی و سه‌چهارم پیمانه آب را با هم مخلوط کنید و قسمت آویز به غیر از سنگ قیمتی را در این محلول گذاشته و پس از نیم ساعت با یک مسواک نرم روی سطوح جواهر را تمیز کنید.

مروارید؛ حساس و ظریف

Pearl

یکی از حساس‌ترین و ظریف‌ترین جواهرات مروارید است. به قول جواهرفروش‌ها در مورد مروارید، اولین شستن همانا آخرین شستن است. هرگونه آلودگی یا چربی روی پوست شما به مروارید صدمه می‌زند. پس دقت کنید که به‌محض برگشتن از مهمانی قبل از تعویض لباس، زیورآلات مروارید را از خود جدا کنید. عطر و اسپری را از مروارید دور کنید و با یک تکه چرم نازک گوسفند یا پارچه نرم و لطیف آن‌ها را با دقت پاک کنید.

نحوه نگهداری

الماس‌ها را جدا بگذارید

kept-separate-Diamonds

هیچ‌گاه الماس را کنار سایر جواهراتتان نگهداری نکنید چرا که احتمال دارد طلا و سنگ‌های قیمتی را خراش دهد و خط بیندازد.

نقره، طلای زرد و سفید و سنگ‌های قیمتی؛ کبوتر با کبوتر

jewellery

بهتر این است که جواهرات مختلف را جدا از هم نگهداری کنید تا نه همدیگر را خراش بدهند نه سیاه کنند، به قول معروف کبوتر با کبوتر...کیف‌های پارچه یا جعبه جواهر بهترین جا برای نگهداری زیورآلات قیمتی است.

مروارید؛ آویزان نکنید

Fine-pearls

مرواریدها را بهتر است در جعبه جواهری با کف پارچه‌ای یا در یک پارچه نرم نگهداری کنید. مرواریدها را آویزان نکنید، این کار باعث کش آمدن رشته‌های مروارید و آسیب دیدنشان می‌شود. مرواریدهایی که در اثر استعمال زیاد و نگهداری غلط، درخشش آن‌ها کمتر شده، باید توسط افراد متخصص احیا شود، زیرا پوسته خارجی مروارید آسیب‌دیده قابل مرمت است.

سنگ‌های قیمتی؛ مستعد خراشیدگی

precious-gem

پوشش سطحی نازک به‌کاررفته در تمامی انواع سنگ‌ها، مستعد خراشیدگی، به‌ویژه در کناره‌های فست خورده و اتصالات است. روش نگهداری از این سنگ‌های قیمتی این است که هیچ جسم سخت یا ساینده‌ای با سطح پوششی این نوع سنگ‌های قیمتی تماس نداشته باشد.

1 دیدگاه

  1. Avatar آسمان

    مطالب مفیدی بودند ممنون

پاسخ دهید :

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد . فیلدهایی که دارای * می باشند اجباری هستند .

مقالات مرتبط